Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Oddanie nieruchomości bankowi za dług we frankach

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 21.02.2017

Posiadam kredyt hipoteczny w banku udzielony we frankach. Po śmierci męża w 2015 r. nie stać mnie na spłatę rat, które są bardzo wysokie. Dowiedziałam się, że możliwe jest oddanie nieruchomości bankowi za dług. Na czym to polega i jak się to załatwia?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Jak Pani wskazuje – jest możliwość oddać bankowi nieruchomość za dług. Zasady takiego działania teoretycznie powinny być zawarte w umowie kredytowej. Jeżeli ich nie ma – konieczne byłoby odrębne ustalenie tych zasad przez Panią i bank.

 

Formalnie jest Pani dłużnikiem zobowiązanym do wykonania określonego zobowiązania. Zobowiązanie to polega na spłacie kredytu w miesięcznych ratach. Zapewne jest możliwość spłaty jednorazowej. Jednakże zawsze to będzie wykonanie tego samego zobowiązania – spłaty kredytu.

 

W celu umorzenia zobowiązania (kredytu) Pani jako dłużnik zobowiąże się za zgodą wierzyciela (banku) spełnić inne świadczenie (przekazać prawo własności nieruchomości). To spowoduje, że Pani dotychczasowe zobowiązanie z tytułu kredytu wygaśnie.

 

W naszym prawie istnieje możliwość wykonania przez dłużnika swojego zobowiązania w ten sposób, że zamiast pierwotnego zobowiązania dłużnik wykonuje w to miejsce inne świadczenie (świadczenie w miejsce wykonania). Wynika to z Kodeksu cywilnego:

 

„Art. 453. Jeżeli dłużnik w celu zwolnienia się z zobowiązania spełnia za zgodą wierzyciela inne świadczenie, zobowiązanie wygasa. Jednakże gdy przedmiot świadczenia ma wady, dłużnik obowiązany jest do rękojmi według przepisów o rękojmi przy sprzedaży”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Oddanie nieruchomości bankowi za dług we frankach

 

Cytowany przepis stwarza możliwość do tego, że:

 

 • uzgodni Pani z bankiem, iż zamiast spłacać kredyt w ratach, przeniesie Pani na bank prawo własności nieruchomości;
 • bank zgadza się na to przeniesienie i stanie się właścicielem nieruchomości;
 • ustali Pani z bankiem, jakie są obecne Pani zobowiązania,
 • ustali Pani z bankiem, jaka jest obecnie wartość nieruchomości,
 • ustali Pani z bankiem datę przeniesienia własności nieruchomości na bank,
 • ustali Pani z bankiem zasady zaliczenia wartości nieruchomości na poczet kredytu, oraz spłaty ewentualnej nadwyżki na Pani rzecz,
 • a przede wszystkim ustali Pani, że wskutek tego wygasa Pani zobowiązanie z tytułu spłaty kredytu w całości, kredyt zostanie uznany za spłacony wraz z wszelkimi kosztami.

 

Oczywiście zaangażowany w to byłby biegły do wyceny nieruchomości, a także notariusz (do zawarcia umowy). Niezbędne zatem byłoby ustalenie:

 

 • kto ponosi koszty biegłego,
 • kto ponosi koszty notariusza,
 • kto ponosi inne ewentualne koszty.

 

O ile przekazanie bankowi nastąpi w roku 2016 – po Pani stronie nie wystąpi podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu zbycia nieruchomości.

 

Przy przekazaniu bank powinien zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (2% wartości nieruchomości), a może próbować przerzucić to na Panią.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • jeden + V =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Przeniesienie własności zadłużonej nieruchomości

Pewien człowiek kupił posiadłość pod hipotekę. Właściciel nieruchomości nie opłacał składek ZUS i jest teraz zadłużony. Chciałabym przejąć jego nieruchomość – łącznie z zadłużeniem. ZUS wystawił promesę na wykreślenie hipoteki po spłacie zobowiązania. Jednak je

Zabezpieczenie pożyczki zastawem rejestrowym na samochodzie

Znajomy poprosił mnie o pożyczenie mu 10 000 zł. Czy mogę taką pożyczkę zabezpieczyć zastawem rejestrowym na samochodzie znajomego?

Wystawienie weksla in blanco i oprocentowanie sumy wekslowej

Czy wystawiając weksel in blanco, bank ma obowiązek policzyć jakiś procent od sumy znajdującej się na wekslu? Jeśli tak, to jaki?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »