Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Obraźliwe słowa z ust policjanta

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 14.04.2016

Czy nazwanie osoby homoseksualnej przez policjanta „pedałem, ciotą” po uprzednim naruszeniu nietykalności cielesnej funkcjonariusza oraz jego znieważeniu jest przestępstwem, które wyczerpuje znamiona art. 231 Kodeksu karnego?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej K.k.

 

Z treści Pana pytania wynika, iż w czasie interwencji funkcjonariusza policji ten miał wypowiedzieć w stronę osoby homoseksualnej stwierdzenia „pedał, ciota”. Wypowiedź miała miejsce po tym, jak naruszona została nietykalność cielesna policjanta.

 

W pierwszej kolejności, aby można było w ogóle przypisać sprawcy odpowiedzialność za przestępstwo opisane w art. 231 K.k., należy ustalić jaki jest zakres uprawnień, jak i obowiązków funkcjonariusza policji, który takie stwierdzenia miał wypowiedzieć. Do poglądu tego przychylił się Sąd Najwyższy w wyroku z 23 kwietnia 1977 r. (VI KRN 70/77, OSNKW 1977, nr 6, poz. 63), w którym stwierdził, że: „do przypisania przestępstwa określonego w art. 246 K.k. [z 1969 r., obecnie art. 231 K.k.] niezbędne jest przede wszystkim ustalenie podstawy i zakresu uprawnień oraz obowiązków funkcjonariusza publicznego, gdyż dopiero to ustalenie pozwala na prawidłową ocenę, czy działanie lub zaniechanie sprawcy – zagrażające dobru społecznemu lub dobru jednostki – wyczerpuje wszystkie znamiona przewidziane w powołanym wyżej przepisie”.

 

Jak wskazuje się w literaturze „przekroczenie uprawnień wymaga wykazania, że podjęte przez sprawcę działanie nie wchodziło w zakres jego kompetencji lub było podjęte w ramach uprawnień, ale niezgodnie z przepisami prawa, statutem czy ciążącymi na funkcjonariuszu publicznym obowiązkami. Na dodatek samo przekroczenie uprawnień nie wypełnia automatycznie znamion omawianego przestępstwa, konieczne jest bowiem jeszcze działanie na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, przy czym nie może to być szkoda iluzoryczna. Wreszcie, aby można było przypisać popełnienie omawianego przestępstwa, konieczne jest też ustalenie strony podmiotowej w odniesieniu do całości zachowania sprawcy, a zatem funkcjonariusz publiczny musi obejmować swoim zamiarem zarówno przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków, jak i to, że działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego [tak w wyroku SN z dnia 17 lipca 2008 r., WA 24/08, OSNwSK 2008, nr 1, poz. 1510]” (Jacek Giezek, Komentarz do art. 231 Kodeksu karnego, 2014.03.01).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Moim zdaniem wypowiedzenie w kierunku homoseksualisty zwrotu „pedał, ciota” wskazuje na pejoratywne nastawienie policjanta do osób o orientacji homoseksualnej. Wypowiedź pejoratywna to taka, która nacechowana jest złą wolą.

 

Wyraźnie przytoczyć należy rotę ślubowania, którą składa każdy przed podjęciem służby policjant, tj. „Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia. Wykonując powierzone mi zadania, ślubuję pilnie przestrzegać prawa, dochować wierności konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej, przestrzegać dyscypliny służbowej oraz wykonywać rozkazy i polecenia przełożonych. Ślubuję strzec tajemnic związanych ze służbą, honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej”.

 

Wskazana przez Pana wypowiedź w mojej ocenie nie tylko narusza dobre imię policji, ale w szczególności narusza prawa konstytucyjne, tj. dobra osobiste, równość obywateli wobec prawa, itp. W mojej ocenie, każde zachowanie, które nie licuje z dobrym imieniem policji, winno być postrzegane jako działanie niezgodne z prawem, albowiem rolą policjanta jest zapewnienie porządku publicznego, a nie naruszanie dóbr osobistych i konstytucyjnych obywatela, za wyjątkiem sytuacji bezpośrednio w ustawie przewidzianych. Nazywanie kogoś „pedałem, ciotą” wskazuje na niedopełnienie obowiązków, które określa m.in. rota ślubowania. O ile zakres obowiązków każdego policjanta jest ważny, o tyle nie może znikać z pola zainteresowania rota składana przez każdego, który aspiruje do roli funkcjonariusza policji.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 + VIII =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zeznania na policji pół roku po popełnieniu wykroczenia

Pół roku temu przekroczyłem dozwoloną prędkość, a do tego nie zatrzymałem się do kontroli drogowej. W ostatnim miesiącu z moimi rodzicami kontaktuje się dzielnicowy, chcąc otrzymać ode mnie zeznania. Obecnie pracuję za granicą i nie wiem, czy ma to związek z moim wykroczeniem. Co pow

Kradzież dokumentów przez kierowcę busa

Wracałem z delegacji zagranicznej busem międzynarodowym. Z przewoźnikiem ustaliłem, że zapłacę po dotarciu do Warszawy. Tymczasem w Łodzi kazano mi wysiąść i zapłacić za przewóz. Odmówiłem, więc kierowca zatrzymał mój portfel z dokumentami (przekazany mu jako zastaw na początku d

Parkowanie na drodze osiedlowej przed własnym domem

Po raz kolejny zostałam wezwany przez policję do wprowadzenia na teren posesji własnego samochodu, który był zaparkowany na krawężniku drogi osiedlowej przed moim domem. Na ulicy nie ma zakazu parkowania i postoju, a samochód nie zagraża bezpieczeństwu ruchu ani nie utrudnia przejścia pie
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »