Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Obniżenie ceny zakupu auta po sprzedaży

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 28.04.2017

Dwa tygodnie temu sprzedałem samochód na fakturę. Wczoraj kupujący zażądał obniżenia ceny zakupu auta tzn. chce zwrotu 1000 zł za dodatkową naprawę auta. Jak mam się zachować, jeśli chciałbym oddać ten tysiąc? Jaki dokument muszę podpisać?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Obniżenie ceny zakupu auta po sprzedaży

Fot. Fotolia

Wstępnie napiszę parę słów o podstawie prawnej żądania Pana kontrahenta. Co do zasady zgodnie z treścią art. 556 Kodeksu cywilnego sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę fizyczną lub prawną (rękojmia).

 

Jeżeli auto ma jakąś wadę, usterkę, coś nie pracuje jak powinno to możemy mówić o wadzie. To z kolei powoduje, że kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, jeżeli wada jest istotna, może też żądać usunięcia tej wady albo wymiany rzeczy na wolną od wad – to dotyczy rzeczy oznaczonych co do gatunków, czyli po prostu masowych.

 

Zgodnie z treścią art. 559 Kodeksu cywilnego sprzedawca jest odpowiedzialny z tytułu rękojmi za wady fizyczne, które istniały w chwili przejścia niebezpieczeństwa na kupującego lub wynikły z przyczyny tkwiącej w rzeczy sprzedanej w tej samej chwili. Nie odpowiada natomiast za wady wynikające z nieprawidłowego użytkowania rzeczy.

 

Innymi słowy, jeżeli to kupujący uszkodził auto to Pan za to nie odpowiada, jeżeli usterka była natomiast w dacie sprzedaży, ale ujawniła się dopiero potem odpowiedzialność ponosi Pan jako sprzedawca rzeczy.

 

Pana kontrahent właśnie na tej podstawie może żądać (oczywiście nie przesądzam, że wada jest i że jest Pan za nią odpowiedzialny – dla potrzeb Pana pytania tylko zakładam, iż tak jest) obniżenia ceny zakupu auta o wspomniane 1000 zł.

 

Jeszcze tylko dodam, że jeżeli Pana klient nie jest konsumentem, a przedsiębiorcą można było w ogóle wyłączyć rękojmię.

 

Przechodząc stricte do Pana pytania, jaki dokument winien zostać sporządzony wyjaśniam, że powinno to być oświadczenie kupującego, w którym stwierdzi, że otrzymuje od Pana kwotę 1000 zł tytułem zwrotu części ceny zakupu auta… (tu należy doprecyzować jakiego), na podstawie faktury nr… z dnia… i tym samym zrzeka się wszelkich roszczeń związanych z tą czynnością prawną, w szczególności roszczeń z tytułu rękojmi i roszczeń odszkodowawczych.

 

W dokumencie powinno się też znaleźć zdanie, że niniejsze oświadczenie stanowi jednocześnie pokwitowanie odbioru od Pana kwoty 1000 zł.

 

Oświadczenie takie kupujący powinien podpisać imieniem, nazwiskiem i datą.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 3 minus VII =

»Podobne materiały

Sprzedaż garażu, gdy posiada się tylko umowę przedwstępną

Nie mam jeszcze umowy notarialnej kupna mieszkania i garażu (deweloper nie ma pozwolenia na użytkowanie), mam tylko podpisaną notarialnie umowę przedwstępną. Czy mogę zgodnie z prawem sprzedać garaż i czy potrzebne jest pośrednictwo dewelopera?

 

Spłata długu przez poręczyciela po śmierci kredytobiorcy a przedawnienie długu

W 2000 r. moja babcia poręczyła pożyczkę na kwotę 2500 zł z weksla in blanco do kwoty 3500 zł w terminie 3 lat od dnia, w którym roszczenie staje się wymagalne. Spłata pożyczki kończyła się po 36 miesiącach, czyli w 2003 r. Niedawno ciotka umarła i tuż po tym z babcią skontaktowała się firma windyka

 

Darowizna zadłużonej działki

Czy można przekazać w formie darowizny część (1/3) zadłużonej działki wraz z częścią (odpowiednią do wielkości działki) długu?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »