.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Obietnica równego podziału spadku pomiędzy dzieci – jak sprawdzić, czy ojciec nie zmienił zdania?

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 23.03.2022 • Zaktualizowane: 23.03.2022

Mój ojciec posiada 3 nieruchomości. Jest też testament, w którym po jego śmierci mamy z siostrą dziedziczyć po połowie, to nam obiecał. Niestety ojciec siostrę faworyzuje i mam obawy, czy nie zmieni zdania co do dziedziczenia. Gdyby przyszło mu do głowy przepisać już teraz jedną z nieruchomości na moją siostrę, co mogę zrobić? Obawiam się, że może to zrobić bez mojej wiedzy i bez zmiany testamentu? Jak to ewentualnie można sprawdzić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Obietnica równego podziału spadku pomiędzy dzieci – jak sprawdzić, czy ojciec nie zmienił zdania?

Zmiana właściciela uwidoczniona w księdze wieczystej

Przedstawione zagadnienie jest o tyle trudne, że nie ma Pan żadnego wpływu na wolę właściciela w zakresie rozporządzenia swoim majątkiem. Ojciec może więc sprzedać, darować czy wydzierżawić każdą nieruchomość bez Pana wiedzy czy woli. Będzie Pan w przyszłości powołany do spadku na mocy testamentu lub ustawy. Natomiast spadkiem będzie to, co pozostawił spadkodawca na dzień otwarcia spadku, tj. swojej śmierci (długi i aktywa).

 

Oczywiście jest możliwość sprawdzania „ruchów” związanych z nieruchomościami poprzez analizę treści ksiąg wieczystych. Zawsze w dziale II księgi można sprawdzić, czy doszło do zmiany właściciela i na podstawie jakiej czynności prawnej. Księgi wieczyste są w systemie elektronicznym, więc każda osoba znająca numer księgi może sprawdzać zmiany. Jednak za życia nie ma możliwości podważenia darowizny – właściciel może robić ze swoją własnością, co mu się podoba. To jego wybór i wola.

 

Darowizna za życia i „pusty” spadek

Finalnie może się więc zdarzyć, że spadek będzie miał charakter „pustego”. Oznaczać to będzie, iż spadkodawca rozporządził przedmiotami spadkowymi w całości za życia. Pozostaną wówczas Panu jedynie roszczenia o zachowek. Zgodnie z treścią art. 991 Kodeksu cywilnego (K.c.) – zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek). Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

 

Wydziedziczenie w testamencie

Treść art. 931 § 1 i 2 K.c. w pierwszej kolejności powołuje do spadku z ustawy dzieci spadkodawcy oraz jego małżonka, którzy dziedziczą w równych częściach. Przy czym, jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego dzieciom w częściach równych. Warto wziąć również pod uwagę zapisy art. 1008 K.c., zgodnie z którym spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku:

 

  • wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;
  • dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;
  • uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

 

Roszczenie o zachowek

W doktrynie utrwalony jest pogląd, że, aby wydziedziczenie było skuteczne, wskazana w testamencie przyczyna wydziedziczenia musi mieć charakter rzeczywisty i musi być obiektywnie uzasadniona negatywnym zachowaniem wydziedziczonego w stosunku do spadkodawcy. Skuteczność wydziedziczenia, zgodnie z zasadą rozkładu ciężaru dowodu (art. 6 K.c.), musi udowodnić pozwany, ponieważ to on wywodzi z niego korzystne dla siebie skutki prawne.

 

Stąd też w wypadku, gdy nie zachodzą przesłanki wydziedziczenia, a ojciec rozporządzi majątkiem spadkowym za życia, to wówczas przysługiwać będzie Panu wyłącznie roszczenie o zachowek.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 minus siedem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl