Mamy 8584 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Obawy o odmowę świadczeń przez pomoc społeczną

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 05.01.2018

Czy mogę u siostry, w jej domu, wynająć od niej pokój (tymczasowe miejsce do życia)? Mam swój dom, ale jestem po poważnym udarze i obecnie nie stać mnie już na spłacanie za niego rat bankowych z otrzymywanej renty. Chciałbym go wynająć, by sam się spłacał. Zależy nam jednak, abym nie był wliczany razem z rodziną siostry do średniej (będziemy wtedy niby pod „wspólnym dachem”). Obawiamy się, że pomoc społeczna może wtedy odmówić świadczeń. Jak ta sytuacja wygląda w świetle przepisów?

Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

Podstawę prawną dla przedstawionego zagadnienia stanowią przepisy ustawy o pomocy społecznej, tj. art. 6 pkt 3, który określa znaczenie sformułowania „dochód na osobę w rodzinie”. Konstrukcja tej definicji jest następstwem założenia prawodawczego, że świadczenia z pomocy społecznej służą zażegnaniu niekorzystnej sytuacji życiowej nie tylko osób samotnie, samodzielnie zmagających się z trudnościami, lecz są również adresowane do rodzin traktowanych jako odrębne i całkowite organizmy społeczne. Ta odrębność rodziny jako podmiotu zasługującego na pomoc państwa w postaci świadczeń z pomocy społecznej wynika już z art. 2 ust. 1, gdzie ponad wszelką wątpliwość ustalono, że pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa mającą na celu umożliwienie przezwyciężenia trudnych sytuacji życiowych: 1) osobom oraz 2) rodzinom. Podobnie w art. 3 ust. 1 obok „osób” wskazano właśnie „rodziny” jako podmioty działań pomocowych właściwych organów władz publicznych, zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwienia życia w warunkach odpowiadających godności człowieka.

 

Przepisy o pomocy społecznej uzależniają przysługiwanie świadczeń od realnej, faktycznej sytuacji osoby lub rodziny, odmiennie aniżeli akty prawne z zakresu ubezpieczenia społecznego, zabezpieczenia na wypadek bezrobocia, świadczeń rodzinnych i publicznych świadczeń alimentacyjnych. Ta realna sytuacja to wiele stanów faktycznych obejmujących codzienne bytowanie osób wspólnie zamieszkujących, współdziałających, kooperujących i pomagających sobie. Jeżeli relacje osób powiązanych prawnymi, rodzinnymi i faktycznymi zależnościami nie pozwalają na dostateczne zapobieżenie sytuacji życiowej wszystkich, niektórych lub jednego z członków tak rozumianej rodziny, uzasadnione staje się przyznanie świadczenia z pomocy społecznej. O tym, czy osoby współdziałające w codziennym życiu i dzielące między siebie dobra wypracowane dzięki własnym indywidualnym statusom oraz odgrywanym rolom społecznym są rodziną, decydują oni sami, dając temu wyraz własnym, wzajemnym, codziennym postępowaniem. Dopiero zawodność siatki zależności między członkami rodziny oraz zawodność ich indywidualnych aktów staranności na tle zależności rodzinnych uzasadnia pomoc świadczoną rodzinie lub osobie rozpatrywanej w kategoriach członka rodziny.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Definicja dochodu na osobę w rodzinie powoduje, że zadajemy sobie pytanie, czy osoba w rodzinie jest kimś innym niż członek rodziny. Pojęcie „członek rodziny” wskazuje na zależności prawnorodzinne między osobami złączonymi więzami pokrewieństwa lub powinowactwa. Źródłem powstania rodziny w sensie prywatnoprawnym jest zawarcie małżeństwa. Właśnie w takim znaczeniu pojęciem tym posługuje się art. 10 § 1 K.r.o. To mężczyzna i kobieta, zawierając małżeństwo, zakładają rodzinę. Rodzina w sensie komentowanej ustawy nie jest rodziną zdefiniowaną przez przepisy prawa rodzinnego. Oprócz małżonków, na rodzinę bowiem składają się osoby powiązane zależnościami (więziami) natury faktycznej. Definicja rodziny jest odrębną definicją legalną zamieszczoną w art. 6 pkt 14, zgodnie z którym przez rodzinę rozumie się zarówno osoby spokrewnione, jak i niespokrewnione, pozostające w faktycznym związku, wspólnie zamieszkujące i gospodarujące.

 

Charakteryzując dochód osoby w rodzinie, należy ograniczyć się do stwierdzenia, że dochód zdefiniowany w art. 6 pkt 3 jest dochodem na osobę w rodzinie zdefiniowanej w art. 6 pkt 14. Kodeksowe znaczenie członka rodziny bądź też osoby zakładającej rodzinę nie korzysta z doniosłości prawnej. „Osoba w rodzinie” nie została zdefiniowana. Z pewnością osobą w rodzinie uzyskującą dochód w znaczeniu art. 6 pkt 3 nie jest członek rodziny. Pojęcie „osoba w rodzinie” jest znacznie bardziej pojemne niż kodeksowy „członek rodziny” (małżonkowie, dzieci, krewni, powinowaci), gdyż oprócz osób tworzących rodzinę w znaczeniu prawa rodzinnego w jej skład – na podstawie komentowanej ustawy – wchodzą również osoby powiązane zależnościami natury faktycznej, tj. wynikającej ze wspólnego faktycznego pozostawania w związku, ze wspólnego zamieszkiwania oraz ze wspólnego gospodarowania (art. 6 pkt 14). „Osoba w rodzinie” jest więc członkiem rodziny w sensie publicznoprawnym. Kategoria ta została stworzona przez ustawodawcę w celu zapobieżenia pominięciu w sferze świadczeń z pomocy społecznej osób pozostających w trudnościach życiowych tylko z tych względów, że nie zdołały założyć rodziny albo związać się stosunkiem prawnorodzinnym w znaczeniu prawa prywatnego.

 

Przepisy ustawy o pomocy społecznej przeciwdziałają zjawiskom destabilizującym rodzinę w znaczeniu kodeksowym, nie mogą więc – jako kryterium udzielania pomocy – powielać tych samym przesłanek, które przesądzają o pozostawaniu rodziną w sensie prywatnoprawnym. Nie można stawiać w przepisie warunku pozostawania rodziną, jeśli chcemy odbudowywać i wspomagać więzi społeczne prowadzące do jej założenia. Rodzina jest objawem zdrowego kierunku kształtowania się społeczeństwa. Stopień społecznego zdrowia nie może być determinantem udzielania pomocy w zażegnywaniu społecznych chorób i patologii.

 

Zgodnie z art. 6 pkt 3 dochód na osobę w rodzinie oznacza dochód rodziny podzielony przez liczbę osób w rodzinie. Ustalając znaczenie tej definicji, należy odnieść się do dwóch wyznaczników dochodu na osobę w rodzinie: 1) do kwoty dochodu rodziny oraz 2) do liczby osób w rodzinie. Pierwsza kwota jest dzielną, druga – dzielnikiem. Iloraz jest dochodem na osobę w rodzinie zdefiniowanym w art. 6 pkt 3.

 

Tak więc w świetle ustawy niestety Pański dochód będzie wliczany do dochodu rodziny siostry.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem plus pięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Obiady w szkole – czy mogę starać się o zwrot pieniędzy?

Na początku miesiąca opłaciłam posiłki dla dziecka w szkole (z góry za cały miesiąc). Dowiedziałam się jednak, że mogę starać się o dofinansowanie z ośrodka pomocy. Uzyskałam to świadczenie, ale teraz nie wiem, jak odzyskać wpłacone przeze mnie pieniądze. Proszę o pomoc.

 

Konieczność sprzedaży mieszkania

Od kilku lat opiekuję się niepełnosprawnym umysłowo krewnym, który jest kawalerem na rencie. Posiada on mieszkanie, które otrzymał w spadku. Obecnie muszę umieścić go w domu pomocy społecznej. W MOPS-ie dostałam informację o konieczności sprzedaży mieszkania przez krewnego przed przyjęciem go do DPS-u. Czy to faktycznie warunek zgodny z prawem? Czy muszę wystąpić o ubezwłasnowolnienie krewnego? Jak rozwiązać te problemy?

Zmiana dochodów studenta otrzymującego stypendium socjalne

Studiuję zaocznie. Moim jedynym źródłem dochodów są alimenty, które otrzymuję od ojca moich dzieci, oraz stypendium socjalne. Czy w ramach udokumentowania mogę przedstawić władzom uczelni umowę pisaną odręcznie z byłym partnerem? Uczelnia kazała informować o zmianie dochodów w czasie otrzymywania stypendium, dlatego zastanawiam się, czy alimenty nie pozbawią mnie stypendium?

Zapytaj prawnika

wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »