.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ocena pracy nauczyciela a zmniejszenie etatu

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 26.04.2019

Nauczyciel dyplomowany zatrudniony na 16/18 etatu na czas nieokreślony złożył wniosek o zmniejszenie etatu na 10/18 . Za dwa tygodnie mam przedstawić projekt oceny pracy nauczyciela, który podejrzewa, że będzie to ocena negatywna. Skłonna jestem wystawić ocenę dobrą i dać jeszcze szansę na polepszenie jakości pracy, ale obawiam się że po otrzymaniu oceny dobrej nauczyciel wycofa pismo o obniżeniu etatu. Jak mam zabezpieczyć się, żeby nie było możliwości wycofania pisma przez nauczyciela?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W przypadku zatrudnienia na czas nieokreślony zmiana wymiaru etatu nauczyciela na jego wniosek odbywa się praktycznie tylko na podstawie porozumienia stron.

 

Porozumienie stron polega w tym przypadku na tym, że nauczyciel zwraca się do pracodawcy z wnioskiem o obniżenie etatu, a dyrektor wyraża na to zgodę. W przypadku gdy strony dojdą do porozumienia obniżenie etatu następuje w terminie wskazanym przez nauczyciela.

 

Wycofanie się z zawartego porozumienia wymaga zgody drugiej strony. Pracodawca może więc nie zgodzić się na zmianę zdania przez pracownika i uznać, że zawarte porozumienie jest skuteczne i powoduje obniżenie wymiaru etatu.

 

Pracownik, który wnioskował o zmianę etatu, a potem zmienił zdanie (już po zawarciu porozumienia), może uchylić się od skutków tego porozumienia, powołując się na działanie pod wpływem błędu, który jest jedną z wad oświadczeń woli. Może powoływać się jednak tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści.

 

W opisanym przypadku nie mamy do czynienia z błędem przy zawieraniu porozumienia stron, gdyż to pracownik wystąpił z takim wnioskiem. Należy więc uznać, że wiedział, o co wnioskuje, i nie może się teraz uchylić od skutków porozumienia.

 

Słowem – Pani jako pracodawca musi najpierw zaakceptować porozumienie, które przedstawił pracownik. Najlepiej tego dokonać na piśmie. Potem pracownik może się z niego wycofać tylko za Pani zgodą.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII + VII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »