Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Obejście prawa – darowizna darowizny

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 17.11.2011

W roku 2010 zmarła moja babcia, zostawiając mieszkanie – po 1/2 udziału tacie i cioci. Ciocia planuje darować 1/2 tacie. Mój tata chce darować mi całość mieszkania. Czy urząd skarbowy może nakazać zapłatę podatku od takiej darowizny, uznając, że ciocia powinna darować mi 1/2 mieszkania bezpośrednio, a nie za pośrednictwem taty?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Darowizna przedmiotu otrzymanego w darowiźnie nie jest zakazana, ważny jest jednak stan faktyczny i zamiary stron. Art. 83 § 1 Kodeksu cywilnego stanowi, iż „nieważne jest oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru. Jeżeli oświadczenie takie zostało złożone dla ukrycia innej czynności prawnej, ważność oświadczenia ocenia się według właściwości tej czynności”.

 

Gdy ciocia daruje Pańskiemu tacie 1/2 mieszkania, by ten darował ją Panu, niewątpliwie mamy do czynienia z „obejściem prawa” i tak naprawdę nie ma miejsca moim zdaniem darowizna na linii ciocia – tata, bowiem strony nie taki mają zamiar.

 

Oczywiście organ podatkowy może dopatrywać się tu czynności zmierzającej do obejścia prawa.

 

Często jednak dokonuje się obecnie darowizn jak ta przez Pana opisana – korzystają one ze zwolnienia gdy:

 

  1. rzeczywistym zamiarem stron i treścią czynności prawnej są darowizny zgłaszane – tzn. ciocia daruje tacie, a tata może zrobić z przedmiotem darowizny dowolną rzecz,
  2. tata z własnej woli, a nie z polecenia cioci, daruje Panu przedmiot darowizny.

 

Gdy darowizny dzieli pewien czas lub gdy są różne organy właściwe, prawdopodobieństwo ewentualnych „pytań” o nie maleje.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć + dziesięć =

»Podobne materiały

Podatek od spadku z 1994 r.

Moja małżonka wraz z bratem odziedziczyli po rodzicach dom o wartości 120 000 zł i chcieliby go przepisać na siebie. Mama zmarła w 1994 r., a tata w 2001. Jaki podatek od spadku małżonka z bratem będą musieli zapłacić urzędowi skarbowemu? Nie wszczęto jeszcze sprawy spadkowej.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »