.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Obniżenie premii pracowników szpitala a brak wypowiedzenia zmieniającego

Autor: Łukasz Mizera • Opublikowane: 02.08.2010

Pracownicy zakładu RTG w szpitalu otrzymywali dotychczas premie za dodatkowe pieniądze wypracowane dla szpitala – wynikały one z usług świadczonych odpłatnie podmiotom zewnętrznym (poza NFZ). Szpital pobierał z zarobionej puli 65%, pracownicy otrzymywali – jako wspomnianą premię – 35%. Obecnie z powodu pogorszenia sytuacji finansowej szpitala przewiduje się obniżenie premii pracowników do 25%, a może nawet niżej. Czy dyrekcja szpitala ma do tego prawo? Czy pracownicy mają jakieś możliwości obrony swoich premii?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Takie wynagradzanie pracowników (35% dla pracowników) musiało, jak sądzę, wynikać z regulaminu pracy bądź z jakichś układów zbiorowych.

 

Zgodnie z art. 42 § 1 Kodeksu pracy przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy (według orzecznictwa przez umowę rozumie się też regulaminy pracy i układy zbiorowe – art. 24113 § 2 Kodeksu pracy). Zgodnie z uchwałą składu siedmiu sędziów SN z 15 września 2004 r. (III PZP 3/2004, LexPolonica nr 370700, OSNP 2005, nr 4, poz. 49) wprowadzenie układem zbiorowym pracy mniej korzystnych dla pracowników warunków nabywania i ustalania wysokości niektórych składników wynagrodzenia za pracę wymaga wypowiedzenia dotychczasowych warunków umowy o pracę także wtedy, gdy ukształtowane nowym układem wynagrodzenie nie uległo obniżeniu.

 

Na podstawie art. 42 § 3 Kodeksu pracy „w razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia”.

 

Nowe zasady premiowania powinny być zatem zakomunikowane pracownikowi na piśmie, gdyż zgodnie z orzecznictwem sądowym premia to składnik wynagrodzenia, który jest jednym z podstawowych składników umowy o pracę. Pracodawca razem z wypowiedzeniem dotychczasowych warunków jest zobowiązany do zaproponowania pracownikowi nowych warunków.

 

Wobec powyższego, jeśli pracodawca nie dokonał wypowiedzenia zmieniającego, pracowników obowiązują dotychczasowe, stare warunki premiowania. Jeśli jednak z uwagi na sytuację finansową pracodawcy premie zostaną obniżone i wypowiedzenie zmieniające zostanie złożone w formie pisemnej, to pracownicy będą mogli co najwyżej wypowiedzieć umowę o pracę – nie mają innej możliwości obrony.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć plus dziesięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »