.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Obowiązek alimentacyjny na wnuczkę

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 25.07.2016

Chciałabym wyjść za mąż, niestety mój narzeczony ma zajęcie komornicze za alimenty na wnuczkę. Dziecko ma dopiero 7 lat, sprawa ta odbyła się zaocznie. O zasądzonych alimentach dowiedział się dopiero, jak komornik wszedł mu na pensję. Chciałabym się dowiedzieć, czy w przypadku śmierci mojego już wtedy męża obowiązek alimentacyjny by wygasł, czy ja musiałabym spłacać alimenty z emerytury po mężu? Narzeczony ma obecnie już 60 lat, a ojciec dziecka żyje i mieszka w Holandii.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Alimenty wygasają wraz ze śmiercią zobowiązanego, więc nawet jako żona zobowiązanego nie ma Pani obowiązku płacić alimentów na jego wnuczkę. Oczywiście od dnia śmierci dziadka.

 

Zgodnie z Art. 139 Kodeksu rodzinnego „obowiązek alimentacyjny nie przechodzi na spadkobierców zobowiązanego”.

 

Art. 139 jest zsynchronizowany z art. 922 § 2 Kodeksu cywilnego, w którego myśl nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami. Spadkobierca obowiązany jest wobec tego dostarczać swoim dziadkom środków utrzymania nie w następstwie spadkobrania tego obowiązku po zstępnym tych dziadków, ale z mocy szczególnego uregulowania w art. 938.

 

Komentowany przepis wyłącza ze spadkobrania obowiązek alimentacyjny, a nie wynikające z tego obowiązku konkretne świadczenia określone wyrokiem lub ugodą i do dnia otwarcia spadku niespełnione. Takie są długiem spadku i podlegają zaspokojeniu przez spadkobierców stosownie do reguł określonych w art. 1030 i n. Kodeksu cywilnego, tj. tylko ze spadku do czasu przyjęcia spadku, po przyjęciu spadku także z majątku osobistego, a po dziale spadku – proporcjonalnie do wielkości udziału (por. np. orz. SN z dnia 22 maja 1935 r., sygn. akt C.I. 2973/34, OSP 1935, poz. 702).

 

Tytułowi egzekucyjnemu opiewającemu na świadczenia alimentacyjne spadkodawcy do dnia otwarcia spadku sąd nada klauzulę wykonalności przeciwko spadkobiercom (art. 788 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego). Wyłączona jest natomiast możliwość nadania tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności za czas po otwarciu spadku po dłużniku alimentacyjnym.

 

Jeśli pozostaną więc alimenty niespłacone do dnia śmierci dziadka – jako spadkobierca może Pani zostać zobowiązana do zapłaty zaległości.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + 5 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »