Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Obowiązki po zmarłym wspólniku spółki cywilnej

Autor: Katarzyna Nosal • Opublikowane: 24.09.2018

Spółka cywilna ma 3 wspólników – osoby fizyczne (udziały 50%, 25%, 25%). Umiera wspólnik posiadający 50% udział. Spółka działa nadal. W umowie spółki nie ma zapisu o dziedziczeniu udziałów przez spadkobierców. Zresztą wspólnik ten nie ma żony, dzieci, tylko starszych rodziców. Kto wypełnia obowiązki po zmarłym wspólniku: wypełnia za niego zeznanie podatkowe za 2017 r., płaci podatki wynikłe z rozliczenia rocznej działalności spółki?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Obowiązki po zmarłym wspólniku spółki cywilnej

To nie jest tak, że w tej sytuacji spadkobiercy nie występują. Oni nie wchodzą automatycznie w skład spółki, nie staja się wspólnikami, ale przecież po wspólniku pozostał udział do rozliczenia. Każdy wspólnik jest uprawniony do równego udziału w zyskach i w tym samym stosunku uczestniczy w stratach, bez względu na rodzaj i wartość wkładu. W umowie spółki można inaczej ustalić stosunek udziału wspólników w zyskach i stratach. Można nawet zwolnić niektórych wspólników od udziału w stratach. Natomiast nie można wyłączyć wspólnika od udziału w zyskach. Po jego śmierci z tych zysków i tak spółka musi się z kimś rozliczyć. Dokładnie ze spadkobiercami wspólnika.

 

Zgodnie z art. 872 Kodeksu cywilnego można zastrzec, że spadkobiercy wspólnika wejdą do spółki na jego miejsce. W wypadku takim powinni oni wskazać spółce jedną osobę, która będzie wykonywała ich prawa. Dopóki to nie nastąpi, pozostali wspólnicy mogą sami podejmować wszelkie czynności w zakresie prowadzenia spraw spółki. Jeśli spadkobiercy nie wstępują do spółki, wówczas mają prawo do rozliczenia się ze spółką z udziałów spadkodawcy oraz obowiązek zakończenia jego spraw finansowych z fiskusem.

 

Spadkobiercą jest się niezależnie od tego, czy jest jakiś majątek, czy się tego chce (chyba że spadek się odrzuci). Zgodnie z art. 924 i 925 Kodeksu cywilnego spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku, a spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy. Zgodnie z art. 931 § 1 w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Artykuł 932 § 1 oraz 3 stanowi, że w braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice, a w braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych.

 

Zatem w opisanej przez Panią sytuacji to rodzice wspólnika będą jego spadkobiercami i to z nimi spółka musi rozliczyć się z dochodów wspólnika ze spółki. Stąd informacje, które Pani przeczytała, są prawdziwe. Jednak nie w zakresie rozliczenia podatku za zmarłego wspólnika. Śmierć podatnika nie powoduje po stronie spadkobierców obowiązku złożenia za niego zeznania podatkowego. Przepisy Ordynacji podatkowej stanowią podstawę do wszczęcia przez organ podatkowy postępowania podatkowego z udziałem spadkobierców, którego celem jest ustalenie zakresu odpowiedzialności lub uprawnień poszczególnych spadkobierców. To organ podatkowy na podstawie informacji, które do niego wpływają, wypełnia stosowne zeznanie i informuje spadkobierców o nadpłacie lub niedopłacie.

 

Aby jednak móc występować przed organami i osobami trzecimi jako spadkobiercy, rodzice wspólnika muszą mieć notarialne poświadczenie dziedziczenia lub sądowe postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku. Jeśli są to osoby starsze, to oczywiście warto im pomóc, nie zmieni to jednak faktu, że to oni są odpowiedzialni za realizację obowiązków spadkodawcy. 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem - 10 =

»Podobne materiały

Ustalenie prawa do dziedziczenia gospodarstwa rolnego

Moi nieżyjący dziadkowie mieli czworo dzieci i byli właścicielami dużego gospodarstwa rolnego. Zostało ono przekazane najstarszemu synowi. Z czwórki rodzeństwa żyje tylko moja mama, czyli jego siostra, która ma obecnie 90 lat. Dziedziczący syn (czyli mój wuj) miał z nieformalnego związku (kobieta ta

Czy po siostrze dziedziczą potomkowie jej przyrodniego rodzeństwa?

Moja zmarła niedawno siostra nie zostawiła testamentu. W spadku pozostawiła wkład mieszkaniowy, bo mieszkania nie wykupiła na własność. Siostra nie miała rodziny, była panną. Obie byłyśmy dziećmi z drugiego małżeństwa mamy. Pozostałe, już nieżyjące rodzeństwo, pochodziło z pierwszego związku małżeńs

Co zrobić, aby cały spadek po dziadku przypadł babci?

Toczy się postępowanie spadkowe po zmarłym dziadku. Co należy zrobić, aby cały spadek przypadł babci?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »