Mamy 11 432 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Obietnice za życia a spadek

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 05.05.2020

W tym roku zmarła moja mama (tata nie żyje od 7 lat), na którą zapisane było mieszkanie, w którym mieszkała razem z moją siostrą (więcej rodzeństwa nie posiadam) oraz dziećmi siostry. Niedługo ma się odbyć sprawa spadkowa, siostra chce, żebym zrzekła się praw do mieszkania, powołując się na umowę ustną z naszą mamą, która za życia obiecała siostrze, że to mieszkanie będzie tylko dla niej dlatego, że siostra opiekowała się mamą. Nie chcę zrzekać się praw do mieszkania, chcę, żeby wszystko zostało podzielone tak, jak stanowi prawo. Siostra twierdzi, że ma świadków którzy słyszeli, jak mama mówiła, że to mieszkanie będzie dla niej. Czy mam jakiekolwiek szanse o sprawiedliwy podział tego mieszkania mimo takich obietnic ustnych?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Obietnice za życia a spadek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego zwanego dalej K.p.c. oraz przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c.

Wymuszanie zrzeczenia się spadku 

Z treści Pani pytania wynika, że w tym roku zmarła Pani mama. Ojciec zmarł przed 7 laty. Mama była właścicielem mieszkania, w którym zamieszkiwała wspólnie z Pani siostrą i jej dziećmi. W niedalekiej przyszłości ma się odbyć sprawa o stwierdzenie nabycia spadku. Siostra próbuje wymusić na Pani „zrzeczenie się spadku po matce” na jej rzecz. Pani wolą jest sprawiedliwy podział spadku po mamie. Zastanawia się Pani, czy ma szanse na uzyskanie udziału w prawie własności do lokalu.

Brak testamentu a obietnice ustne

W pierwszej kolejności podkreślić należy, iż, jak wynika z treści Pani pytania, mama nie pozostawiła po sobie żadnego testamentu, a co najwyżej — wyrażała swoje stanowisko w zakresie przydziału mieszkania, które jednak nie zostało przelane na papier. Nie ma zatem podstaw do twierdzenia, że w sprawie występuje testament, co powoduje, że mamy do czynienia z tzw. dziedziczeniem ustawowym.

 

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego w przypadku nie pozostawienia przez spadkodawcę testamentu następuje dziedziczenie ustawowe. Do dziedziczenia ustawowego uprawieni są: Pani i Pani siostra.

Dziedziczenie po matce

W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Innymi słowy na dzień dzisiejszy przysługuje Pani 1/2 udziału w spadku po matce, a zatem 1/2 prawa do mieszkania.

 

Opłata sądowa od wniosku wynosi 55 zł. Sąd, wydając postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku, stwierdzi, że Pani i siostra ojczym nabywacie spadek w 1/2 części.

 

Dysponując postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku, może Pani domagać się od siostry spłacenia Pani udziału w ramach tzw. działu spadku. Jeżeli np. mieszkanie w całości jest warte 100 000 zł, to Pani udział wynosi 50 000 zł. W toku posiedzenia sądowego w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku musi Pani zeznać, że mama nie została testamentu, a Pani należy się 1/2 części spadku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć + III =

»Podobne materiały

Co zrobić, by dziecko z pierwszego małżeństwa nie dziedziczyło po swoim ojcu?

Mój mąż ma dziecko z pierwszego małżeństwa. Czy istnieje sposób na zabezpieczenie naszego majątku na wypadek, gdyby mąż umarł pierwszy? Nie chciałabym, by dziecko męża miało prawo do zachowku (w przypadku testamentu), ale wydziedziczenie nie wchodzi w grę. Chcielibyśmy, by jego dziecko odziedziczyło

 

Jak po kolei załatwić formalności po śmierci mamy?

Jak po kolei załatwić formalności po śmierci mamy? Mama była wdową, dziedziczę ja i siostra. Po mamie zostało mieszkanie, brak jest testamentu. Z siostrą chcemy sprzedać mieszkanie. Czy powinnam teraz opłacać rachunki itp. za to mieszkanie? Jak najszybciej załatwić te sprawy?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »