Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Obiecana nieruchomość i dotrzymanie słowa po śmierci rodziców

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 23.09.2018

Moi rodzice posiadali parterowy dom. Kiedy ożenił się mój brat, ojciec postanowił wybudować mu piętro (rok 1979). Wiem, że wziął na to kredyt. Po latach brat dokonał prawnego rozdziału domu i podziału ogrodu, garażów i piwnicy. Parter domu miał być dla mnie po śmierci rodziców. Niedawno rodzice zmarli. Nigdy nie mówili mi o testamencie, ale również mogło być tak, że mój brat mający stały dostęp do mieszkania rodziców zwyczajnie go zniszczył. Dziś nie uznaje on moich praw i pragnie zagarnąć to mieszkanie dla jednego ze swoich synów. Czy wobec takiego postępowania brata mam jakieś szanse na przejęcie obiecanej mi nieruchomości, piwnicy, garażu i ogrodu i dotrzymania słowa po śmierci rodziców? Czy w grę wchodzi wyłącznie prawo do ustawowego spadku, czyli jedynie połowę spadku po rodzicach? Co mam robić? Dodam, że obecnie mieszkam w wynajętym mieszkaniu.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Obiecana nieruchomość i dotrzymanie słowa po śmierci rodziców

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W chwili obecnej należałoby po pierwsze ustalić numer księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości. Co prawda wskazuje Pan, że przed laty przeprowadzono prawny rozdział domu, lecz zachodzi pytanie, czy każdy lokal posiada status lokalu odrębnego, czy też doszło do tzw. podziału fizycznego, aczkolwiek w dalszym ciągu Pana rodzice figurują w księdze wieczystej jako właściciele nieruchomości. Powyższe ma bardzo istotne znaczenie z punktu Pana interesów i wielkości udziału nabytego w drodze spadku.

 

Jeżeli bowiem lokale są odrębne i powyższe jest zaakceptowane przez starostwo powiatowe (zaświadczenie o samodzielności lokalu dla każdego z mieszkań), to należy ustalić, kto jest wpisany jako właściciel tych dwóch mieszkań. Pan będzie dziedziczył jedynie to mieszkanie, co do którego prawo własności przysługiwało rodzicom. Z uwagi na brak testamentu, w którym byłby Pan powołany jako jedyny spadkobierca, zastosowanie znajdzie dziedziczenie na mocy ustawy.

 

W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

 

Reasumując, by w ogóle wiedzieć, jaki spadek pozostawali po sobie rodzice, winien Pan ustalić numer księgi wieczystej dla każdego z mieszkania i ustalić komu przysługiwało prawo własności. Dysponując taką wiedzą, możliwe będzie wskazanie dalszych kroków.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden - I =

»Podobne materiały

Koszty przyjęcia spadku po ojcu

Z jakimi kosztami wiąże się przyjęcie spadku po ojcu (w skład majątku wchodzi mieszkanie), jeśli spadkobierców jest dwóch – ja i moja siostra? Jaki byłby podatek, gdyby tata dokonał darowizny?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »