.
Mamy 12 503 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Obowiązek posiadania kasy rejestrującej

Autor: Elżbieta Jędruczyk • Opublikowane: 05.05.2014

Od kilku lat prowadzę działalność. W rejestrze działalności zaznaczyłem m.in. „sprzedaż części do pojazdów silnikowych”. Zasadniczo jednak zajmuję się czym innym, wpis ten był profilaktyczny. Co więcej, sprzedaję zwykle towary dla firm, sporadycznie dla klientów detalicznych (do 8 tys. zł na rok). Czy wciąż mogę korzystać ze zwolnienia z obowiązku posiadania kasy rejestrującej? Jeśli nie, od kiedy powinienem ją posiadać?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Co prawda Pana opis sytuacji jest dość niedokładny – wnioskowałabym z niego jednak raczej, że ze zwolnienia z obowiązku posiadania kasy rejestrującej może Pan skorzystać.

 

Z Pana wypowiedzi wnioskuję (jeżeli błędnie proszę o informację), że nie sprzedawał Pan dotychczas części do pojazdów silnikowych – umieścił Pan natomiast taki zakres działalności we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Jeżeli tak jest rzeczywiście, nie ma przeszkód, aby skorzystał Pan ze zwolnienia z ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej – sam fakt uwzględnienia danego rodzaju działalności we wpisie do ewidencji nie pozbawia bowiem prawa do ulgi.

 

Zgodnie z § 4 ust.  1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia z dnia 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2010 r. Nr 138m poz. 930 ze zm.), zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i 3 (z uwagi na niską wartość obrotu), nie stosuje się – między innymi – przy dostawie: części do silników (PKWiU 28.11.4), silników spalinowych wewnętrznego spalania w rodzaju stosowanych do napędu pojazdów (PKWiU 29.10.1), nadwozi do pojazdów silnikowych (PKWiU 29.20.1), przyczep i naczep; kontenerów (PKWiU 29.20.2), części przyczep, naczep i pozostałych pojazdów bez napędu mechanicznego (PKWiU 29.20.30.0), części i akcesoriów do pojazdów silnikowych (z wyłączeniem motocykli), gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 29.32.30.0), silników spalinowych tłokowych wewnętrznego spalania w rodzaju stosowanych w motocyklach (PKWiU 30.91.3).

 

Aby zatem nie było możliwe skorzystanie ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, do transakcji sprzedaży musi rzeczywiście dojść, nie wystarczy sam fakt posiadania odpowiedniego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej

 

W przypadku, gdyby dokonał Pan takiej dostawy, obowiązek ewidencjonowania powstaje od pierwszej takiej czynności (oczywiście mam tu na myśli czynność sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej; sprzedaży na rzecz „firm” obowiązek ewidencji za pomocą kas rejestrujących nie obowiązuje); należałoby zatem zaopatrzyć się w stosowne urządzenie jeszcze przed dokonaniem pierwszej transakcji.

 

Jeżeli jednak nie prowadzi Pan na tę chwilę w ogóle handlu częściami (wyłącznie wpis do CEIDG), nie ma to żadnego wpływu na możliwość skorzystania ze zwolnienia.

 

Nie jestem oczywiście w stanie stwierdzić, czy nie utracił Pan prawa do zwolnienia z innego powodu (sprzedaż alkoholu, nagranych płyt CD etc.) – zakładam jednak, że Pana pytanie dotyczy konkretnej opisanej sytuacji.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III - 4 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »