.
Mamy 13 622 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Płacenie za media w mieszkaniu w którym się nie mieszka

W lipcu 2007 roku kupiłem mieszkanie, w którym jednak nie mieszkam i nie jestem zameldowany. Nie podpisałem nawet umowy ze wspólnotą mieszkaniową. Mieszkam 200 kilometrów od tej miejscowości i bywam tam bardzo rzadko. Teraz dostałem wezwanie do zapłaty z tytułu nie płaconego czynszu za media. Czy mam obowiązek płacić za media, z których nie korzystam?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z chwilą zakupu mieszkania wszedł Pan we wszystkie prawa i obowiązki członka wspólnoty mieszkaniowej w nieruchomości, w której znajduje się mieszkanie. Te prawa i obowiązki wynikają z ustawy o własności lokali, z aktu prawnego powołującego wspólnotę mieszkaniową (umowa lub jednostronna czynność prawna), a także z uchwał podjętych przez członków wspólnoty. Osoba, na którą przechodzi własność lokalu nie podpisuje umowy ze wspólnotą mieszkaniową.

 

Podstawowym obowiązkiem właścicieli lokali względem wspólnoty jest ponoszenie kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej. Udział w pokrywaniu kosztów zależy od wielkości udziału we współwłasności tej nieruchomości wspólnej.

 

Właściciele mają obowiązek, co miesiąc z góry, do dziesiątego dnia każdego miesiąca, odprowadzać zaliczki na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną.

 

Zgodnie z ustawą o własności lokali na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności:

  1. wydatki na remonty i bieżącą konserwację,
  2. opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę,
  3. ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne, chyba że są pokrywane bezpośrednio przez właścicieli poszczególnych lokali,
  4. wydatki na utrzymanie porządku i czystości,
  5. wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy.

 

Ponoszenie kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej jest niezależne od tego czy właściciel mieszkania zamieszkuje w mieszkaniu czy nie.

 

Wysokość zaliczek na pokrycie kosztów zarządu jest ustalana przez członków wspólnoty w drodze uchwały podjętej na zebraniu właścicieli. To, że nie uczestniczył Pan w zebraniu właścicieli, kiedy podjęto uchwałę w sprawie ponoszenia kosztów utrzymania części wspólnych nieruchomości nie powoduje, że jest Pan zwolniony z tych opłat. Jak już powyżej wspomniałem w chwili zakupienia mieszkania wszedł Pan we wszystkie obowiązki i prawa członka wspólnoty.

 

Wspólnota mieszkaniowa może dochodzić od właściciela lokalu zaległych opłat w postępowaniu upominawczym. Jeżeli właściciel długotrwale zalega z zapłatą, to wspólnota w drodze procesu sądowego może zażądać sprzedaży jego mieszkania w drodze licytacji.

Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII + IX =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl