Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Numery PKD w umowie spółki z o.o.

Autor: Łukasz Drzewiecki • Opublikowane: 20.02.2014

Określenie przedmiotu prowadzonej działalności jest jednym z elementów koniecznych umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Z praktycznego punktu widzenia najkorzystniejszym jest wskazanie przedmiotu działalności przy użyciu numerów z Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).

Łukasz Drzewiecki

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Polska Klasyfikacja Działalności (PKD) to klasyfikacja mająca na celu porządkowanie rodzajów działalności gospodarczej prowadzonej na terenie Polski. Obecnie obowiązująca PKD 2007, wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD)1, przypisuje do poszczególnych rodzajów działalności kody w postaci pięciostopniowej, przez wskazanie sekcji, działu, grupy, klasy oraz podklasy (np. kod 47.65.Z oznacza podklasę „Sprzedaż detaliczna gier i zabawek prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach”).

 

Określenie przedmiotu działalności w umowie spółki

 

Kodeks spółek handlowych2 nie nakłada obowiązku posługiwania się numerami PKD przy określaniu przedmiotu działalności w umowie spółki z o.o. Przedmiot działalności może być ujęty w inny sposób, w szczególności wystarczy opis słowny prowadzonej działalności. Aktualne numery PKD należy jednak, zgodnie z art. 40 pkt 1 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym3, podać w formularzach rejestracyjnych spółki (mając na uwadze § 9 ust. 2 zd. 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie szczegółowego sposobu prowadzenia rejestrów wchodzących w skład Krajowego Rejestru Sądowego oraz szczegółowej treści wpisów w tych rejestrach4, należy stwierdzić, że obowiązek ten nie dotyczy opisu słownego działalności, a jedynie wskazania odpowiednich kodów). W praktyce pożądanym jest więc, aby także w umowie znalazły się aktualne numery PKD. Upraszcza to procedurę rejestracyjną i ułatwia sądowi rejestrowemu ocenę zgodności umowy spółki z wpisem do KRS, do której zobowiązany jest on zgodnie z § 9 ust. 1 zd. 1 ww. rozporządzenia.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Jak wyszukać odpowiednie numery PKD?

 

Kody PKD zawiera załącznik do rozporządzenia w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności, z którego można skorzystać, określając przedmiot działalności w umowie spółki. Ułatwieniem może być skorzystanie z jednej z wyszukiwarek kodów udostępnionych przez Ministerstwo Gospodarki (http://www.eu-go.gov.pl/pl/dla-przedsiebiorcy/procedury/zezwolenia/) bądź Główny Urząd Statystyczny (http://www.stat.gov.pl/Klasyfikacje/).

 

 

 

 

_____________________

1 Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. Nr 251, poz. 1885)

2 Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1030)

3 Ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1203, z późn. zm.)

4 Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 30 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego sposobu prowadzenia rejestrów wchodzących w skład Krajowego Rejestru Sądowego oraz szczegółowej treści wpisów w tych rejestrach (Dz. U. Nr 273, poz. 1616)Stan prawny obowiązujący na dzień 20.02.2014

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero + VI =

 

»Podobne materiały

Zakres przedmiotowy art. 206 § 1 K.s.h.

Kodeks spółek handlowych w art. 206 § 1 określa obowiązek zamieszczania w pismach i zamówieniach handlowych oraz na stronach internetowych spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pewnych informacji dotyczących tej spółki. Przepis ten ma zastosowanie zarówno do dokumentów papierowych,
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »