Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Od kiedy należy zgłaszać budowę lub remont ogrodzeń od strony dróg?

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 22.08.2015

Od kiedy (od jakiej daty) obowiązuje zapis, że należy zgłaszać budowę lub remont ogrodzeń od strony dróg?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Wyjaśnić należy w pierwszej kolejności, iż pozwolenia na budowę wymaga budowa ogrodzeń – stanowi o tym art. 29 ust. 1 pkt 23 ustawy – Prawo budowlane. W przypadku jednakże ogrodzenia powyżej 2,20 m od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i miejsc publicznych zamiar jego budowy wymaga tylko zgłoszenia organowi budowlanemu – zgodnie z art. 30 ust 1 pkt 3 Prawa budowlanego.

 

Zwracam jednak uwagę, że zgodnie z art. 3 pkt 6 i 8 tej ustawy, jeżeli w ustawie mowa jest o budowie – należy przez to rozumieć wykonywanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę obiektu budowlanego, a jeśli mowa o remoncie, to należy przez to rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym. W myśl zaś pkt 7, gdy mowa o robotach budowlanych – należy przez to rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego;

 

W myśl wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 4 października 2010 r., VII SA/Wa 1027/10 cechą charakterystyczną remontu jest odtworzenie stanu pierwotnego, stąd nie mogą być uznane za remont roboty budowlane, w wyniku których powstają nowe elementy.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

W przypadku remontu są nieco inne regulacje, a to dlatego, że jak stanowi art. 29 ust. 2 – pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na remoncie istniejących obiektów budowlanych i urządzeń budowlanych, z wyjątkiem obiektów wpisanych do rejestru zabytków.

 

Jeżeli zaś chodzi o zgłoszenie remontu organowi budowlanemu ogrodzeń wyższych niż 2,20 m usytuowanych od drogi itd., to organy budowlane wymagają zgłoszenia prac.

 

Przepisy te obowiązują – jeśli chodzi o art. 29 ust. 1 pkt 23 i art. 30 ust. 1 pkt 3 – od dnia 27 maja 2003 roku, dlatego że ustawa wprowadzająca obowiązek uzyskania pozwoleń na budowę ogrodzenia została ogłoszona 27 marca 2003 roku, a art. 9 ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.2003.80.718) stanowił, że ustawa wchodzi w życie po upływie 2 miesięcy od dnia ogłoszenia, z tym że przepisy art. 1 pkt 50, w części dotyczącej obowiązku przeprowadzania kontroli, wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2004 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II plus 7 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Warunki zabudowy – co zrobić, by sąsiad ich nie otrzymał?

Sąsiad nielegalnie (ponieważ budynek przeznaczony jest do przechowywania maszyn rolniczych) prowadzi tartak w odległości 20 m od mojego domu. Powiatowy Nadzór Budowlany przeprowadził śledztwo w sprawie samowolnej zmiany sposobu użytkowania obiektu, ale sąsiedzi nadal kontynuują tam działalność gospodarczą. Obecnie sąsiad stara się o warunki zabudowy na budynek do obróbki drewna. Co mam zrobić, żeby sąsiad nie dostał warunków zabudowy? Dodam, że brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu.

Uzyskanie zgody na rozbudowę domu mimo sprzeciwu jednego ze współwłaścicieli

Wraz z mężem zamieszkaliśmy z moimi rodzicami, którzy podupadli na zdrowiu i potrzebują całodobowej opieki. Ich mieszkanie składa się z jednego pokoju i kuchni, w której mieszkamy. Działka i dom, w którym znajduje się mieszkanie, są własnością kilku osób, m.in. mojego brata. Chcieliśmy z mężem dobudować pokój, by móc w nim zamieszkać w normalnych warunkach i nadal opiekować się rodzicami. Wszyscy współwłaściciele, poza moim bratem, zgodzili się na to. Co możemy zrobić, by uzyskać zgodę i możliwość powiększenia mieszkania rodziców?

Wstrzymanie robót budowlanych

Mój problem dotyczy wstrzymania robót budowlanych. Na mojej działce znajdował się stary budynek gospodarczy (do 20 m2), który przylegał do granicy z działką sąsiada. Dostałem pozwolenie na rozbiórkę tego budynku. Po rozbiórce rozpocząłem w tym samym miejscu budowę nowego budynku gospodarczego. Sąsiad początkowo nie miał nic przeciwko temu. Potem jednak zasugerował, abym postawił budynek w innym miejscu. Prawdziwy problem pojawił się, gdy wybudowałem komin, który nie był uwzględniony w projekcie. Sąsiad żąda wstrzymania robót budowlanych i rozbiórki komina. Czy sąsiad może wystąpić do starostwa ze swoimi roszczeniami? Czy powinienem spodziewać się kontroli nadzoru budowlanego? Kiedy właściwy organ może wstrzymać roboty budowlane? Przypuszczam, że kilkanaście lat temu sąsiad rozbudował swój dom niezgodnie z projektem budowlanym. Czy mogę domagać się zweryfikowania jego pozwolenia na budowę?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »