Mamy 8845 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Obciążenia komornicze emerytki

Autor: Janusz Polanowski • Opublikowane: 19.01.2019

Jestem emerytką, mam obciążenia komornicze i w firmach windykacyjnych, na życie zostaje mi 200 zł. Syn mi pomagał, ale poszedł do aresztu. Wpadłam w spiralę chwilówek. Nie mam majątku, wynajmuję mieszkanie i mam tylko kilka sprzętów. Do tego choruję przewlekle. Zupełnie nie wiem, co robić w tej bardzo trudnej sytuacji spowodowanej długami.

Janusz Polanowski

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

W tak ciężkich sytuacjach trudno jest dawać rady – zwłaszcza w 100% trafne. Rzeczywiście, problemem jest, dla części społeczeństwa polskiego, dostęp do pomocy prawnej, a ta może się przydać – zwłaszcza pomoc polegająca na zapoznawaniu się z dokumentami. Niekiedy organizowane są porady prawne bezpłatnie przez poszczególne kancelarie lub samorządy zawodowe (np. przez samorząd radców prawnych). Przy uczelniach z kierunkami prawniczymi często funkcjonują studenckie poradnie prawne. Różne organizacje lub fundacje prowadzą punkty darmowych porad prawnych - chodzi nie tylko o „Caritas” i inne szeroko znane instytucje, ponieważ niekiedy w poszczególnych niezbyt licznych społecznościach zdarzają się cenne inicjatywy. Na początku stycznia 2016 roku* ma zostać uruchomiony (w założeniu szeroko dostępny) system porad prawnych. O tym systemie powinny już być dostępne (przynajmniej wstępne) informacje w starostwach powiatowych – w tym w urzędach miejskich miast na prawach powiatów. Proponuję, by Pani (samodzielnie lub z pomocą kogoś innego) sprawdziła możliwości korzystania z porad prawnych nieodpłatnie w pobliżu Pani miejsca zamieszkania; sporo informacji udostępnianych jest przez strony internetowe (także w celach promocyjnych), więc są szanse na uzyskanie wsparcia, być może jeszcze przed uruchomieniem systemu powszechnej pomocy prawnej.

 

Od początku bieżącego roku znacznie ułatwione zostało staranie się o orzeczenie przez sąd tak zwanej upadłości konsumenckiej – czyli upadłości przewidzianej dla osób fizycznych (czyli ludzi), mających problemy bez związku z prowadzeniem (własnej) działalności gospodarczej. Proszę jednak zwrócić uwagę na to, że (niezależnie od zmian) jednym z podstawowych przejawów upadłości (także „konsumenckiej”) jest likwidacja majątku dłużnika (np. przez sprzedaż).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Obciążenia komornicze emerytki

 

W przedstawionej przez Panią sytuacji bardzo duże znaczenie ma opracowanie przez Panią racjonalnej strategii Pani działania. Jeżeli Pani ma nadający się do egzekucji majątek, to „upadłość konsumencka” skutkowałaby sprzedażą Pani mieszkania (domu) lub jakiejś nieruchomości gruntowej. Sprzedaż komornicza (a może do niej dojść także w związku z „upadłością konsumencką”) jest zazwyczaj mało korzystna dla właściciela tak sprzedawanego majątku – chodzi zarówno o cenę oszacowania, jak i o inne czynniki (w tym o cenę sprzedaży, dość często niższą od ceny oszacowania, oraz o wydatki i wynagrodzenie komornika). Wierzyciele (w tym banki) – zdając sobie sprawę z nowej wersji przepisów o „upadłości konsumenckiej” – częściej, niż wcześniej, okazują zrozumienie dla swych dłużników. Niekiedy dochodzi do zmiany warunków umowy – w tym do ustalenia niższej wysokości rat (co często może skutkować obowiązkiem zapłacenia w sumie wyższej kwoty). Jeśli Pani ma majątek „do spieniężenia” (bez ryzyka sprzedania po zaniżonej cenie), to proszę rozważyć sprzedanie czegoś samodzielnie – bez wdania się komornika (w większym zakresie niż dotychczas).

 

W przypadku braku składników majątkowych nadających się do spieniężenia (za właściwą cenę), proszę zadać sobie pytanie: „Co może zostać zabrane w ramach egzekucji komorniczej?” Wykonywanie orzeczeń w sprawach cywilnych należy do właściwości komorników sądowych. Ewentualna „zabawa komornika” może skutkować nawet odpowiedzialnością karną – np. na podstawie artykułu 191 Kodeksu karnego. Są granice egzekucji komorniczej – zwłaszcza w odniesieniu do wynagrodzenia ze stosunku pracy albo ze świadczeń emerytalnych lub rentowych. Trudno byłoby wskazać granice dobrowolnego (samodzielnego) spłacania długów. Proszę zwrócić uwagę na niżej zamieszczone przepisy o ograniczeniach egzekucji.

 

Życie i zdrowie to tak ważne wartości, że można odmówić spłacania dobrowolnie – niech przedstawiciele wierzycieli kierują sprawy na drogę sądową. Oczywiście, wiąże się z tym ryzyko; w tym związane z obowiązkiem pokrycia kosztów postępowania – art. 109 i następne Kodeksu postępowania cywilnego. Proszę się spokojnie zastanowić nad tym, co mogłoby być Pani zabrane – również w przypadku egzekucji w związku z innymi długami. Jeżeli Pani nie ma nieruchomości (w tym „mieszkania własnościowego” w spółdzielni mieszkaniowej) ani cenniejszych rzeczy ruchomych, to egzekucję różnych świadczeń prowadzić powinien jednej komornik (tak należy prowadzić egzekucję przy tak zwanym zbiegu egzekucji). Mieszkania „lokatorskiego” (np. komunalnego) Pani nie zabiorą – a co więcej, w prawo najmu mógłby w przyszłości wstąpić Pani syn (gdyby mieszkał z Panią stale przed Pani śmiercią); wstąpienie w prawo najmu uregulowano w art. 691 Kodeksu cywilnego.

 

O ile poprawnie zrozumiałem Pani słowa, o tyle Pani teraz łącznie płaci więcej, niż mógłby wyegzekwować komornik z należnego Pani świadczenia. Jeżeli tak jest, to problem mają głównie wierzyciele – w przypadku braku innych możliwości egzekucji. Pani syn w przyszłości mógłby złożyć oświadczenie (art. 1012 i następne) o odrzuceniu spadku po Pani.

 

Oczywiście lepiej (a przynajmniej bardziej elegancko) jest uwolnić się od długów oficjalnie, w sposób prawnie prawi dziany – i to bez zostawiania po sobie zadłużonego spadku. Pani więc zasadnie zwraca uwagę na „upadłość konsumencką”, którą uregulowano w artykułach: od 4911 do 49123 Ustawa z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze. Wydaje się, że Pani spełnia podstawową przesłankę ogłoszenia upadłości (czyli niewypłacalność). Artykuł 10 Prawa upadłościowego i naprawczego stanowi: „upadłość ogłasza się w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny”.

 

W postępowaniu trzeba wypełnić nieco formularzy, złożyć (zgodnie z prawdą!) prawnie przewidziane oświadczenia – zwłaszcza dotyczące dochodów i majątku. To może stanowić utrudnienie, więc proszę sprawdzić możliwości skorzystania z pomocy prawnej – np. w studenckiej poradni prawnej. Samo ogłoszenie „upadłości konsumenckiej” to nie wszystko, ponieważ przez parę lat trzeba spłacać długi oraz współpracować z syndykiem (a pośrednio z sędzią komisarzem).

 

Zadłużenie u różnych wierzycieli przemawia za tym, by Pani zawnioskowała do sądu o umożliwienie zawarcia układu z wierzycielami. Oczywiście także w takim przypadku mógłby się Pani przydać prawnik – by porozumienie z wierzycielami miało odpowiednią treść (zwłaszcza nie było dla Pani zbytnim ciężarem).

 

Względy rodzinne (np. potrzeba zajęcia się ciężko chorą osobą najbliższą) może uzasadniać zastosowanie określonych środków przez „sąd penitencjarny”; czasami zadania z tego zakresu realizuje specjalnie wyodrębniony wydział sądu, a niekiedy (zwłaszcza w mniejszych sądach rejonowych) należy to do właściwości wydziału karnego. Proszę rozważyć wystąpienie samodzielnie lub wraz ze swym synem z wnioskiem (podaniem, prośbą) o to, by „sąd penitencjarny” umożliwił udzielanie Pani pomocy przez Pani syna. Kodeks karny wykonawczy przewiduje różne rozwiązania – przykładowo: warunkowe przedterminowe zwolnienie z zakładu karnego, przerwa w wykonywaniu kary pozbawienia wolności; niekiedy stosuje się nadzór elektroniczny lub obowiązek „meldowania się na policji” w przypadku zastosowania środków wolnościowych. Część skazanych odbywa karę pozbawienia wolności w warunkach półwolnościowych – umożliwiających wykonywanie pracy zarobkowej.

 

Wyrażam nadzieję na to, że ta odpowiedź pomoże Pani dobrze chronić swe uprawnienia w tej trudnej sytuacji.

 

 

 

 

* Stan prawny z dnia 07.12.2015 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem + sześć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Pismo od komornika

Otrzymałem pismo od komornika dotyczące mojego zobowiązania, o którym nie mam pojęcia. Żąda się ode mnie wyjaśnień; dostałem także zawiadomienie o wszczęciu postępowania, zajęcie wierzytelności i postanowienie. Co powinienem teraz zrobić? Pismo w załączniku.

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza a nachalne roszczenia wierzycieli

Trzy lata temu w wypadku zmarła nasza córka. Miała kredyt w wysokości 3000 zł zaciągnięty w banku. Mimo upływu czasu sprawa spadkowa (przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza) wciąż trwa. Sąd w postanowieniu nakazał komornikowi dokonanie spisu inwentarza – czy sąd poinformował go o tej czynności, czy powinien to zrobić spadkobierca? Odsetki od zadłużenia wciąż rosną, a korespondencja z banku (wcześniej), a obecnie z firmy windykacyjnej, wciąż przychodzi, mimo że bank był o wszystkim poinformowany. Jest to dla nas trudne i bolesne, jak mamy dalej postępować?

Odpowiedzialność wobec wierzyciela – trzeci żyrant niespłacanego kredytu studenckiego

W 2001 r. zgodziłem się zostać trzecim żyrantem kredytu studenckiego przeznaczonego dla syna kolegi. Był potrzebny trzeci poręczyciel, ponieważ dochody kolegi były niewystarczające. Termin spłaty kredytu miał się rozpocząć w roku 2006. Na prośbę kredytobiorcy bank przesunął ten termin na rok 2007. Pół roku temu przypadkowo odkryłem, że jestem na liście BIK. Okazało się, że spłata zadłużenia w ogóle nie została rozpoczęta. Kontakt z kredytobiorcą i jego rodzicami jest utrudniony. Nie odbierają telefonów, unikają spotkań. Moje wizyty i rozmowy nie przyniosły żadnych rezultatów. Dowiedziałem się tylko, że „student” zakończył edukację i wyjechał z kraju. Bank, jeżeli wysyłał monity, to tylko do niego, ja nie otrzymywałem żadnych informacji. Po wizycie w banku dowiedziałem się, że wierzytelność została przekazana pewnej kancelarii prawnej zajmującej się windykacją, w związku z tym obawiam się nie tylko o własną zdolność kredytową, ale i perspektywy spłaty cudzego zadłużenia. Chciałbym dowiedzieć się, jakie kroki powinien podjąć kredytobiorca w celu negocjacji warunków ugody w sprawie spłaty z ową kancelarią i jakie są możliwe warianty tej ugody? Ponieważ ja i żona pracujemy i nie mamy już na utrzymaniu innych osób, podejrzewam, że nasz dochód na osobę będzie wyższy niż w rodzinie dłużnika, jakie to będzie miało znaczenie? W jaki sposób i na ile części dzielona jest odpowiedzialność w przypadku niezawarcia ugody? Czy możliwe jest, że będę musiał spłacić całość, czy ewentualnie tylko część kwoty? Czy w tej sytuacji powinienem już próbować dogadać się z tą kancelarią w celu określenia mojego ewentualnego obciążenia (i zacząć je spłacać), czy czekać na rozwój wypadków?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »