.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Odebranie dokumentu prawa jazdy a nie uprawnień

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 07.03.2017

Zostało zebrane mi prawo jazdy w 2010 roku z powodu wniesienia sprawy o ubezwłasnowolnienie i z takiego powodu musiałem oddać dokument prawa jazdy do wydziału komunikacji jeszcze przed decyzja sądu. Sąd zatwierdził częściowe ubezwłasnowolnienie. Na dzień dzisiejszy jest ono już cofnięte. Czy w takim wypadku dalej muszę stawić się na badania, czy wystarczy samo powtórzenie kursu i egzaminu na prawo jazdy? I czy w mojej sprawie kwestia zabrania dokumentu, a nie uprawnień ma jakieś znaczenie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami. Bez wątpienia zgodnie z art. 75 ustawy badaniu lekarskiemu przeprowadzanemu w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, zwanemu dalej „badaniem lekarskim”, podlega osoba ubiegająca się o przywrócenie uprawnienia do kierowania pojazdem cofniętego ze względu na stan zdrowia.

 

Ponadto w mojej ocenie podlegać Pan będzie badaniu psychologicznemu przeprowadzanemu w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem, zwanym dalej „badaniem psychologicznym w zakresie psychologii transportu”, bowiem ubiega się Pan o przywrócenie uprawnienia do kierowania pojazdem, cofniętego ze względu na istnienie przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami.

 

Najistotniejsze jednak z punktu widzenia Pańskiego zapytania znaczenie ma przepis art. 49 ustawy, zgodnie z którym sprawdzeniu kwalifikacji w formie egzaminu państwowego podlega m.in. osoba obiegająca się o przywrócenie uprawnienia do kierowania motorowerem, pojazdami silnikowymi lub tramwajem cofniętego na okres przekraczający rok lub cofniętego w związku z utratą kwalifikacji.

 

Musi Pan zatem podać się odpowiedniemu do rodzaju uprawnienia egzaminowi państwowemu sprawdzającemu kwalifikacje.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - sześć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl