Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Obowiązek alimentacyjny wobec ojca, który przez lata nie interesował się dziećmi

Autor: Iwona Moryc • Opublikowane: 13.09.2010

Od 12 lat przebywam na stałe z dziećmi w Irlandii. Wyszłam tu ponownie za mąż, a dzieci niedawno osiągnęły pełnoletność. Ich ojciec miał zasądzone alimenty, których jednak nie płacił, bo przez lata nie pracował. Nie kontaktował się z nami przez ostatnie siedem lat, a teraz nagle się odezwał. Czy jeśli nie ma środków do życia, może wystąpić do dzieci o alimenty?

Iwona Moryc

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Jak stanowi art. 20 ustawy Prawo międzynarodowe prywatne, „roszczenia alimentacyjne podlegają prawu ojczystemu osoby uprawnionej do alimentacji” – czyli ojca.

 

Skoro więc dochodzone mają być alimenty, czyli roszczenia majątkowe – łącznikiem decydującym o jurysdykcji jest miejsce wykonania zobowiązania (zgodnie z art. 1103 pkt 3 Kodeksu postępowania cywilnego). Miejsce to zaś ze względu na zamieszkanie uprawnionego znajduje się w Polsce. Z tego względu sprawa należy do jurysdykcji sądu polskiego.

 

Istotne jest, że każdy wyrok w sprawie cywilnej, w tym o alimenty, ma moc wiążącą tylko na terenie państwa, którego sąd go wydał, i nie wywiera skutków prawnych poza jego granicami.

 

Dlatego też ojciec dzieci będzie musiał prawdopodobnie inicjować dwa postępowania:

 

  1. przed sądem polskim o zasądzenie alimentów,
  2. przed sądem państwa, w którym przebywa dłużnik – o zezwolenie na wykonanie orzeczenia sądu polskiego na terytorium tamtego państwa.

 

Dochodzenie roszczeń od zagranicznego dłużnika jest dość skomplikowane i czasochłonne.

 

Pojawia się jednak pytanie, czy w przedstawionej sprawie jest możliwe zasądzenie alimentów od jednego czy obojga z dzieci.

 

Jak stanowi Kodeks rodzinny i opiekuńczy, „obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo” (art. 128). „Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego” (art. 135).

 

Po pierwsze, Pani dzieci są osobami młodymi, które zapewne dopiero rozpoczęły lub niebawem rozpoczną pracę zawodową. Wykazanie możliwości zarobkowych i majątkowych dzieci wydaje mi się tutaj wątpliwe.

 

Po drugie, z uwagi chociażby na stosunek ojca do dzieci, wieloletni brak kontaktu, w tym uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego, takie roszczenie ojca jest moim zdaniem sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden plus siedem =

»Podobne materiały

Alimenty na ojca–alkoholika

Po kilkunastu latach przypomniał sobie o nas ojciec, który opuścił rodzinę, a potem mama się z nim rozwiodła – bez orzekania o winie. Ojciec jest alkoholikiem, z tego powodu zawsze wyrzucano go z pracy. Nigdy się nami nie interesował, nie odwiedzał, nie płacił alimentów (tzn. był
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »