
Indywidualne Porady Prawne
Odesłanie produktu z AllegroAutor: Wioletta Dyl • Opublikowane: 11.12.2019 |
Zakupiłam na Allegro produkt - kosmetyk. Po ponad tygodniu Allegro zainterweniowało i miałam dostać towar. Odpisałam jednak pani, że już go nie chcę i że sprzedawca ma dokonać zwrotu należności. Telefonu nie odbierała. Produkt przyszedł, odesłałam go bez otwierania. Sprzedawca twierdzi, że niby używałam kosmetyku, a ja nawet nie otwarłam paczki! Czy mogę teraz, po zakupie i odesłaniu produktu z Allegro, domagać się przeznaczenia moich pieniędzy na konto jakiejś fundacji? Sprzedawca nieuczciwy, zwłaszcza że kosmetyk wyglądał na dużo mniejszy, niż miał być. |
![]() Fot. Fotolia |
Regulacje prawne dotyczące umów zawieranych na odległość25 grudnia 2014 roku weszła w życie ustawa, której celem była unifikacja i doprecyzowanie regulacji prawnych w obszarze zawierania umów na odległość. Jest to ustawa o prawach konsumenta z dnia 30 maja 2014 r. (Dz. U. 2014 r., poz. 827 ze zm.). W ustawie o prawach konsumenta zmodyfikowane zostały zasady regulujące prawo odstąpienia od umowy, regulowane wcześniej przez ustawę o ochronie niektórych praw konsumentów oraz odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny.
Zgodnie z tymi regulacjami konsument, który zawarł umowę na odległość, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie, w terminie 14 dni. Termin ten liczy się od dnia wydania rzeczy. Skutkiem odstąpienia od umowy przez konsumenta jest uważanie umowy za niezawartą, a konsument jest zwolniony z wszelkich zobowiązań. To, co strony świadczyły, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu. W skrócie należy przyjąć, że konsument może produkt odpakować, otworzyć, przymierzyć itd., a sprzedawca nie może z tego powodu uniemożliwić klientowi zwrotu towaru.
Sprzedająca (o ile jest przedsiębiorcą) powinna zaakceptować Pani oświadczenie o odstąpieniu od umowy przesłane w jakiejś formie, np. poprzez e-maila.
Proszę pamiętać, iż w przypadku zakupu na Allegro sprzedający nie ma obowiązku przyjęcia zwrotu, jeśli:
Brak informacji o prawie do odstąpienia od umowyWarto również pamiętać, że jeżeli Pani jako konsument nie została poinformowana o prawie do odstąpienia od umowy, może skorzystać z tego uprawnienia w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Jeżeli jednak w tym okresie sprzedający przekaże taką informację, to termin upływa po 14 dniach od momentu jej otrzymania. Brak informacyjny, o którym tutaj mowa, to niedołączenie do przesyłanego produktu pisemnego wyciągu informacyjnego zawierającego informacje o:
Sprzedający – osoba fizycznaNieco inaczej będzie się przedstawiać sytuacja, gdy sprzedającym jest osoba fizyczna. Należy tu wziąć pod uwagę zakres uprawnień kupującego, wynikających z przepisów o rękojmi za wady rzeczy sprzedanej zawarte w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz.93 z póżn.zm.).
Zgodnie z brzmieniem art. 556–5561 Kodeksu cywilnego „sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę fizyczną polegającą na jej niezgodności z umową w szczególności jeżeli rzecz sprzedana:
1) nie ma właściwości, które rzecz tego rodzaju powinna mieć ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub przeznaczenia; 2) nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór; 3) nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia, co do takiego jej przeznaczenia; 4) została kupującemu wydana w stanie niezupełnym”.
Za rzecz wadliwą będzie zatem uznana rzecz, która nie posiada wartości lub użyteczności zgodnych z celem umowy, przeznaczeniem rzeczy wynikającym z okoliczności lub przeznaczenia tej rzeczy. Wada fizyczna wystąpi również wtedy, gdy rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewniał kupującego (np. co do nieprzemakalności kupowanych butów). Nie chodzi w tym wypadku jedynie o ustne złożenie zapewnienia przez sprzedawcę. Skutek analogiczny do złożenia przez sprzedawcę takiego zapewnienia wywierają informacje, oznaczenia, objaśnienia, czy też np. różnego rodzaju symbole umieszczone na sprzedawanej rzeczy, czy też jego opakowaniu.
Jeżeli rzecz sprzedana wykazuje się powyższymi wadami, to Pani jako kupująca może:
Odpowiedzialność z tytułu rękojmi można rozszerzyć, ograniczyć lub wyłączyć ( art. 558 Kodeksu cywilnego, a także pkt 7.8. regulaminu Allegro.pl), jednakże wyłączenie lub ograniczenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi jest bezskuteczne, jeżeli sprzedawca w opisie transakcji zataił podstępnie wadę przed kupującym.
A zatem w zależności od statusu sprzedającej ma Pani różne drogi postępowania, które należy dostosować do swojego przypadku zakupu i zwrotu produktu z Allegro. Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>