Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Obniżenie alimentów na dziecko

Autor: Hanna Żurowska • Opublikowane: 28.06.2013

Czy sąd może obniżyć alimenty na dziecko ze względu na to, że mój były mąż ma dwoje dzieci z nowego związku? Zaznaczam, że alimenty, które teraz otrzymuje moja córka, i tak są bardzo niskie (500 zł). Ja zarabiam ok. 2000-2500 zł, były mąż 3000 zł. Moje miesięczne rachunki wynoszą ok. 1300 zł.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przedstawiła Pani szczegółowo swoje obciążenia, ale to sąd będzie oceniał na podstawie zebranego materiału dowodowego, czy pozew byłego męża uwzględnić, czy nie. Ja mogę tylko wskazać, co mówią na ten temat przepisy oraz orzecznictwo.

 

Otóż zgodnie z art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.): „w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego”.

 

Przez zmianę stosunków rozumie się istotne zwiększenie możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego do alimentacji, istotne zwiększenie się usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego lub istotne zmniejszenie się możliwości zaspokajania potrzeb własnymi siłami.

 

Wynika z tego, że rozstrzygnięcie o żądaniu opartym na art. 138 K.r.o. wymaga po pierwsze porównania stanu istniejącego w dniu uprawomocnienia się wyroku zasądzającego alimenty ze stanem istniejącym w dniu orzekania o ich podwyższeniu, po drugie oznacza, że upływ czasu, jaki nastąpił od daty ostatniego wyroku alimentacyjnego do daty orzekania o podwyższeniu alimentów, sam w sobie nie może jeszcze przemawiać za zasadnością powództwa.

 

Na stronie ciąży wówczas obowiązek wykazania, że zmiany takie nastąpiły stosownie do ogólnej reguły dowodowej wynikającej z art. 6 Kodeksu cywilnego: „ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne”.

 

Sąd, rozpatrując sprawę o obniżenie alimentów, bierze pod uwagę, czy przyczyna wystąpienia z takim żądaniem ma charakter ciągły, tzn. czy sytuacja nie ulegnie zmianie w ciągu kilkunastu tygodni, miesięcy.

 

Trwała zmiana stosunków musi dotyczyć okoliczności zasadniczych. Sąd, ustalając, czy nowa sytuacja dotycząca zobowiązanego lub uprawnionego ma znaczący charakter, porówna ją z sytuacją sprzed zmiany.

 

Według art. 136 K.r.o. dobrowolne uszczuplanie majątku przez zobowiązanego do alimentacji w okresie 3 lat od ostatniego wyroku sądu dotyczącego alimentacji nie będzie traktowane przez sąd jako okoliczność usprawiedliwiająca obniżenie alimentów. Sąd rozpatruje, czy pogorszenie sytuacji osoby zobowiązanej nie nastąpiło z jej winy.

 

Sąd może nie orzec o obniżeniu alimentów albo może uwzględnić powództwo przez zmianę orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.

 

Ojciec dziecka musi wykazać w pozwie, że od czasu zasądzenia alimentów nastąpiła zmiana stosunków.

 

Ustawodawstwo przewiduje możliwość obniżenia alimentów zwłaszcza w wypadku pogorszenia się warunków bytowych zobowiązanego, a na pewno urodzenie się drugiego dziecka w nowym związku do takich sytuacji należy. W takim przypadku wniosek o obniżenie alimentów jest jak najbardziej zasadny.

 

Również Sąd Najwyższy (Izba Cywilna) w wyroku z 14 maja 2002 r. (V CKN 1032/2000) stwierdził, że: „Sam fakt urodzenia się kolejnego dziecka nie pociąga za sobą automatycznie ustania obowiązku alimentacyjnego w stosunku do pozostałych dzieci. Może on ewentualnie wpłynąć na rozmiar istniejącego obowiązku (wysokość rat alimentacyjnych)”.

 

Podsumowując, jak wynika z przepisów i orzecznictwa – były mąż ma podstawy, by wnioskować o obniżenie alimentów, lecz musi swój pozew solidnie uzasadnić. Czy rzeczywiście słuszne jest obniżenie alimentów – jak już wcześniej wspomniałam – zdecyduje sąd na podstawie całego zebranego w sprawie materiału dowodowego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (5):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II - V =

17.06.2019

Gdyby osoba rozwalająca Rodzinę i mająca ją po odejściu w nosie dostała "po dupie" finansowo to by 3 x przemyślały. Mojemu byłemu partnerowi na rękę było odejście … żyje jak pączek w maśle a mnie co miesiąc straszy, że o połowę obniży mi alimenty (na razie płacił polubownie) … jest i wstyd bo sama wybrałam ojca mojemu synkowi … ale jest mi ciężko bo co miesiąc dokładam z oszczędności żeby standard życia mojego dziecka się nie pogorszył (zwykle jest to moim kosztem) … a tatuś śmieje nam się w twarz … Przykre

ja-ma

01.02.2016

:::ENDO:::
- przestań ,pie...Rwiastkować, wszystkie dzieci z pierwszego ,drugiego ....
związku powinny dostać równe utrzymanie.

tomasz

05.07.2015

Wszystko fajnie pięknie do momentu, gdy ma się pewność, że pieniądze wpłacane przez rodzica w ramach świadczeń alimentacyjnych faktycznie wydawane na potrzeby dzieci. Ja osobiście znam taką sytuację, że ojciec płaci na dzieci zasądzone alimenty, a dzieci chodzą w podartych, brudnych i za małych ubraniach. W zimniejszych okresach bywa, że matka puszcza ich do ojca bez kurtek czy cieplejszych ubrań. Gdy widują się z ojcem są ciągle głodne i zmęczone - najlepiej cały czas by spały. Z informacji (potwierdzonych dowodami), jakie znajomi przekazują, to za każdym razem, gdy zbliża się weekend dzieci są pozostawione same sobie, bo mama imprezuje do późna na dyskotekach lub chodzi po domówkach. Zdarza się, że na domówki zabiera dzieci ze sobą. Dodam, że matka sama pracuje na cały etat i minimum 1600 zł do ręki dostaje. Co wtedy ma zrobić ojciec, gdy widzi, że dzieci są zaniedbywane przez matkę a pieniądze wydawane są na jej zachcianki??

kxs

29.06.2013

Jak faceta nie stać na utrzymanie dzieci to po co je "robi"... Skoro nie potrafi się zabezpieczyć, to niech ponosi konsekwencje. Dzieci nie są tu winne niczemu a należą im się godne warunki utrzymania i ojciec ma zakichany obowiązek się do tego dokładać. Nie wiem w jakim wieku jest dziecko ale 500 zł to niewiele na utrzymanie dziecka. To wie każdy kto ma i sam utrzymuje dziecko i musi samemu się nim zajmować mając utrudnione możliwości zarobkowe. To że niektórzy muszą żyć za 500 zł miesięcznie nie oznacza, że dziecko za nieodpowiedzialność dorosłych ma też cierpieć. Facet mógł sobie darować i zastanowić czy będzie go stać utrzymywać przynajmniej po połowie trójkę dzieci a nie skamle jak ... że mu ciężko i wnosi o obniżenie. Co to za facet... Pierwsze dziecko przestało być dzieckiem, skoro on ma następne, że próbuje mu odebrać co mu należne od ojca??? Wstyd po prostu za bezmyślność takich "tatusiów". W życiu bym nie pozwolił sobie na to by moje dzieci czy to ze związku obecnego czy poprzedniego odczuwały braki przez moją bezmyślność. Trzeba mieć panowie jaja a nie...

Endo

28.06.2013

malo cj kasy jeszcze???ja zarabiam na reke 1200 i utrzymuje 4 osoby a ty chcesz zedrzec z faceta kase???ma inne dzieci skoro ... [usunięte przez moderatora]

alojz

»Podobne materiały

Jak bronić się przed obniżeniem alimentów na dziecko?

Moje dziecko jest niepełnosprawne, syn ma 20 lat. Kupuję mu dużo koniecznych leków i elementów do rehabilitacji. Sama jestem na rencie. Ojciec dziecka ciągle próbuje dowieść, że sąd powinien zasądzić obniżenie alimentów na dziecko. Jak się bronić przed obniżeniem alimentów na syna?

 

Zdjęcia gwiazd na koszulkach a wykorzystywanie wizerunku

Planuję otworzyć firmę sprzedającą koszulki, na których rysownicy będą umieszczać podobizny gwiazd (m.in. sportowców), wzorując się na ich zdjęciach. Nie będzie to jednak ani portret, ani karykatura. Czy sprzedaż takich koszulek bez prawa do komercjalnego wykorzystania wizerunku jest możliwa? W załą

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »