Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Obniżony standard w mieszkaniach socjalnych

Autor: Łukasz Poczyński • Opublikowane: 20.10.2010

Piszą Państwo na swojej stronie o lokalach socjalnych: „Obniżony standard nie oznacza pozbawienia lokatorów w ogóle dostępu do pewnych urządzeń czy pomieszczeń, ale może je stosownie ograniczać, np. poprzez umiejscowienie jednej wspólnej łazienki lub WC na korytarzu”. Chciałbym poznać podstawę prawną takiego stwierdzenia i jednocześnie zapytać, jakie minimalne wymagania stawia ustawodawca polski co do wyposażenia lokali socjalnych i jak się mają te prawa do uchwały Rady Miasta mówiącej, że „lokal socjalny posiada najmniej dostęp do źródła wody, zaopatrzenia w wodę oraz do ustępu, chociażby urządzenia te znajdowały się poza budynkiem”.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

O lokalach socjalnych mowa jest w ustawie z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

 

W art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawa zawiera definicję lokalu socjalnego (który niezależnie od tego jest także lokalem w rozumieniu tej ustawy), a więc co zasady lokal socjalny to lokal służący do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych (więc nie może to być o innych przeznaczeniu niż mieszkalne). Ale w stosunku do lokalu w ogóle ustawa nie wprowadza żadnych wymogów dotyczących powierzchni, wyposażenia, samodzielności itp., umożliwiając ochronę praw lokatorów wszędzie, gdzie oni mieszkają. Za to w stosunku do lokali socjalnych stawia kilka wyraźnych wymagań. Z definicji lokalu socjalnego wynika, że ma on być w takim stanie technicznym i ma mieć takie wyposażenie, aby nadawał się do zamieszkania, a przy tym, zgodnie z definicją lokalu w ogóle, nie musi to być samodzielny lokal mieszkalny w rozumieniu ustawy o własności lokali (a więc lokalem socjalnym może być także np. część samodzielnego lokalu). Powierzchnia pokoi lokalu socjalnego nie może być mniejsza niż 5m2 na osobę, jeśli ma w nim zamieszkać więcej niż jedna osoba, albo 10m2 na osobę, jeśli ma w nim zamieszkać jedna osoba.

 

Należy zwrócić uwagę, że chodzi tu o powierzchnię pokoi, a nie o powierzchnię użytkową lokalu.

 

Jak wynika z powyższego, lokal przeznaczony na lokal socjalny musi więc spełniać odpowiednie standardy; warunki te są minimum, poniżej którego zejść nie można, wobec czego uprawnieni do lokalu socjalnego nie mają obowiązku przyjąć takiego lokalu.

 

Niestety ustawodawca nie podaje definicji „obniżonego standardu”, w związku z powyższym zdefiniowanie tego pojęcia pozostawia doktrynie. Trudno jest określić, co dokładnie należy rozumieć przez „obniżony standard”.

 

Przyjmuje się, że na lokale socjalne można wykorzystywać zarówno lokale, które spełniają aktualne wymagania i normy techniczne, jak i lokale, które ich nie spełniają, gdyż zostały zbudowane, zanim normy te zaczęły obowiązywać.

 

Niekiedy gminy w swoich uchwałach w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy definiują pojęcie obniżonego standardu. Przez obniżony standard lokalu rozumie się z reguły lokal niewyposażony w co najmniej dwa z niżej wymienionych elementów: centralne ogrzewanie, samodzielną łazienkę, gaz sieciowy, wc.

 

Przez obniżony standard można rozumieć położenie lokalu w tzw. lokalu wspólnym lub brak pomieszczeń higieniczno-sanitarnych w obrębie lokalu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 + 7 =

»Podobne materiały

Wyrok eksmisji a brak lokali socjalnych

Po śmierci ojca zostałam właścicielką mieszkania, w którym jest zameldowana jego była konkubina. Sąd wydał wyrok eksmisji z prawem do lokalu socjalnego. Jednak w gminie brakuje lokali socjalnych. Konkubina ojca cały czas mieszka więc w moim mieszkaniu, w dodatku nie płaci czynszu. Co mogę zrobi

 

Zamiana mieszkania na socjalne

Czy gmina może przekształcić mieszkanie komunalne na socjalne? Dodam, że nie mam żadnych długów itp.

 

Przedłużenie umowy najmu lokalu socjalnego

Zgodnie z wyrokiem sądu przyznano mi na 2 lata lokal socjalny. Niestety umowa najmu kończy się. Jestem samotną emerytką i mieszkania na pewno sobie nie kupię. Czy mnie wyrzucą?

 

Zajmowanie mieszkania socjalnego bez tytułu prawnego

W 2004 r. otrzymałam wraz z trojką małoletnich dzieci mieszkanie socjalne z zasobów gminy. Cały czas w nim mieszkam, ale od 2009 r. bez tytułu prawnego. Kilkakrotnie zwracałam się z prośbą do władz o uregulowanie prawne tytułu do zajmowanego przeze mnie lokalu, ale zawsze kończyło się tak samo &ndas

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »