Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odebranie połowy urlopu nauczycielowi w szkole podstawowej

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 01.03.2018

Jestem nauczycielem szkoły podstawowej. Uczę 30 lat w klasach 1–3. Raz na 4 lata podpisuję aneks do umowy i prowadzę zajęcia w klasie 0. W tym roku przypada mi kl. 0 i dyrektor zabrał mi połowę mojego urlopu. Jesteśmy szkołą feryjną. Czy po zmianie przepisów od 1.01.2018 r. ma takie prawo? Czy przysługuje mi tylko 35 dni urlopu? Nadmieniam, że od 1 września prowadzę nadal klasę 1.

Marta Handzlik-Rosuł

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Działanie dyrektora nie ma nic wspólnego z nowelizacją Karty Nauczyciela z początku bieżącego roku. Jako nauczyciel szkoły podstawowej ma Pani prawo do urlopu w czasie ferii i w takim wymiarze bez względu na to, jaki jest Pani wymiar etatu. Urlop ten rozliczany jest w odniesieniu do roku szkolnego.

 

Jednak tak zwana zerówka nie jest placówką feryjną, choć często zajęcia w niej odbywają się właśnie tak samo jak w szkole. Zerówka jest oddziałem nieferyjnym i urlop wypoczynkowy jest rozliczany odmiennie niż w przypadku szkół.

 

Zerówka w szkole podstawowej jest zorganizowana tak jak praca przedszkola, co oznacza, że zachowuje ona swoje odrębności programowe. Zerówka nie jest klasą – jest podstawową jednostką organizacyjną przedszkola i w świetle odpowiedniej ustawy nie wchodzi w skład struktury organizacyjnej szkoły podstawowej, która obejmuje klasy I–III (I etap edukacyjny) i  IVVI (II etap edukacyjny).

 

Wymiar urlopu wypoczynkowego nauczyciela zależy od tego, czy jest on zatrudniony w placówce feryjnej, czy nieferyjnej. W placówce feryjnej urlop zawsze przypada w okresie ferii i trwa tyle, ile trwają ferie. W placówce nieferyjnej  zgodnie z ustawą z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela  jest to zawsze 35 dni w przypadku zatrudnienia przez cały rok, w pełnym wymiarze czasu pracy. Jeśli zatrudnienie jest krótsze niż rok- urlop wyliczany jest proporcjonalnie do czasu trwania umowy w danym roku.

 

Nauczyciel mający zajęcia w klasie zerowej urlop wykorzystuje tak jak nauczyciele przedszkoli  w ciągu roku ma prawo do maksymalnie 35 dni urlopu (dla pełnego etatu).

 

Urlop w tym oddziale jest rozliczany w odniesieniu do roku szkolnego. Wobec tego dyrektor powinien Pani udzielić tylko tyle urlopu (z 35 dni), ile odpowiada Pani wymiarowi etatu i okresowi zatrudnienia w oddziale zerowym (w czasie przez Panią wskazanym). Jeśli jednocześnie jest Pani zatrudniona w szkole i prowadzi Pani zajęcia w klasie 1, to z tego tytułu ma Pani urlop w czasie ferii. Są to dwa oddzielne urlopu, które nie muszą się ze sobą pokrywać.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - 2 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zawody sportowe – prawa nauczyciela opiekującego się startującymi uczniami

Witam. Pracuję w szkole sportowej. Systematycznie z młodzieżą startujemy w zawodach sportowych. Czy godziny przepracowane w czasie zawodów sportowych (opieka trenerska) są traktowane jako godziny dydaktyczne, czy jako opiekuńcze? Czy nauczyciele w takiej szkole mogą mieć dodatkowe wynagrodzenie za opiekę w czasie startów w zawodach?

 

Kandydacka służba wojskowa

Mam pytanie dotyczące kandydackiej służby wojskowej. Uczę się w szkole wojskowej. Chciałbym zrezygnować z nauki, ale wiem, że wiąże się to z odpowiednimi kosztami. Czy mogę ubiegać się o  zwolnienie z tych kosztów ze względu na trudną sytuację finansową? Czy ewentualnie mogę starać się o rozłożenie płatności na raty? Co powinno znaleźć się we wniosku?

 

Plan rozwoju zawodowego nauczyciela – przywłaszczenie przez koleżankę

Moja koleżanka z pracy przywłaszczyła sobie napisany przeze mnie plan rozwoju zawodowego. Wykorzystała go w całości, nie wprowadziła nawet żadnych zmian, zrobiła to bez mojej wiedzy i zgody. Co mogę zrobić w tej sytuacji i jakie konsekwencje grożą znajomej?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »