Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Obniżenie podatku dochodowego przez założenie działalności

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 13.10.2019

Jestem zatrudniony przez firmę oraz przejąłem obowiązki płatnika składek (firma pokrywa wszelkie składki, ja tylko wykonuję przelewy). Z uwagi na dość wysokie zarobki rozważam dodatkowo prowadzenie działalności. Rozliczam się z żoną, niemniej w dalszym ciągu mam dopłaty do PIT-37. Co mógłbym zyskać, prowadząc działalność gospodarczą? Czy mógłbym w jakiś sposób obniżyć swoje podatki?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Obniżenie podatku dochodowego przez założenie działalności

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Na tak postawione pytanie nie da się niestety odpowiedzieć w sposób jednoznaczny, ponieważ odpowiedź uzależniona jest od bardzo wielu czynników.

 

Pierwsza kwestia, na którą należy zwrócić uwagę, porównując własną działalność gospodarczą oraz etat, to koszty uzyskania przychodów. W przypadku umowy o pracę ustawa PIT wprost określa wielkość kosztów i podatnik nie ma możliwości ich zwiększenia. Zgodnie z art. 22 ust. 2 pkt 1 ustawy koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej wynoszą 111 zł 25 gr miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1335 zł, w przypadku gdy podatnik uzyskuje przychody z tytułu jednego stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej.

 

Zupełnie inaczej wygląda natomiast kwestia kosztów w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej. Tutaj obowiązuje zasada określona w art. 22 ust. 1 ustawy PIT, zgodnie z którą kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Jak zatem widać, w zakresie działalności gospodarczej nie ma żadnych limitów jeżeli chodzi o wysokość kosztów podatkowych. Co więcej w przypadku dużych inwestycji koszty mogą nawet przekroczyć przychód podatkowy co generuje stratę, która po pierwsze nie rodzi konieczności zapłaty podatku, a po drugie powstała strata może pomniejszać dochód wypracowany przez przedsiębiorcę w kolejnych latach. W przypadku etatu takiej możliwości nie ma.

 

Zgodnie zatem z ogólną definicją kosztów w przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej kosztem uzyskania przychodów będzie każdy prawidłowo udokumentowany wydatek pozostający w związku przyczynono-skutkowym z prowadzaną działalnością gospodarczą. Przykładowy katalog kosztów jest bardzo obszerny i obejmuje on np. wydatki na: zakup bądź leasing samochodu wykorzystywanego do celów firmowych, wydatki na paliwo oraz eksploatację tego samochodu, wydatki na sprzęt biurowy, laptop, wyposażenie biura, wynajem biura lub amortyzację mieszkania, w którym biuro jest prowadzone, odsetki od kredytu zaciągniętego na cele firmowe itd. Jak już zostało zaznaczone w przypadku umowy o pracę powyższych wydatków w rozliczeniu podatkowym uwzględnić nie można.

 

Kolejna kwestia to wybór formy opodatkowania. W przypadku pracy na etacie podatnik nie ma w tym zakresie żadnej elastyczności. Inaczej jest natomiast w przypadku działalności gospodarczej, gdzie podatnik ma możliwość wyboru co do sposobu opodatkowania dochodu firmowego.

 

Przedsiębiorca chcący uwzględniać w swoim rozliczeniu podatkowym koszty, może rozliczać się na zasadach ogólnych lub też, pod pewnymi warunkami, wybrać podatek liniowy. W przypadku wyboru podatku liniowego stawka podatku zawsze wynosi 19%, dzięki czemu nie wpadnie Pan w drugi próg podatkowy 32%. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że nie może się Pan rozliczać wspólnie z małżonką. Nie może Pan również na podatku liniowym skorzystać z ulg podatkowych. Również w tym przypadku opłacalność wyboru tej formy opodatkowania uzależniona jest od wysokości kosztów, które jest Pan w stanie wygenerować w ramach działalności prowadzonej samodzielnie.

 

W konsekwencji powyższego zaletą prowadzenia działalności gospodarczej jest możliwość wygenerowania większych kosztów podatkowych, które pomniejszają przychód podatkowy co automatycznie powoduje zmniejszenie podatku od dochodu. W zakresie działalności gospodarczej istnieje także możliwość rozliczenia w kolejnych latach podatkowych ewentualnej straty podatkowej.

 

Okoliczność, czy podatek w przypadku prowadzenia firmy faktycznie będzie mniejszy, zależy od tego, jak duże koszty podatkowe podatnik jest w stanie wygenerować (co zależne jest od rodzaju prowadzonej działalności). W przypadku etatu koszty te są stałe i wynikają bezpośrednio z ustawy.

 

Naturalnie prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się również z licznymi obowiązkami. Przedsiębiorca musi bowiem prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, dbać o terminowe wpłaty składek ZUS, odprowadzać miesięczne zaliczki na podatek, dbać o terminowe wystawianie faktur za świadczone usługi.

 

W konsekwencji prowadzenie działalności gospodarczej zdecydowanie ma swoje plusy, jednak faktyczne wyliczenie rzeczywistej kwoty korzyści uzależnione jest od konkretnego przypadku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 - cztery =

»Podobne materiały

Odszkodowanie za niedostarczenie dłużnikom lokalu

Mieszkanie należało do MPGM i jemu lokatorzy płacili czynsz. Odnalazł się jednak właściciel lokalu, ale lokatorzy przestali płacić czynsz. Sąd nakazał eksmisję, ale miasto nie znalazło lokalu socjalnego. W ugodzie sądowej miasto zgodziło się zapłacić właścicielowi odszkodowanie z

Rozliczenie podatku rodzica, który ponownie wziął ślub

Przez ostatnie lata rozliczałem się z synem jako osoba samotnie wychowująca dziecko. W grudniu zeszłego roku ponownie się ożeniłem (żona ma także dziecko z poprzedniego związku i rozliczała się tak jak ja); zawarliśmy intercyzę. Czy będę mógł dalej rozliczać się z synem, czy odt

Sprzedaż darowanej działki, zakup mieszkania w Anglii a ulga podatkowa

Dwa lata temu otrzymałam od rodziców w formie darowizny działkę budowlaną. Obecnie chciałabym ją sprzedać, a uzyskane środki przeznaczyć na zakup mieszkania. Przebywam jednak w Anglii (jestem rezydentem) i tu właśnie chciałabym kupić mieszkanie. Czy w tej sytuacji będę mog
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »