Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Obciążenie hipoteką połowy mieszkania wspólnego z byłym mężem

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 12.08.2019

Jestem 11 lat po rozwodzie. Z byłym mężem mamy wspólne mieszkanie. Zażądałam spłaty lub sprzedaży mieszkania. Jednak obecnie wraz z partnerem (mieszkamy za granicą) myślimy o zakupie domu w Polsce. Czy możliwe jest obciążenie hipoteką pod zastaw połowy mieszkania małżeńskiego?

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Z formalnego punktu widzenia obciążenie udziału w spółdzielczym prawie własnościowym jest możliwe. Stosownie do art. 46 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do majątku, który był objęty wspólnością ustawową, od chwili jej ustania, stosuje się odpowiednio przepisy o wspólności majątku spadkowego i o dziale spadku. Współwłasność w częściach ułamkowych powstała po ustaniu wspólności łącznej jest współwłasnością o charakterze zbliżonym do współwłasności majątku spadkowego (art. 1035 Kodeksu cywilnego), a przepisy o współwłasności stosuje się do niej tylko odpowiednio. Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przysługujące niepodzielnie wszystkim współuprawnionym. Po powstaniu wspólności same udziały także mogą być obciążone hipoteką, niezależnie od hipoteki na spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu stanowiącym przedmiot wspólności w częściach ułamkowych. Jeżeli natomiast już przed powstaniem hipoteki istnieje wspólność w częściach ułamkowych spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, to dopuszczalne jest zarówno ustanowienie hipoteki na wspólnym prawie, jak i obciążenie udziałów.

 

W sprawach o podział majątku wspólnego, podobnie jak w sprawach o dział spadku (art. 686 Kodeksu postępowania cywilnego), sąd nie tylko dokonuje podziału składników majątku wspólnego, lecz także kompleksowo rozlicza wzajemne roszczenia małżonków, w tym w szczególności rozstrzyga o wydatkach, nakładach i innych świadczeniach na majątek wspólny i z tego majątku, które zostały poniesione przez małżonków (art. 45 Kodeksu rodzinnego w zw. z art. 567 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego). W wyniku dokonanych rozliczeń może się okazać, że mimo równych udziałów sam majątek nie zostanie podzielony między małżonkami w sposób ekwiwalentny albo też zostanie przyznany tylko jednemu z nich. W postępowaniu tym sąd ma również obowiązek orzec, czy rozporządzenie przez małżonka udziałem w przedmiocie należącym do majątku wspólnego bez zgody drugiego małżonka nie jest bezskuteczne ze względu na naruszenie uprawnień przysługujących temu małżonkowi na podstawie przepisów o podziale majątku wspólnego (art. 1036 w zw. z art. Kodeksu rodzinnego).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Obciążenie hipoteką połowy mieszkania wspólnego z byłym mężem

 

Teoretycznie możliwość obciążenia udziału hipoteką istnieje, w praktyce ze względu na toczące się postępowanie o podział majątku może być to niewykonalne. Wskazuje Pani, iż postępowanie jest w toku. Obciążenie udziału spowoduje całkowite zaburzenie ewentualnego wyniku postępowania. Proszę pamiętać, iż sąd, dzieląc majątek wspólny, musi mieć na względzie także obciążenia rzeczowe tego majątku, a więc i hipotekę. Jeżeli prawo zostanie przyznane byłemu mężowi, to wówczas zostaje stanie się on dłużnikiem rzeczowym zaciągniętego przez Panią kredytu. Mimo więc, że Pani zaciągnęła kredyt, w dalszym ciągu dłużnikiem będzie zarówno Pani dłużnik osobisty), jak i były mąż jako dłużnik rzeczowy.

 

W praktyce także bank może odmówić zgody na obciążenie udziału w prawie spółdzielczym. Od strony formalnej jest to możliwe. Nie wiem, czy zgłoszone żądanie ustalenia nierównych udziałów. Ryzyko dla banku jest zbyt duże. Oczywiście mimo że jesteście Państwo po rozwodzie, bank będzie chciał uzyskać oświadczenie byłego męża w sprawie zgody na obciążenie udziału hipoteką. Osobiście uważam, iż praktycznie jest to niewykonalne.

 

Napisała Pani, że we wniosku domaga się Pani spłaty 50%. Zajmuję się sprawami o podział majątku wspólnego od lat i zaznaczam, że były mąż może żądać rozliczenia opłat za utrzymanie mieszkania za czas Pani niezamieszkiwania i remontów na mieszkania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 - VIII =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »