Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Obowiązek wydania faktur VAT

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 30.05.2014

Przedsiębiorcy będący podatnikami od towarów i usług mają obowiązek wystawienia faktury VAT, jeżeli ich kontrahentami są inni podatnicy VAT lub osoby prawne, które takimi podatnikami nie są. Ponadto faktury VAT należy wydawać również na żądanie konsumentów.

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Obowiązek a żądanie wydania faktury VAT

 

Zgodnie z art. 106b ustawy o podatku od towarów i usług1 przedsiębiorca będący podatnikiem VAT obowiązany jest co do zasady wystawić fakturę dokumentującą:

 

 1. dostawę towarów lub świadczenie usług dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;
 2. sprzedaż wysyłkową, niezależnie od tego kto jest kontrahentem podatnika;
 3. wpłacone na jego rzecz ewentualne przedpłaty.

 

Obowiązek wydania faktury nie istnieje natomiast w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od podatku VAT oraz w przypadkach, gdy kontrahentem przedsiębiorcy jest konsument (z wyłączeniem wskazanej powyżej sprzedaży wysyłkowej). Jednakże w takich przypadkach fakturę trzeba wystawić, jeżeli nabywca zażąda tego w terminie 3 miesięcy, liczonym od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę, bądź otrzymano przedpłatę. Zastrzeżenie to nie dotyczy pewnych kategorii dostaw i usług, w szczególności:

 

 1. dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego,
 2. świadczenia usług:
  1. telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych,
  2. najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze,
  3. ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia,
  4. stałej obsługi prawnej i biurowej,
  5. dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego.

 

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Upływ wskazanego wyżej terminu oraz wystąpienie powyższych wyłączeń przedmiotowych nie oznacza, że nie można wystawić faktury na żądanie nabywcy. Jednakże w takim przypadku zależy to wyłącznie od dobrej woli przedsiębiorcy.

 

Termin do wystawienia faktury VAT

 

Fakturę wystawia się co do zasady nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę. Jednakże w niektórych przypadkach faktura może być wystawiona także później, przykładowo:

 

 1. do 30. dnia od dnia wykonania usług – w przypadku świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych;
 2. do 60. dnia od dnia wydania towarów – w przypadku dostawy książek drukowanych (z wyłączeniem map i ulotek) oraz gazet, czasopism i magazynów drukowanych;
 3. z upływem terminu płatności – w przypadku dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego, świadczenia usług telekomunikacyjnych, czy świadczenia usług stałej obsługi prawnej i biurowej.

 

Natomiast gdy faktura wystawiana jest na żądanie, to:

 

 1. jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone do końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę wystawia się ją nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę;
 2. jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone po upływie miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę, wystawia się ją nie później niż 15. dnia od dnia zgłoszenia żądania.

 

Ponadto faktury nie mogą być co do zasady wystawione wcześniej niż 30. dnia przed:

 

 1. dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi;
 2. otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, całości lub części zapłaty.

 

 

 

 

___________________________________________

1 Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.)Stan prawny obowiązujący na dzień 30.05.2014

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • 0 plus 9 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Faktury VAT, rabaty, przechowywanie – zmiany w 2011 r.

Autor przedstawia zmiany w przepisach, które obowiązują od tego roku, a dotyczą właściwej klasyfikacji wyrobów i usług dla ustalenia stawki podatku PTU oraz objaśnia zmiany dotyczące oznaczania faktur, ich przechowywania i udzielania rabatów.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »