Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 06.03.2013

Moja firma jest płatnikiem VAT. Posiadam samochód w leasingu. Leasingodawca ubezpieczył samochód (OC i AC) i obciąża mnie kosztami ubezpieczenia przy ratach leasingowych. Miał miejsce wypadek – auto uległo uszkodzeniu. Naprawę wyceniono na ponad 40 tys. zł. Po jej wykonaniu serwis wystawił fakturę na moją firmę, domagając się, abym to ja zapłacił bardzo wysoki VAT. Uważam, że faktura za naprawę powinna być wystawiona na właściciela lub ubezpieczyciela. Czy w takiej sytuacji mam obowiązek zapłacić podatek od towarów i usług?

 

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Artykuł 17a ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej stanowi, że w przypadku okazania zakładowi ubezpieczeń przez podmiot, któremu przysługuje odszkodowanie, niebędący płatnikiem podatku od towarów i usług, faktury (faktur) za naprawę szkody komunikacyjnej, zakład ubezpieczeń jest zobowiązany uwzględnić w odszkodowaniu podatek od towarów i usług.

 

Pomijając fakt, iż przepis winien stanowić: „niebędący podatnikiem”, a nie „płatnikiem”, a contrario wywodzić można, że skoro osobie niebędącej podatnikiem zakład ubezpieczeń jest zobowiązany uwzględnić w odszkodowaniu podatek od towarów i usług, to osobie będącej podatnikiem zakład ubezpieczeń nie jest zobowiązany uwzględniać w odszkodowaniu podatku od towarów i usług.

 

Powyższe potwierdza, kluczowa dla praktyki, uchwała Sądu Najwyższego w składzie 7 sędziów (przewodniczący: Prezes SN Tadeusz Ereciński, sędziowie SN: Mirosław Bączyk (spr.), Maria Grzelka, Henryk Pietrzkowski, Krzysztof Strzelczyk, Tadeusz Wiśniewski, Mirosława Wysocka) z dnia 17 maja 2007 r. (sygnatura III CZP 150/06), w której czytamy, iż „odszkodowanie za szkodę poniesioną przez podatnika podatku VAT na skutek zniszczenia lub uszkodzenia rzeczy (samochodu) nie obejmuje podatku VAT mieszczącego się w cenie nabycia rzeczy lub usługi w zakresie, w jakim poszkodowany mógłby obniżyć należny od niego podatek o kwotę podatku naliczonego przy nabywaniu rzeczy lub usługi”.

 

Reasumując i odpowiadając na Pana pytanie: tak, ma Pan obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług. Faktura winna być wystawiona na Pana, bowiem nie tylko Pan płaci ten podatek VAT, ale kosztem uzyskania przychodów jest wartość netto z faktury, a przychodem – kwota otrzymanego odszkodowania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 plus zero =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Powstanie obowiązku zapłaty podatku VAT za import towaru

Sprowadziłem towar z jednego z krajów Azji. Odprawa celna odbyła się w Austrii. Na fakturze jest data: 7 października 2009 r. Miesiąc wcześniej wpłaciłem zaliczkę – 20% kwoty. Resztę zapłaciłem 10 listopada 2009 r., a dwa tygodnie później otrzymałem towar. Kiedy zatem powstaje obowiązek VAT?

Jak uniknąć obowiązku zapłaty podatku?

W 2008 r. otrzymaliśmy w spadku mieszkanie po dziadku. Nie meldowaliśmy się w nim, bo mieszkamy za granicą (w Wielkiej Brytanii), gdzie planujemy kupić dom. W 2012 r. sprzedaliśmy ww. mieszkanie i jak się okazało, musimy zapłacić podatek w wysokości 19%! Jak uniknąć obowiązku zapłaty podatku? Jakie będą konsekwencje, jeśli nie zapłacimy podatku?

 

Odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela w kwocie netto a VAT

Kilka miesięcy temu miałem wypadek samochodowy, w którym byłem osobą poszkodowaną. Mój samochód został naprawiony w firmowym serwisie w systemie bezgotówkowym. Prowadzę działalność gospodarczą. Niedawno warsztat zaczął domagać się ode mnie zapłaty za podatek VAT. Kwotę netto zapłacił ubezpieczyciel sprawcy. Co powinienem zrobić w tej sytuacji, skoro nie dysponuję środkami finansowymi?

Wynajem jako osoba prywatna mimo prowadzenia firmy w tym zakresie

Ja i żona prowadzimy działalności gospodarcze. Oboje zajmujemy się m.in. obrotem nieruchomościami, mamy łącznie 3 mieszkania wynajmowane. Niedawno kupiliśmy nieruchomość bez VAT-u jako osoby fizyczne. Czy możemy ją wynająć jako osoby fizyczne, prywatnie, bez naliczania VAT-u? Księgowa twierdzi, że nie – że któreś z nas musi lokal wnieść do firmy i naliczać VAT przy najmie.

Jak obniżyć VAT z 23% na 8% przy usłudze szkoleniowej?

Jak mogę obniżyć stawkę VAT z 23% na 8% przy usłudze szkoleniowej? Do tej pory z niewiedzy wystawiałem fakturę VAT za szkolenie ze stawką VAT 23%. Tymczasem przy sprzedaży produktów z 8% uważam, że szkolenie do nich powinno mieć też stawkę 8%. Proszę również o informację, w jakich przypadkach można zwolnić usługę szkoleniową z podatku VAT.

Zakup działki budowlanej przez firmę i budowa domu a odliczenie VAT

Spółka z o.o. sp. k. kupiła działkę budowlaną i buduje na niej dom mieszkalny (tylko domy mieszkalne są przewidziane w planie przestrzennym zagospodarowania). Czy jest możliwość od takiej inwestycji odliczania podatku VAT z tytułu kupowanych materiałów budowlanych? Dodam, że: działka jest wykazana w środkach trwałych firmy, możemy zrobić po wybudowaniu budynku oddział firmy pod tym adresem, możemy zgłosić do gminy przeznaczenie części budynku albo nawet całego pod wykorzystanie na działalność biurową spółki albo wynajmowania pod cele krótkotrwałego zakwaterowania (nie jest wówczas potrzebna kategoryzacja budynku) i płacić z tego tytułu odpowiednio wyższy podatek, nie musimy nikogo w budynku meldować, możemy budynek sprzedać po wybudowaniu, jeżeli miałoby to znaczenie w sprawie odliczenia podatku VAT.

Rozliczenie VAT-u przy zakupie kotłowni

Zamierzam kupić dwie oddzielne kotłownie, które obecnie dzierżawię i użytkuję w swojej działalności gospodarczej. W skład kotłowni wchodzi budynek kotłowni, kotły i urządzenia kotłowni, zewnętrzna sieć ciepłownicza. Sprzedający jest firmą prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą – jest podatnikiem VAT-u, ja, tj. kupujący, też prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, jestem podatnikiem VAT-u. Sprzedający twierdzi, że ta sprzedaż jest na fakturę VAT z naliczonym podatkiem VAT 23%. Ja VAT naliczony z tej faktury odliczam od swojego VAT u należnego i jest wszystko w porządku? Jakie będą skutki, gdy kontrola skarbowa u mnie stwierdzi, że jest sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa i że ta sprzedaż nie powinna być opodatkowana VAT-em i nie miałem prawa go odliczyć, chociaż ten VAT zapłaciłem sprzedającemu, a sprzedający odprowadził go do urzędu skarbowego w swoim rozliczeni VAT-u?
Czy sprzedający ma prawo i obowiązek złożyć korektę do urzędu skarbowego, odzyskać od urzędu skarbowego niezasadnie naliczony i wpłacony VAT i mi go zwrócić? Jak przed taką sytuację się zabezpieczyć, aby sprzedający prawidłowo ocenił, czy sprzedaje zorganizowaną część przedsiębiorstwa i ta transakcja nie podlega podatkowi VAT lub odwrotnie?

Faktura na udzielenie licencji a podatek VAT

Jakie faktury powinniśmy wystawiać na udzielenie licencji na wydawanie czasopisma w języku rosyjskim i ukraińskim dla kontrahenta rosyjskiego?

Odliczenie podatku VAT przez spółkę

Wraz z mamą zakupiliśmy działkę, która jest mieszkalno-handlowo-usługowa. Planujemy założyć spółkę, do której wniesiemy nieruchomość i na niej będziemy budować budynek o takim przeznaczeniu, na jakie wskazuje określenie działki. Czy od materiałów i prac budowlanych będziemy mogli odliczyć podatek VAT? Później wynajmiemy wszystkie lokale – czy będziemy mieli prawo do zwrotu podatku?

Pensjonat – zakup budynku o takim przeznaczeniu a odliczenie VAT

Czy mogę nabyć nieruchomość na pensjonat z VAT 23% na osobę fizyczną (na siebie) i odliczyć później cały VAT, prowadząc najem jako zarejestrowana firma? Zakup byłby na mnie, nie na firmę. Faktura też może być wystawiana na mnie, choć może być na firmę.

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »