Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Obawy o długi męża

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 18.10.2018

Kilka lat temu zawarłam związek małżeński. Mąż miał długi zaciągnięte przed ślubem; do dziś otrzymuje od komornika pisma egzekucyjne. Mąż nie wniósł do małżeństwa majątku, mieszkanie było moje. Jedyna rzecz, którą ostatnio kupiłam w trakcie naszego związku. to używany samochód. Nabyłam go za kredyt, który wzięłam samodzielnie na siebie, ponieważ mąż ostatnie 2 lata nie pracował. Czy mogę się obawiać zajęcia przez komornika? Mam obawy o długi męża w tej kwestii.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Obawy o długi męża

Podstawę prawną dla przedstawionego stanu faktycznego stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie bowiem z treścią Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

 

„Art. 41. § 1. Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie za zgodą drugiego małżonka, wierzyciel może żądać zaspokojenia także z majątku wspólnego małżonków.

§ 2. Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego małżonka albo zobowiązanie jednego z małżonków nie wynika z czynności prawnej, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt 9, a jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa.

§ 3. Jeżeli wierzytelność powstała przed powstaniem wspólności lub dotyczy majątku osobistego jednego z małżonków, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt 9”.

 

O tym, że wierzytelność powstała przed powstaniem wspólności, decyduje w zasadzie nie chwila wymagalności zobowiązania, lecz chwila zajścia zdarzenia, z którego ono wynikło, tj. zawarcia umowy, wyrządzenia szkody itp. Jeżeli skutki czynności prawnej zostały uzależnione od warunku zawieszającego (art. 89 i 90 Kodeksu cywilnego) lub nadejścia terminu a quo (art. 116 § 1), wierzytelność uważa się za powstałą w czasie trwania wspólności, gdy w tym czasie ziści się warunek lub nadejdzie termin.

 

W odniesieniu do czterech pierwszych kategorii zobowiązań wierzyciel jednego z małżonków może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, jego wynagrodzenia za pracę oraz dochodów uzyskiwanych z innej działalności zarobkowej, a także z korzyści, jakie przynoszą prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy. Odpowiedzialność za wymienione zobowiązania – co do zasady – nie rozciąga się na majątek wspólny małżonków. Należy jednak mieć na uwadze, że pobrane wynagrodzenie za pracę, dochody uzyskiwane z innej działalności zarobkowej, jak również korzyści uzyskiwane z praw wymienionych w art. 33 pkt 9 stanowią przedmioty majątkowe wchodzące, zgodnie z art. 31 § 2 pkt 1 i 2, do majątku wspólnego. Egzekucja prowadzona przez wierzyciela jednego z małżonków może zatem doprowadzić do zmniejszenia wartości majątku wspólnego.Egzekucja nie może być natomiast kierowana do przedmiotów majątkowych uzyskanych w zamian za wynagrodzenie za pracę lub dochody z innej działalności zarobkowej oraz korzyści uzyskiwane z praw wymienionych w art. 33 pkt 9. Przedmioty te wchodzą do majątku wspólnego, ale pozostają wolne od odpowiedzialności.

 

Tak więc za długi mąż odpowiada jedynie ze swojego majątku osobistego (którego zgodnie ze stanem faktycznym nie ma) oraz wynagrodzenia za pracę i dochodów uzyskanych z innej działalności. Nie musi się Pani obawiać zajęcia majątku wspólnego (poza wynagrodzeniem męża) oraz zajęcia swojego majątku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć minus sześć =

»Podobne materiały

Jak uniknąć straty działki?

Jakiś czas temu mój brat ustanowił rozdzielność majątkową i kupił działkę (jest jej jedynym właścicielem). Wcześniej jednak jego żona wzięła kredyt (było to jeszcze podczas trwania wspólnoty majątkowej i brat podpisał dokumenty jako małżonek); teraz przestała go spłacać i grozi jej egzekucja komorni

Intercyza z wyrównaniem dorobków

Chciałabym podpisać intercyzę z wyrównaniem dorobków. Proszę o podanie jak największej liczby informacji na jej temat, z uwzględnieniem jej wad i zalet. Interesuje mnie szczególnie, czy można w takiej intercyzie zrobić zapis, że przyszły małżonek zobowiązuje się, iż w przypadku rozwodu oprócz wyrówn

Wyrównanie dorobków

Mój mąż prowadzi działalność gospodarczą i zaciąga duże kredyty, ale dzięki temu też dużo zarabia. Ja pracuję, ale mam niską pensję. Nie chciałabym odpowiadać za długi męża ani w czasie trwania małżeństwa, ani w przypadku rozwodu. Czy w mojej sytuacji najkorzystniejszym dla mnie rozwiązaniem będzie
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »