Mamy 10 833 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Obozy dla dzieci a płacenie podatku VAT

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 15.11.2011

Jesteśmy zarejestrowani jako placówka oświatowo-wychowawcza (w systemie oświaty), prowadzimy zajęcia dla uczniów szkół podstawowych. Organizujemy też obozy i kolonie dla dzieci. Czy od tych wyjazdów powinniśmy płacić VAT, czy może jesteśmy zwolnieni z tego podatku (obecnie jesteśmy płatnikami VAT, składamy deklaracje, ale nie płacimy tego podatku jako placówka korzystająca ze zwolnienia)?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wskazuje Pan, iż jesteście jednostką objętą ustawą z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.).

 

Od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług dodany przez art. 1 pkt 8 lit. a tiret trzecie ustawy z dnia 29 października 2010 r. zmieniającej wyżej wymienioną ustawę z dniem 1 stycznia 2011 r. zwalnia od podatku usługi świadczone przez:

 

  1. „jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,
  2. uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo–rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym – oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane”.

 

By z wymienionego zwolnienia skorzystać, należałoby dowieść, że celem kolonii czy obozu jest kształcenie i wychowywanie, a pozostałe świadczenia w ramach obozu są ściśle związane z kształceniem i wychowywaniem. Teoria tak argumentująca moim zdaniem byłaby składna, lecz prawdopodobnie byłaby kwestionowana przez organy podatkowe. Piszę prawdopodobnie, bowiem tak naprawdę w chwili obecnej, ze względu na krótki okres obowiązywania wspomnianych regulacji, nie jest znana praktyka jej stosowania.

 

Szerzej „furtkę” o nazwie zwolnienie otwiera dla Państwa Minister Finansów, który w rozporządzeniu z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z dnia 27 grudnia 2010 r.) w § 13 ust. 1 pkt 15 określił, iż zwalnia się od podatku VAT usługi obozów, kolonii lub usługi o podobnym charakterze, organizowane przez szkoły i inne jednostki objęte ustawą z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), świadczone wyłącznie na rzecz dzieci i młodzieży z tych szkół i jednostek.

 

Konkludując, moim zdaniem w przedstawionym stanie faktycznym świadczenie usługi obozów i kolonii na rzecz dzieci i młodzieży jednostki (jako objętej ustawą z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty) podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług na mocy wymienionego § 13 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia Ministra Finansów.

 

Korzystając ze zwolnienia przedmiotowego, wystawia Pan fakturę i jak zawsze przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku wskazuje na niej nie tylko tzw. ZW, ale i przepis ustawy albo aktu wydanego na podstawie ustawy, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie od podatku, czyli tu rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z dnia 27 grudnia 2010 r.), § 13 ust. 1 pkt 15.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III - zero =

»Podobne materiały

VAT od niezapłaconej faktury

Co może zrobić osoba, która prowadziła działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług budowlanych, która wystawiła FV na inną firmę, dla której wykonała usługę, i nie otrzymała za nią żadnych pieniędzy? Wystawiający fakturę nie wpłacił należnego podatku VAT do urzędu skarbowego i jest wzywa

Sprzedaż samochodu przez firmę

Spółka wykupiła samochód osobowy z firmy leasingowej po cenie niższej niż wartość rynkowa tego samochodu. Samochód został wpisany do ewidencji środków trwałych. Jednak po krótkim czasie okazało się, że jest on zbędny w naszej firmie. Chcielibyśmy sprzedać go osobie fizycznej za taką samą cenę, po ja

Przeoczenie obowiązku zgłoszenia firmy

Prowadzę działalność handlową za pomocą kasy fiskalnej, zwolnioną z VAT. Dwa miesiące temu przekroczyłam limit zobowiązujący do zgłoszenia firmy do VAT. Przeoczyłam jednak obowiązek złożenia deklaracji. W tym czasie dokonywałam wciąż zakupów na faktury VAT. Kiedy odliczę je od obrotu, nie wychodzi m

Zakup lokalu, najem i szybka sprzedaż

Mam pytanie odnośnie naliczenia podatku VAT przy odsprzedaży lokalu użytkowego. Mianowicie zakupiłem lokal w grudniu zeszłego roku za kwotę 89 tys. zł netto (bez doliczonego podatku VAT), następnie go wyremontowałem (nie ponosząc nakładów większych niż 30% wartości nieruchomości). Lokal w maju bieżą

Ulga za złe długi

Przejąłem firmę jednoosobową od ojca (notarialnie, jako darowiznę), łącznie długami. Chciałbym skorzystać z ulgi za złe długi – spełniam kryteria. US jednak odmówił, twierdząc, że nie istnieje sukcesja praw i obowiązków. Tymczasem 150. dzień upłynął, gdy firma była już moja. Czy urząd ma rację

Rozliczenie podatku przy sprzedaży przez internet

Nasza firma sprzedaje meble przez internet. Klient płaci z góry za mebel lub przy pobraniu. Mebel jest robiony pod konkretnego klienta i czas oczekiwania wynosi do 15 dni. Jeżeli klient płaci z góry na nasz rachunek bankowy za mebel, to od razu wystawiamy paragon i odprowadzamy podatek VAT i CIT. Je

Usługi bez VAT-u a przekroczenie limitu sprzedaży

Jestem lekarzem i świadczę lekarskie usługi w ramach działalności gospodarczej rożnym podmiotom medycznym (szpitale, przychodnie). Korzystam ze zwolnienia z VAT-u (art. 43 ust. 1). W listopadzie przekroczyłem limit 150 tys. Czy jestem zobowiązany do prowadzenia ewidencji VAT, mimo że nie prowadzę sp

Sprzedaż samochodu przez spółkę osobie fizycznej

Spółka partnerska używała samochodu osobowego w ramach umowy leasingowej. Ponieważ samochód ten był wykorzystywany do celów służbowych i prywatnych, VAT od wydatków był rozliczany według zasady 50%. W ubiegłym roku 2016 po zakończeniu umowy samochód został wykupiony. Po paru miesiącach podjęto decyz

Sprzedaż budynku użytkowego a podatki

Dwanaście lat temu wybudowałem na własnej działce budynek użytkowy, w którym nieprzerwanie prowadzę restaurację w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Budowę realizowałem samodzielnie, przy czym koszty materiałów budowlanych „wrzucałem” w działalność gospodarczą (obniżały pozi

Ręczne wykonywanie obuwia a stawka opodatkowania

Zajmuję się ręcznym wykonaniem obuwia. Wszystkie etapy pracy wykonuję ręcznie – od pobrania miary od klienta aż po wydanie gotowej pary. Korzystam z metod znanych od prawie stu lat. Uważam, że moją działalność można uznać za rękodzieło, jednak moja działalność w świetle prawa polega na „

Sprzedaż minikoparki zakupionej w Niemczech

W maju 2008 r. kupiłem minikoparkę w Niemczech. Zgodnie z zasadami wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru w deklaracji VAT-7 w pozycji 32 i 33 wykazałem podatek należny oraz w pozycji 48 i 49 podatek naliczony. Teraz chcę sprzedać tę minikoparkę. Czy muszę ją sprzedać z VAT-em? Jestem płatnikiem podat

Usługi doradztwa handlowego a podatek VAT

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Dla jednego z kontrahentów spoza UE wykonałem usługę badania rynku polskiego (doradztwo handlowe). Czy jako płatnik VAT mam obowiązek wystawienia faktury z 23% stawką podatku VAT, czy też taka usługa jest zwolniona z podatku?

Podatek naliczony i możliwość jego odzyskania

W 2007 r. sprzedawałem drobne sprzęty RTV przez Allegro. Nie miałem zarejestrowanej działalności, ale obrót wyniósł ok. 120 tys. zł. W tym czasie mieszkałem i pracowałem w UK, byłem rezydentem podatkowym. Działalność założyłem w 2009 r. w Polsce. W zeszłym roku miałem kontrolę podatko

Faktura dla nabywcy z USA

Firma prosi o informację, czy prawidłowo zastosowała stawkę 0% i wystawiła fakturę dla nabywcy z USA?

Dropshipping z Chinami a podatek VAT

W najbliższych dniach mam zamiar sprowadzić towar z Chin. Następnie chcę sprzedać te produkty innym firmom w Polsce. Nurtuje mnie kilka kwestii dotyczących podatku VAT. Sprowadzam produkty o wartości 30 tys. złotych do Polski (transportem morskim). Czy jestem zobowiązany zapłacić podatek VAT? Od jak

Zakup działki budowlanej, jej podział i sprzedaż - jak wygląda sytuacja podatkowa?

Mam zamiar kupić działkę budowlaną od osoby fizycznej, sam też jestem osobą fizyczną. Następnie chciałbym tę działkę podzielić na dwie części – jedna część byłaby moja, a drugą część chciałbym sprzedać. Jak w tym przypadku wygląda sytuacja podatkowa? Rozumiem, że z podatku dochodowego byłbym z
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »