.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Co zrobić gdy kupujący na aukcji internetowej nie odebrał zakupu?

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 16.10.2007

Sprzedałem skuter na aukcji internetowej. Kupujący miał odebrać zakup osobiście, czego niestety już od ponad 2 tygodni nie uczynił. Co mogę w tej sytuacji zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Samo opóźnienie się kupującego w odebraniu zakupionej rzeczy od sprzedawcy (tj. nieodebranie rzeczy w terminie wskutek okoliczności, za które kupujący nie odpowiada) w zasadzie nie powinno wywołać dla niego negatywnych konsekwencji, poza tym, że sprzedawca będzie mógł od niego żądać, aby rzecz odebrał.

 

Jeżeli jednakże kupujący nie odbiera rzeczy w terminie wskutek okoliczności, za które ponosi odpowiedzialność (tj. wskutek niezachowania należytej staranności), czyli gdy popada w zwłokę z odbiorem rzeczy, sprzedawca będzie miał prawo żądać od kupującego odebrania rzeczy oraz naprawienia szkody wynikłej z nieodebrania rzeczy w terminie.

 

W grę wchodzić mogą tutaj koszty, które sprzedawca musiał ponieść w związku z magazynowaniem rzeczy, jej ubezpieczeniem za okres zwłoki itd. Sprzedawca będzie nadto uprawniony do oddania rzeczy na przechowanie na koszt i niebezpieczeństwo kupującego, albo - po bezskutecznym upływie dodatkowego terminu do odebrania rzeczy - do dokonania sprzedaży rzeczy na rachunek kupującego.


Sprzedawca będzie uprawniony do dokonania sprzedaży bez dodatkowego wzywania kupującego do odbioru jeżeli będzie to niemożliwe (np. gdy kupujący nie podał swojego adresu i innych danych (wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 26 listopada 1991 r. I ACr 345/91; Orzecznictwo Sądu Apelacyjnego w Krakowie w sprawach cywilnych i gospodarczych - rocznik I poz. 57), albo gdy rzecz jest narażona na zepsucie, lub z innych względów groziłaby szkoda (art. 551 Kodeksu cywilnego).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 + IV =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »