Mamy 10 374 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Obrót metalami kolorowymi a odwrotne obciążenie VAT

Autor: Wioleta Biel • Opublikowane: 19.10.2017

Prowadzę działalność gospodarczą, rozliczam się poprzez ryczałt ewidencjonowany, ale od przyszłego miesiąca przechodzę na VAT, ponieważ przekroczę limit. Chciałbym poszerzyć swoją działalność o recykling odpadu kabli miedzianych i aluminiowych, czyli odseparowanie miedzi lub aluminium od otuliny pokablowej. Od nowego roku podpisuję umowę kupna takiego odpadu z niemiecką firmą zajmującą się skupem oraz demontażem takich i innych odpadów. Moje pytanie dotyczy zagadnień podatkowych: czy kupując odpad od niemieckiej firmy, otrzymam od nich fakturę VAT? W jaki sposób później muszę się rozliczyć w Polsce oraz czy przy sprzedaży czystego metalu (miedzi i aluminium) w Polsce występuje VAT odwrócony?

Wioleta Biel

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Zakładam, że jest Pan polskim rezydentem podatkowym, spodziewa się Pan wkrótce przekroczyć limit, który uprawnia go do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z podatku VAT.

 

Zgodnie z art. 113 ustawy o VAT:

 

„1. Zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

(…)

4. Podatnicy, o których mowa w ust. 1 i 9, mogą zrezygnować ze zwolnienia określonego w ust. 1 i 9 pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia, a w przypadku podatników rozpoczynających w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5, którzy chcą zrezygnować ze zwolnienia od pierwszej wykonanej czynności – przed dniem wykonania tej czynności.

5. Jeżeli wartość sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie ust. 1 przekroczy kwotę, o której mowa w ust. 1, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę.”

 

Jeśli więc przekroczy Pan wskazywany przez ustawę limit 150 000 zł, który uprawnia go do korzystania ze zwolnienia podmiotowego z podatku VAT, będzie Pan obowiązany do rejestracji jako czynny podatnik VAT. Ponadto w sytuacji, gdy zamierza Pan dokonywać transakcji z kontrahentami zagranicznymi w obrębie państw członkowskich UE, powinien Pan zarejestrować się na VAT UE.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Obrót metalami kolorowymi a odwrotne obciążenie VAT

 

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, zamierza Pan rozszerzyć swoją działalność gospodarczą o recykling odpadu kabli miedzianych i aluminiowych (polegający na odseparowaniu miedzi lub aluminium od otuliny pokablowej) oraz następnie sprzedaży czystego metalu miedzi i aluminium. Podkreślić należy, że decyzja o rozszerzeniu działalności może pociągać za sobą konieczność rozszerzenia PKD, tzn. wpisania dodatkowej pozycji, o ile nie ma Pan wpisanej w tym momencie działalności związanej z recyklingiem miedzi i aluminium, a następnie ich sprzedaży. Przy uzupełnieniu PKD może pomocna okazać się rządowa wyszukiwarka dostępna na stornie internetowej.

 

Z perspektywy podatków dochodowych i podatku VAT istotne jest także ustalenie właściwego PKWiU. Należy podkreślić, że nie każda działalność jest uprawniona do korzystania z możliwości rozliczania na ryczałcie.

 

Zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt. 3e ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej jako „ustawa o ryczałcie”) – „opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy”.

 

Jeśli więc uzyskuje Pan przychody w całości lub części ze świadczeń usług podporządkowanych odpowiednim numerom PKWiU w załączniku nr 2, nie może Pan korzystać z ryczałtu. Ustalenie właściwego PKWiU ma także wpływ na to, czy jako podatnik może Pan skorzystać z obniżonej stawki VAT (lista pozycji PKWiU, które mogą skorzystać z obniżonej stawki stanowi załączniki do ustawy o VAT).

 

Pomocna przy ustalaniu właściwego PKWiU może się okazać wyszukiwarka: http://lodz.stat.gov.pl/Klasyfikacje/. W razie problemu można skontaktować się z Ośrodkiem Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi. Podkreślenia wymaga fakt, że to na podatniku leży obowiązek wybrania właściwego PKWiU. Jest to o tyle istotne, że błędne wskazanie może mieć konsekwencje na gruncie podatkowym.

 

Jeżeli chodzi o konsekwencje zakupu odpadów z Niemiec, należy ustalić, czy dojdzie do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (dalej też jako „WNT”).

 

Zgodnie z art. 9 ustawy o VAT:

 

„1. Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

2. Przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że:

1) nabywcą towarów jest:

a) podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika,

b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a

– z zastrzeżeniem art. 10;

2) dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a.

3. Przepis ust. 1 stosuje się również w przypadku, gdy:

1) nabywcą jest podmiot inny niż wymieniony w ust. 2 pkt 1,

2) dokonującym dostawy towarów jest podmiot inny niż wymieniony w ust. 2 pkt 2

– jeżeli przedmiotem nabycia są nowe środki transportu.”

 

Art. 20 ustawy o VAT ust. 5

„W wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 8 i 9 oraz art. 20b. Przepis ust. 1a stosuje się odpowiednio.”

 

W sytuacji więc, gdy obie strony transakcji są czynnymi podatnikami podatku od wartości dodanej, kupujący musi rozliczyć je jako WNT. Polski przedsiębiorca (występujący w roli nabywcy) wykazuje VAT należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w deklaracji VAT-owskiej, równocześnie zyskując prawo do odliczenia tego podatku jako podatku naliczonego.

 

W celu uzyskania odpowiedzi, czy przy sprzedaży czystego metalu miedzi i aluminium obowiązuje odwrócony podatek VAT, należy spojrzeć do art. 17 ust. 1 pkt. 7 ustawy o VAT:

 

„Podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne: (…)

7) nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy, z zastrzeżeniem ust. 1c, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a) dokonującym ich dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9,

b) nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny,

c) dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 122; (…)”.

 

Po pierwsze więc, w celu ustalenia, czy obowiązywać będzie odwrotne obciążenie, należy przeanalizować pozycje wymienione w załączniku nr 11 do ustawy. Pozycja nr 37 załącznika mówi, że odwrotne obciążenie obowiązuje między innymi przy nabyciu surowców wtórnych metalowych (PKWiU 38.32.2).

 

Do dostaw niektórych towarów (początkowo był to tylko złom, obecnie jest to również wiele innych towarów) mają zastosowanie szczególne zasady opodatkowania podatkiem od towarów i usług. W przeciwieństwie do „zwykłej” dostawy, przy dostawie powyższych towarów VAT rozlicza nie dostawca, ale nabywca. Taki sposób opodatkowania wiąże się ze szczególnymi obowiązkami zarówno po stronie dostawcy, jak i nabywcy. Poniżej wskażę, co powinien zrobić dostawca towarów, o których mowa, w celu prawidłowego wypełnienia swoich obowiązków.

 

Ustalenie, czy mamy do czynienia z towarem, dla którego dostawy podatnikiem może być nabywca

 

Szczególna procedura rozliczenia VAT może mieć zastosowanie do towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej „u.p.t.u”)*. Załącznik dostępny między innymi na stronach internetowych Ministerstwa Finansów.

 

Jeżeli zatem:

 

 • sprzedawany towar jest ujęty w powyższej tabeli, VAT rozlicza nabywca (o ile są spełnione warunki wskazane poniżej),
 • sprzedawany towar nie jest ujęty w powyższej tabeli, VAT powinien być rozliczony na zasadach ogólnych (tzn. do rozliczenia VAT obowiązany jest dostawca).

 

W przypadku wątpliwości, czy dany towar mieści się w tabeli, można zwrócić się z pisemnym wnioskiem o dokonanie klasyfikacji do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź (wniosek podlega opłacie; czas oczekiwania na odpowiedź nie powinien przekroczyć miesiąca, a w sprawach szczególnie skomplikowanych – dwóch miesięcy).

 

Ustalenie, czy są spełnione warunki konieczne dla zastosowania szczególnego mechanizmu rozliczenia VAT

 

Jeżeli przedmiotem dostawy jest towar wymieniony w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, „przeniesienie” obowiązku rozliczenia VAT na nabywcę jest możliwe, o ile łącznie są spełnione następujące warunki:

 

 • dostawca towaru jest podatnikiem VAT,
 • nabywca towaru jest podatnikiem VAT zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny,
 • dostawca towaru nie korzysta ze zwolnienia od VAT ze względu na wartość sprzedaży,
 • dostawa towaru nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 u.p.t.u. lub na podstawie art. 122  u.p.t.u.

 

Dostawa towaru jest zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 u.p.t.u., jeżeli:

 

1) towar był wykorzystywany przez dostawcę wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, oraz

2) dostawcy tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tego towaru nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego).

 

Natomiast zwolnienie, o którym mowa w art. 122 u.p.t.u., obejmuje dostawy tzw. złota inwestycyjnego (pojęcie złota inwestycyjnego definiują przepisy art. 121 u.p.t.u.).

 

Przed zastosowaniem szczególnego mechanizmu rozliczenia VAT dla dostawy towarów należy ustalić:

 

 • status podatkowy dostawcy towarów – jeżeli dostawca nie jest podatnikiem VAT albo korzysta ze zwolnienia ze względu na niewielką wartość sprzedaży, obowiązek rozliczenia VAT nie przechodzi na nabywcę,
 • status podatkowy nabywcy towarów – jeżeli nabywca towarów nie jest podatnikiem podatku VAT, obowiązek rozliczenia VAT nie przechodzi na nabywcę,
 • status sprzedawanego towaru – jeżeli dostawa towaru korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 u.p.t.u. lub na podstawie art. 122 u.p.t.u., obowiązek rozliczenia VAT nie przechodzi na nabywcę.

 

Wystawienie faktury VAT

 

Chociaż VAT rozlicza nabywca, dostawca towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT nie jest zwolniony z obowiązku wystawienia faktury. Fakturę należy wystawić, co do zasady, nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po dokonaniu dostawy towarów (dokonaniem dostawy towarów jest najczęściej ich wydanie). Jeżeli przed wydaniem towarów nabywca uiścił zaliczkę, faktura VAT powinna być wystawiona nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po otrzymaniu zaliczki.

 

Przykład 1. Spółka Alfa produkuje części samochodowe. Odpady gumowe, które powstają w procesie produkcji Spółka Alfa sprzedaje na rzecz podmiotów trzecich. W dniu 30 lipca 2015 r. Spółka Beta odebrała od Spółki Alfa 5 ton odpadów gumowych. Umowa sprzedaży została podpisana dopiero 1 sierpnia 2015 r. Spółka Alfa powinna wystawić fakturę nie później niż 15 sierpnia 2015 r. Nie ma natomiast znaczenia moment podpisania umowy sprzedaży.

 

Przykład 2.  W dniu 10 lipca 2015 r. Spółka Beta złożyła Spółce Alfa zamówienie na 15 ton odpadów gumowych. W dniu 15 lipca 2015 r. do Spółki Alfa wpłynęła zaliczka w kwocie 20.000 zł (50% wartości zamówionych odpadów). Spółka Beta odebrała odpady w dniu 13 września 2015 r. W związku z otrzymaniem zaliczki Spółka Alfa powinna wystawić fakturę (na kwotę 20.000 zł) nie później niż 15 sierpnia 2015 r. Fakturę „końcową” Spółka Alfa powinna wystawić nie później niż 15 października 2015 r.

 

Faktura dokumentująca dostawę towarów wymienionych w załączniku nr 11 do u.p.t.u., dla której podatnikiem jest nabywca, różni się od „zwykłej” faktury. Na fakturze takiej nie wykazuje się:

 

 • stawki VAT,
 • sumy wartości sprzedaży netto z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku, oraz
 • kwoty podatku.

 

Na fakturze należy jednak umieścić dodatkową adnotację, tj. wyrazy „odwrotne obciążenie”.

 

Nie ma przeszkód, aby dostawy towarów wymienionych w załączniku nr 11 do u.p.t.u. dokumentowane były zbiorczo. Faktury takie należy wystawiać w standardowym terminie upływającym 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu dokonania dostawy towarów.

 

Należy pamiętać, że faktura dokumentująca dostawę towarów wymienionych w załączniku nr 11 do u.p.t.u. powinna być wystawiona nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu dokonania dostawy towarów (również wówczas, gdy jest to faktura zbiorcza).

 

Na fakturze nie wykazuje się stawki VAT, kwoty VAT oraz kwoty należności wraz z VAT. Na fakturze należy umieścić wyrazy „odwrotne obciążenie”.

 

Dostawy towarów wymienionych w załączniku nr 11 do u.p.t.u., dla których podatnikiem jest nabywca, powinny być wykazane w deklaracji VAT składanej przez dostawcę.

 

Dostawy te powinny być wykazywane w deklaracji VAT za miesiąc lub kwartał:

 

 1. otrzymania zaliczki – w zakresie w jakim przed dokonaniem tych dostaw otrzymana została zaliczka,
 2. dokonania dostawy towarów – w pozostałym zakresie.

 

 

Uwaga! Dostawę towarów wymienionych w załączniku nr 11 do u.p.t.u. dostawca powinien wykazać w składanej deklaracji VAT.

 

Złożenie informacji podsumowującej VAT-27

 

Od 1 lipca 2015 r. dostawcy towarów objętych procedurą odwrotnego obciążenia obowiązani są do składania informacji podsumowujących w obrocie krajowym (zob. art. 101a u.p.t.u.). Oznaczany symbolem VAT-27 wzór tej informacji określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 5 czerwca 2015 r. w sprawie wzoru informacji podsumowującej w obrocie krajowym.

 

Informacje te składane są miesięcznie lub kwartalnie (do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu lub kwartale, za który są składane). To, która z tych sytuacji ma miejsce, zależy od rodzaju składanych deklaracji VAT. I tak:

 

1) podatnicy składający miesięczne deklaracje VAT-7 składają informacje VAT-27 za miesięczne okresy rozliczeniowe,

2) podatnicy składający kwartalne deklaracje VAT-7K/VAT-7D składają informacje VAT-27 za kwartalne okresy rozliczeniowe.

 

Dane wykazywane w informacjach podsumowujących w obrocie krajowym

 

 1. nazwa lub imię i nazwisko oraz numer NIP podatnika składającego informację podsumowującą w obrocie krajowym;
 2. nazwy lub imiona i nazwiska oraz numery NIP podatników nabywających towary lub usługi,
 3. łączną wartość dostaw towarów oraz świadczonych usług, dla których podatnikiem jest nabywca na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8 u.p.t.u. – w odniesieniu do poszczególnych nabywców.

 

Podstawa prawna

art. 17 ust. 1 pkt 7, ust. 2, art. 19a ust. 1 i 8, art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2, art. 86 ust. 1, art. 101a, art. 106e , art. 106i oraz załącznik nr 11 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

* Stan prawny na dzień 2 października 2016 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • 8 minus dziesięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Ustalenie stawki VAT dla działalności szkoleniowej i doradczej

Prowadzę działalność szkoleniowo-doradczą. Przedmiotem mojej działalności są usługi (wpis do ewidencji): 70.22.Z, 85.59.B i 82.30.Z. Moje usługi to: 1. szkolenia otwarte (nabór uczestników przez ogłoszenia na stronach internetowych), 2. szkolenia zamknięte (dla konkretnego klienta), 3. doradztwo (w siedzibie klienta). Nie jestem pewna, czy stosuję dobrą stawkę VAT. W dwóch pierwszych wypadkach stosuję stawkę „zwolnione” i klasyfikuję sprzedaż do PKWiU 85.59.13.2, a w trzecim do 70.22.15 (ponieważ nie jest z góry znany zakres i czas współpracy) – czy właściwie stosuję stawkę „zwolniony” dla szkoleń zamkniętych? Proszę o pomoc w ustaleniu stawki VAT.

Dotacja a VAT i faktura

Organizujemy festiwal muzyczny i miasto chce nam przekazać dotację na gaże dla artystów zagranicznych. Jak wygląda sprawa takiej dotacji z punktu widzenia podatkowego i księgowego? Czy za dotację wystawia się fakturę, a jeśli tak, to na jaką stawkę?

Nowe stawki VAT 2011 r. – VAT na gazety PKWiU 58.13

Do końca 2010 r. na przygotowanie i druk bezpłatnej gazety spółdzielczej (PKWiU 58.13) obowiązywała stawka VAT 0%. Jaką stawką objęte są te gazety w tym roku?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »