Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Obraźliwe SMS-y i telefony – co robić?

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 17.01.2009

Zgłosiłam w ośrodku pomocy rodzinie sytuację w rodzinie kuzyna (jego 7-letnia córka nie chodzi do szkoły, kuzyn ma nieprawdziwe dokumenty itp.). Kuzyn w zemście pozwał mnie do sądu z art. 107 Kodeksu wykroczeń. Kuzyn wydzwania do mnie i obraża mnie, pisze obraźliwe SMS-y. Chcę wnieść sprawę do sądu, ale nie wiem, z jakiego artykułu i w jakim sądzie. W jaki sposób mogę się też dowiedzieć, jaki jest adres zameldowania kuzyna?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Uważam, że kuzyn dopuścił się w stosunku do Pana tego samego wykroczenia, tj. złośliwego niepokojenia (art. 107 Kodeksu wykroczeń), o które Pana oskarżył. Wykroczenie to rozpoznawane jest przez sąd rejonowy (wydział grodzki). Sądem miejscowo właściwym w niniejszej sprawie jest sąd, w okręgu którego popełniono wykroczenie.

 

Pana kuzyn może ponieść odpowiedzialność, pod warunkiem że ukończył 17 lat. Organem uprawnionym do wystąpienia w tego rodzaju sprawach jest policja.

 

W celu pociągnięcia kuzyna do odpowiedzialności za ww. wykroczenie winien Pan zatem złożyć doniesienie na policję i na poparcie swoich twierdzeń przedstawić dowody rzeczowe bądź wnieść o przesłuchanie stosownych świadków. Jeśli w ciągu miesiąca od powiadomienia o wykroczeniu organu uprawnionego do występowania w tych sprawach (tj. policji) organ ten nie powiadomi Pana o wniesieniu wniosku o ukaranie albo jeżeli otrzyma Pan informację, w której policja odmówi wniesienia takiego wniosku, to można wówczas samodzielnie wnieść wniosek o ukaranie do sądu. Stanie się Pan wtedy oskarżycielem posiłkowym i stroną postępowania, z czym będą wiązały się określone uprawnienia.

 

Jeśli chodzi o możliwość ustalenia adresu zameldowania w sposób zgodny z prawem, to należy wystąpić do Centralnego Biura Adresowego z wnioskiem o udostępnienie danych osobowych.

 

Wniosek należy wnieść na specjalnym formularzu, w którym należy podać jak najwięcej danych poszukiwanej przez nas osoby oraz wykazać interes prawny, czyli do jakich celów są nam niezbędne poszukiwane dane.

 

Wniosek musi być opłacony. Na konto Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji należy wpłacić kwotę 30,40 zł. Nr konta i formularz znajdzie Pan na stronie ministerstwa. Opłatę należy uiścić przed złożeniem wniosku, a dowód przelewu załączyć do wniosku.

 

Należy jednak mieć świadomość, że Centralne Biuro Adresowe może odmówić Panu udzielenia żądanych informacji.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI - dziesięć =

»Podobne materiały

Wysyłanie SMS-ów – stalking

W 2009 r. rozwiązałam umowę o pracę za porozumieniem stron. Przed odejściem z pracy doświadczyłam mobbingu i zastraszania ze strony przełożonego. Po rozwiązaniu umowy wysyłałam SMS-y do byłego szefa, chcąc sobie ulżyć. Trwało to jeszcze na pewno w 2010 i możliwe, że w 2011 r. Prze
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »