.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy bez zgody osoby mogę zamieścić jej zdjęcie na stronie internetowej?

Autor: Dariusz Kostyra • Opublikowane: 27.12.2007

Czy bez zgody osoby zainteresowanej mogę zamieścić jej zdjęcie na stronie internetowej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dobra osobiste, do których należy także wizerunek człowieka, podlegają ochronie – art. 23 Kodeksu cywilnego.

 

Zgodnie z art. 81 Prawa autorskiego rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. Przy braku wyraźnego zastrzeżenia, zezwolenie to nie jest wymagane, jeżeli osoba pozująca otrzymała umówioną zapłatę.

 

Ponadto Prawo autorskie wskazuje dwa wyjątki, kiedy zezwolenie takie nie jest wymagane, bo dotyczy:

 

  1. osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych,
  2. osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa - sześć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »