.
Mamy 11 988 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Obiecana nieruchomość i dotrzymanie słowa po śmierci rodziców

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 23.09.2018

Moi rodzice posiadali parterowy dom. Kiedy ożenił się mój brat, ojciec postanowił wybudować mu piętro (rok 1979). Wiem, że wziął na to kredyt. Po latach brat dokonał prawnego rozdziału domu i podziału ogrodu, garażów i piwnicy. Parter domu miał być dla mnie po śmierci rodziców. Niedawno rodzice zmarli. Nigdy nie mówili mi o testamencie, ale również mogło być tak, że mój brat mający stały dostęp do mieszkania rodziców zwyczajnie go zniszczył. Dziś nie uznaje on moich praw i pragnie zagarnąć to mieszkanie dla jednego ze swoich synów. Czy wobec takiego postępowania brata mam jakieś szanse na przejęcie obiecanej mi nieruchomości, piwnicy, garażu i ogrodu i dotrzymania słowa po śmierci rodziców? Czy w grę wchodzi wyłącznie prawo do ustawowego spadku, czyli jedynie połowę spadku po rodzicach? Co mam robić? Dodam, że obecnie mieszkam w wynajętym mieszkaniu.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Obiecana nieruchomość i dotrzymanie słowa po śmierci rodziców

Fot. Fotolia

W chwili obecnej należałoby po pierwsze ustalić numer księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości. Co prawda wskazuje Pan, że przed laty przeprowadzono prawny rozdział domu, lecz zachodzi pytanie, czy każdy lokal posiada status lokalu odrębnego, czy też doszło do tzw. podziału fizycznego, aczkolwiek w dalszym ciągu Pana rodzice figurują w księdze wieczystej jako właściciele nieruchomości. Powyższe ma bardzo istotne znaczenie z punktu Pana interesów i wielkości udziału nabytego w drodze spadku.

 

Jeżeli bowiem lokale są odrębne i powyższe jest zaakceptowane przez starostwo powiatowe (zaświadczenie o samodzielności lokalu dla każdego z mieszkań), to należy ustalić, kto jest wpisany jako właściciel tych dwóch mieszkań. Pan będzie dziedziczył jedynie to mieszkanie, co do którego prawo własności przysługiwało rodzicom. Z uwagi na brak testamentu, w którym byłby Pan powołany jako jedyny spadkobierca, zastosowanie znajdzie dziedziczenie na mocy ustawy.

 

W pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

 

Reasumując, by w ogóle wiedzieć, jaki spadek pozostawali po sobie rodzice, winien Pan ustalić numer księgi wieczystej dla każdego z mieszkania i ustalić komu przysługiwało prawo własności. Dysponując taką wiedzą, możliwe będzie wskazanie dalszych kroków.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero minus 1 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton