
Indywidualne porady prawne
Obciążenie gospodarstwa służebnościąAutor: Eliza Rumowska |
Wraz z małoletnią córką odziedziczyłam po zmarłym mężu gospodarstwo rolne, jednakże moi teściowie żyją i mają wpisaną dożywotnią służebność w postaci mieszkania, w wydzielonej części domu do swojej śmierci. Chciałabym sprzedać gospodarstwo. Czy kupujący może przejąć służebność wobec moich teściów? |
Na początek wyjaśniam, że obciążenie domu w opisanym gospodarstwie służebnością osobistą nie stanowi przeszkody prawnej do jego sprzedaży, natomiast jest istotnym mankamentem ekonomicznym, bowiem takie obciążenie nie tylko wpływa na obniżenie atrakcyjności sprzedawanego gospodarstwa, ale także (przede wszystkim) na cenę, która może być znacznie obniżona z racji obciążenia nieruchomości tą służebnością.
Warto też zwrócić uwagę, jaka jest dokładnie treść ustanowionej służebności – czy jest to prawo do bezpłatnego mieszkania, czy też obowiązek tzw. dochowania darczyńców, jeżeli tak – na kim w myśl tego aktu notarialnego spoczywa.
Zakładam jednak, że to jest typowe prawo do bezpłatnego dożywotniego mieszkania w domu wchodzącym w skład otrzymanej darowizny.
Proszę także pamiętać, że obok Pani współwłaścicielem jest małoletnia córka – zanim więc Pani dokona jakiegokolwiek zbycia przedmiotu spadku (gospodarstwa) musi Pani uzyskać zgodę sądu rodzinnego do dokonania tejże czynności w imieniu małoletniej córki.
Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>