
Indywidualne porady prawne
Obawa przed koniecznością opuszczenia PolskiAutor: Małgorzata Rybarczyk |
Jestem Ukrainką, od 9 lat mieszkam w Polsce, gdzie pracuję legalnie. 4 lata temu poślubiłam Polaka. Od roku posiadam status rezydenta długoterminowego, co wiązało się z długą drogą administracyjną. Obecnie mój mąż zażądał rozwodu, ponieważ poznał inną kobietę. Jestem tym załamana. Nie mamy dzieci. Bardzo obawiam się o moją przyszłość w Polsce. Czy zgoda na rozwód pociągnie za sobą konieczność opuszczenia przeze mnie Polski? To byłoby dla mnie najgorsze. Proszę o poradę, co robić. |
Rozumiem, że cała sytuacja jest dla Pani bardzo nieprzyjemna, jednak zapewniam, iż nie musi się Pani martwić kwestią rozwodu jako przyczyny obowiązku opuszczenia kraju.
Ustawa o cudzoziemcach w art. 72 stanowi:
„1. Kartę pobytu wydaje się cudzoziemcowi, który uzyskał:
1) zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony; 2) zezwolenie na osiedlenie się; 3) zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE; 4) status uchodźcy; 5) zgodę na pobyt tolerowany; 6) ochronę uzupełniającą.
2. Karta pobytu, w okresie jej ważności, potwierdza tożsamość cudzoziemca podczas jego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz uprawnia, wraz z dokumentem podróży, do wielokrotnego przekraczania granicy bez konieczności uzyskania wizy.
3. Karta pobytu wydana cudzoziemcowi, który uzyskał:
1) zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony, jest ważna przez okres tego zezwolenia; 2) zezwolenie na osiedlenie się, jest ważna 10 lat; 3) zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE, jest ważna 5 lat”.
„W karcie pobytu zamieszcza się następujące dane:
1) imię (imiona) i nazwisko cudzoziemca oraz imiona rodziców; 2) datę, miejsce i kraj urodzenia; 3) adres zameldowania na pobyt stały lub czasowy; w przypadku braku zameldowania na pobyt czasowy trwający ponad 2 miesiące danych o adresie nie zamieszcza się; 4) obywatelstwo; 5) płeć, wzrost w centymetrach i kolor oczu; 6) numer ewidencyjny Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL) – w przypadku gdy został nadany; 7) informację o rodzaju wydanego zezwolenia; 8) adnotację „naukowiec” w przypadku zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony udzielonego na podstawie art. 53 ust. 1 pkt 17 lub 18; 9) adnotację „Niebieska Karta UE” w przypadku zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony udzielonego na podstawie art. 63a; 10) adnotację »uprzednio posiadacz Niebieskiej Karty UE« w przypadku zezwolenia rezydenta długoterminowego UE udzielonego cudzoziemcowi, który posiadał zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony udzielone na podstawie art. 63a”.
Sytuacje, w których mogłaby Pani jako rezydent długoterminowy UE, utracić prawo do pobytu na terenie Polski, określone są w sposób szczegółowy i wyczerpujący w art. 69 ustawy, i tak „cofa się zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE, jeżeli:
1) nabycie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE nastąpiło w sposób niezgodny z prawem; 2) stanowi on rzeczywiste i poważne zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa albo dla bezpieczeństwa i porządku publicznego; 3) opuścił terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na okres przekraczający 6 lat; 4) opuścił terytorium Unii Europejskiej na okres następujących kolejno po sobie 12 miesięcy; 5) uzyskał na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE”.
Na liście tej nie ma rozwodu z obywatelem polskim. W związku z tym może Pani „spać spokojnie”, bowiem nie ma obaw, by groziła Pani utrata statutu rezydenta.
Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>