Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Obowiązki biura rachunkowego w związku z podejrzaną transakcją

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 16.03.2011

Klient biura rachunkowego użytkował na podstawie umowy leasingu samochód. W tym czasie spółka ta sprzedała innej firmie przedmiot leasingu – wydano fakturę. Dopiero jednak po roku od tej sprzedaży spółka wykupiła pojazd na własność. Czy biuro rachunkowe (zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu lub z innymi aktami prawnymi) miało obowiązek zgłosić do GIF informację o tej transakcji lub zrobić coś innego?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Ilekroć w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu jest mowa o instytucji obowiązanej, ustawodawca ma na myśli m.in.:

 

  • podmioty prowadzące działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych,
  • doradców podatkowych.

 

„Instytucja obowiązana przeprowadzająca transakcję, której równowartość przekracza 15 000 euro, ma obowiązek zarejestrować taką transakcję również w przypadku, gdy jest ona przeprowadzana za pomocą więcej niż jednej operacji, których okoliczności wskazują, że są one ze sobą powiązane i zostały podzielone na operacje o mniejszej wartości z zamiarem uniknięcia obowiązku rejestracji”.

 

Obowiązek ten nie dotyczy m.in. doradców podatkowych.

 

Ponadto „instytucja obowiązana przeprowadzająca transakcję, której okoliczności wskazują, że może ona mieć związek z praniem pieniędzy lub finansowaniem terroryzmu, ma obowiązek zarejestrować taką transakcję bez względu na jej wartość i charakter. W przypadku gdy instytucja obowiązana nie przyjmuje dyspozycji lub zlecenia do przeprowadzenia transakcji, obowiązek, o którym mowa w tym akapicie, stosuje się także, gdy instytucja ta wie lub przy zachowaniu należytej staranności powinna wiedzieć o takiej transakcji w związku z wykonaniem umowy z klientem”.

 

Transakcja w myśl ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu to „dokonywane we własnym, jak i w cudzym imieniu, na własny, jak i na cudzy rachunek:


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

  • wpłaty i wypłaty w formie gotówkowej lub bezgotówkowej, w tym przekazy pieniężne w rozumieniu art. 2 pkt 7 rozporządzenia nr 1781/2006, zlecone zarówno na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak i poza nim,
  • kupno i sprzedaż wartości dewizowych,
  • przeniesienie własności lub posiadania wartości majątkowych, w tym oddanie w komis lub pod zastaw takich wartości,
  • przeniesienie wartości majątkowych pomiędzy rachunkami należącymi do tego samego klienta,
  • zamianę wierzytelności na akcje lub udziały” (art. 2 pkt 2).

 

 

Reasumując – biuro nie było stroną transakcji, zatem nie miało bezwzględnego obowiązku jej rejestracji; biuro miało i ma względny obowiązek rejestracji tej transakcji, tzn. obowiązane jest do rejestracji (dochowania całej procedury), jeśli podejrzewa, że:

 

  • transakcja może mieć związek z praniem pieniędzy lub
  • finansowaniem terroryzmu.

 

Kodeks karny penalizuje w art. 303 przestępstwo „fałszu” w dokumentacji związanej z działalnością gospodarczą. Przestępstwo to ma szeroki i w zasadzie nieokreślony krąg „rażenia”, bowiem teoretycznie karać można za nierzetelną dokumentację czy zaniechanie prowadzenia ksiąg – warunkiem odpowiedzialności jest wyrządzenie szkody, np. uszczuplenie należności publicznoprawnej.

 

Co do innych przepisów, to można rozważać sytuację na tle poprawności ewidencjonowania operacji, w zależności od kształtu umowy łączącej biuro z klientem; w aspekcie odpowiedzialności karnoskarbowej bowiem „za przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe odpowiada, jak sprawca, także ten, kto na podstawie przepisu prawa, decyzji właściwego organu, umowy lub faktycznego wykonywania zajmuje się sprawami gospodarczymi, w szczególności finansowymi, osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, której odrębne przepisy przyznają zdolność prawną” (art. 9 § 3 Kodeksu karnego skarbowego).

 

Również teoretycznie na gruncie ustawy o rachunkowości istnieje odpowiedzialność karna za niewykonanie bądź nienależyte wykonanie ustawy o rachunkowości i odpowiedzialność zachodzi między innymi za nieprowadzenie ksiąg rachunkowych bądź prowadzenie ich w sposób nierzetelny.

 

Moim zdaniem ryzyko pociągnięcia biura do jakiejkolwiek odpowiedzialności w omawianym przypadku jest skrajnie niewielkie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 minus 2 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Odpowiedzialność za wystawianie „pustych” faktur

W maju wystawiłam na polecenie szefa faktury firmie, z którą współpracujemy. Były to faktury „puste”, ponieważ towar został dostarczony dopiero w sierpniu. Kto w razie kontroli zostanie pociągnięty do odpowiedzialności w tej sytuacji?

Niewpłacanie podatku w terminie

Dostałam wezwanie do urzędu skarbowego. Chodzi o czyn z art. 57 § 1 Kodeksu karnego skarbowego. Nie wpłaciłam w terminie podatku od towarów i usług za okres od marca do sierpnia 2012 r. Zaległości są już uregulowane wraz z odsetkami. Nie zapłaciłam w terminie, ponieważ nie miałam pieniędzy. Dlaczego mam być osądzona jak przestępca? Czy US może tak traktować podatnika?

 

Brak kasy fiskalnej i sankcja 30% z ustawy o VAT

Prowadząc działalność gospodarczą, przegapiłem termin instalacji kasy fiskalnej. Sam się zorientowałem po kilku miesiącach, kupiłem kasę i złożyłem w urzędzie skarbowym czynny żal. Po roku urząd zrobił kontrolę, nie ukarał mnie, ale naliczył sankcje z art. 111 ustawy o VAT. Czy miał do tego prawo?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »