Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek spadkowy i podatek od sprzedaży mieszkania otrzymanego w spadku

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 17.02.2010

W spadku po mamie (w 2008 r.) otrzymałam małe mieszkanie. Było ono do remontu, dlatego też sprzedałam je za kwotę 20 000 zł – urząd skarbowy naliczył mi podatek spadkowy w wysokości 305 zł. Notariusz poinformował mnie też, że muszę zapłacić podatek od sprzedaży. Nie wiem niestety, w jakiej wysokości. Czy jest to 19%? Jeśli tak, to czy od całej kwoty 20 000 zł?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Od 1 stycznia 2007 roku sprzedaż nieruchomości nabytych w drodze spadku, co do zasady, opodatkowana jest podatkiem dochodowym. Również od 1 stycznia 2007 roku spadek, o którym mowa, mógł korzystać ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. Ustawa o podatku od spadków i darowizn stanowi bowiem, że zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę pod pewnymi warunkami – warunkiem takim w 2008 roku było zgłoszenie nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia, w terminie miesiąca od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku. Istniała zatem możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku od spadku.

 

Co do sprzedaży mieszkania – zgodnie z art. 30 e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Podstawą obliczenia podatku w Pani przypadku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości (wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, tj. 20 000 zł, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia) a kosztami, którymi zgodnie z art. 22 ust. 6d są (w przypadku nabycia w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób) udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania, oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Reasumując, kwotę 20 000 zł może Pani pomniejszyć o koszty odpłatnego zbycia, a następnie o zapłacony podatek od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. W ten sposób ustali Pani podstawę opodatkowania, od której podatek dochodowy wynosi 19%. Następnie zaś podatek będzie trzeba wykazać w zeznaniu podatkowym (rocznym).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć + 8 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Czy muszę zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości ze spadku?

Sprzedałem w 2008 r. budynki mieszkalne i zabudowania gospodarcze uzyskane w spadku po rodzicach. Tato zmarł w 1994 r., a mama w 2007. Z tego, co się dowiadywałem, to nie płaci się podatku od sprzedaży spadku sprzed 2007 r., a po 1 stycznia 2007 r. już tak! Jak to rozgraniczyć? Czy muszę płacić podatek?

Niewykorzystanie całej kwoty ze sprzedaży mieszkania na cele mieszkaniowe

Moja żona w 2007 r. sprzedała mieszkanie, które nabyła przed 2007 r. jeszcze jako panna. Ze sprzedaży uzyskała 500 000 zł i spłaciła cały kredyt zaciągnięty na to mieszkanie, tj. 200 000 zł. W urzędzie skarbowym złożyła oświadczenie o wykorzystaniu przychodu na cele mieszkaniowe. Teraz upływa 2-letni termin, ale my nie planujemy zakupu żadnego lokalu. 1) Czy zatem zryczałtowany podatek w wysokości 10% (+odsetki) będzie liczony od różnicy 500 000 zł – 200 000 zł? 2) Czy pozostałą kwotę (300 000 zł) możemy przeznaczyć na spłatę kredytu na moje mieszkanie, w którym obecnie mieszkamy? Mieszkanie to kupiłem jako kawaler i nie weszło ono w do wspólnoty majątkowej. 3) Jeśli nie, to czy mogę wnieść moje mieszkanie do majątku wspólnego?

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości - od jakiej kwoty zapłacić podatek i w jakiej wysokości?

Dwa lata temu zmarła moja mama. Mieszkanie po niej odziedziczyliśmy w częściach równych wraz z trojgiem rodzeństwa (czyli po 1/4). W lokalu po mamie mieszkała siostra, która jednak doprowadziła do jego zadłużenia. Wspólnie zadecydowaliśmy o sprzedaży nieruchomości i zakupie dla siostry kawalerki. Za mieszkanie otrzymaliśmy 180 000 zł, a kawalerka (akt notarialny na siostrę) została kupiona za 80 000 zł. Wcześniej zrzekliśmy się na rzecz siostry brakującej części kwoty do zakupu kawalerki (umowa darowizny). Od jakiej kwoty powinniśmy zapłacić podatek i w jakiej wysokości?

Sprzedaż mieszkania z darowizny a podatki

Jestem właścicielką mieszkania. Chcę je przekazać darowizną mojemu synowi, który zamierza je sprzedać, aby kupić mieszkanie w innej miejscowości. Darowizna oraz sprzedaż mieszkania nastąpiłyby w grudniu 2013 r. Kupno nowego mieszkania miałoby miejsce po kilku miesiącach od tego terminu. Z jakimi konsekwencjami podatkowymi musimy się liczyć?

Rozliczenie z fiskusem spóźnionego podatku od spadku

Moi rodzice przed około 20 laty otrzymali odszkodowanie za niesłuszne skazanie w wysokości 702 797 400 zł (przed denominacją). Odziedziczyłem po nich te pieniądze, ale przez przeoczenie nie zapłaciłem podatku spadkowego. Chciałbym to zrobić teraz, ale nie wiem, jak rozliczyć z fiskusem spóźniony podatek od spadku. Jak go obliczyć wraz z odsetkami?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »