Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ochrona danych osobowych umieszczanych w internecie

Autor: Anna Jędrzejczak • Opublikowane: 28.08.2008

Artykuł omawia zagadnienia związane z ochroną danych osobowych umieszczanych w internecie.

Anna Jędrzejczak

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Polski system prawny uznaje każdego człowieka za podmiot praw i obowiązków. Ludzi charakteryzuje szereg cech osobistych, które odróżniają ich wzajemnie oraz wyznaczają ich sytuację prawną w społeczeństwie.

 

Nie istnieje legalna definicja „dóbr osobistych”, wiadomo natomiast, iż do katalogu pod tą nazwą zaliczamy: nazwisko, wiek, zdrowie, wizerunek, wolność, swobodę sumienia, tajemnicę korespondencji, nietykalność mieszkania, kult po zmarłej osobie bliskiej, twórczość naukową, artystyczną i racjonalizatorską. Nie jest to jednak katalog wyczerpujący, gdyż wiele osób uznaje za dobro osobiste również np. adres mailowy czy login.

 

Ochrona tych dóbr została przewidziana w Konstytucji oraz w przepisach art. 23-24 i 448 Kodeksu cywilnego, a także w przepisach Kodeksu karnego, czy innych aktach zarówno prawa krajowego jak i międzynarodowego.

 

Jedną z czołowych dóbr osobistych chronionych przez prawo jest tzw. „sfera prywatności”, do której zalicza się dane osobowe. Ochrona tych danych stała się bardzo ważna z uwagi na rozwój internetu i związane z tym zagrożenia. W Polsce problem ochrony tych danych reguluje ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. Nr 101 z 2002 r., poz. 926 z późn. zm. – dalej w skrócie Ustawa).

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Centralnym pojęciem tej Ustawy jest definicja danych osobowych zawarta w art. 6: „za dane osobowe uważa się każdą informację dotyczącą osoby fizycznej, pozwalającą na określenie tożsamości tej osoby. Każdy ma prawo do ochrony dotyczących go danych osobowych. Ograniczenie tego prawa może być jedynie podyktowane dobrem publicznym, dobrem osoby, której te dane dotyczą, lub dobrem osób trzecich”.

 

W ciągu kilku ostatnich lat szczególnego znaczenia nabrała ochrona danych, które umieszczamy w sieci. Internet bowiem stał się obecnie ogólnoświatową i ogólnodostępną drogą komunikowania się ludzi. Sieć jest niezbędna do pozyskiwania informacji, rozrywki, ale również umożliwia rozwój handlu elektronicznego, który obejmuje nie tylko cały kraj, ale wręcz cały świat. Z roku na rok zwiększa się liczba osób korzystających z dobrodziejstw internetu, a co za tym idzie, zwiększa się liczba transakcji elektronicznych, klientów i wysokość kwot potrzebnych do obsługi transakcji. Dla klientów internetowych sklepów, banków, instytucji finansowych i firm, będących partnerami handlowymi i produkcyjnymi, niezwykle ważną kwestią pozostaje bezpieczeństwo transakcji elektronicznych. Rozwój sieci komputerowych oraz rozproszone przetwarzanie danych (także osobowych) powodują również powstanie nowych możliwości dokonywania przestępstw za pomocą komputerów.

 

Żyjemy w świecie, w którym informacje o nas są przechowywane w wielu bazach danych. Kiedy się ubezpieczamy czy zakładamy konto w banku albo zapisujemy do lekarza – przekazujemy informacje o sobie. Możemy zastrzec, że nasze dane mają pozostać poufne, jednak i tak nie mamy stuprocentowej pewności, czy można zaufać usługodawcy.

 

Nie wszyscy użytkownicy internetu zdają sobie sprawę z zagrożeń jakie niesie podawanie danych identyfikujących daną osobę w sieci. Kradzieże numerów kart bankowych, działalność hakerów oraz awarie systemów, to częste zdarzenia, z których potencjalny konsument nie zdaje sobie sprawy lub nie bierze ich pod uwagę, podając dane w sieci. Z drugiej strony obawa klientów przed takimi działaniami hamuje rozwój e-biznesu i wpływa na szybki postęp zarówno w dziedzinie technologicznych jak i prawnych zabezpieczeń. Tak aby użytkownik miał pewność, iż informacje przekazane przez sieć nie zostaną wykorzystane w sposób niezgodny z jego intencjami.

 

Zagrożenia powstają ze względu na handel elektroniczny, gdyż nie przysparza dziś trudności ustalenie kto, kiedy oraz jakimi informacjami się interesował, z kim była prowadzona korespondencja elektroniczna, kto uczestniczył w jakich dyskusjach i jakie poglądy prezentował, itd. Chodzi tu o systemy wyszukiwawcze, takie jak Yahoo!, które pozostawiają ślad o użytkowniku w postaci wykazu „słów-kluczy”, którymi się posługiwał.

 

Istnieją również programy, tzw. pacet sniffern , które wyszukują przepływające w sieci dane określonego rodzaju (np. dane o karcie kredytowej). Tak uzyskane informacje mogą być wykorzystane dla dalszych ingerencji lub dla przestępstw gospodarczych. Szerzenie się tego rodzaju praktyk jest coraz bardziej popularne ze względu na niskie koszty takich operacji.

 

Na gruncie obowiązującej w Polsce ustawy o ochronie danych osobowych już samo zbieranie i przetwarzanie danych osobowych w zasadzie nie jest dopuszczalne bez zgody zainteresowanego. Jeżeli zbiory takie już istnieją, to osoba zainteresowana ma wgląd do nich i może żądać ich sprostowania, usunięcia informacji nieprawdziwych, niepełnych lub zebranych w sposób sprzeczny z prawem. W głównej mierze Ustawa ta środkami administracyjnoprawnymi przeciwdziała zagrożeniom związanym z gromadzeniem danych osobowych. Organem kontrolnym jest zaś Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, to do niego można składać skargi w sprawach wykonywania przepisów ustawy o ochronie danych osobowych.

 

Dane osobowe zbierają jednak nie tylko osoby, które chcą wykorzystać je niezgodnie z prawem (przysyłając nam spam lub kradnąc pieniądze z konta), ale również organy państwa, a także inne podmioty niemające złych zamiarów, np. organizacje społeczne, stowarzyszenia, fundacje, kościoły oraz organizacje międzynarodowe i wiele innych niepublicznych jednostek organizacyjnych (zarówno osób fizycznych jak i prawnych). Wszyscy jednak muszą przestrzegać zasad zbierania, gromadzenia i przetwarzania danych osobowych zgodnie z przepisami omawianej Ustawy.Stan prawny obowiązujący na dzień 28.08.2008

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 plus II =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »