Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Koszty wyrobienia nowego paszportu po kradzieży dokumentu

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 18.05.2008

Skradziono mi paszport. Gdy starałem się o nowy, poinformowano mnie, że, oprócz kompletu potrzebnych dokumentów i potwierdzenia z policji, będzie mnie to kosztowało 140 zł. Później okazało się jednak, że muszę zapłacić 200% za wyrobienie nowego dokumentu, ponieważ niewystarczająco zabezpieczyłem poprzedni. Czy w przypadku kradzieży taka decyzja urzędnika jest zasadna?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z ustawą z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (Dz. U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1027) opłata za wydanie paszportu ulega zwiększeniu tylko w przypadku zawinionej przez wnioskodawcę utraty paszportu.

 

Zasadą jest, że w przypadku kradzieży paszportu opłaty nie zwiększa się, o ile wnioskodawca dostarczy zaświadczenie o kradzieży paszportu stwierdzone przez jednostkę policji lub inny uprawniony organ np.: prokuraturę, straż graniczną, żandarmerię wojskową itp. Trudno uznać kradzież paszportu za zawinioną utratę dokumentu.

 

W Pana przypadku organ uznał, iż utrata paszportu była przez Pana zawiniona, ponieważ nieprawidłowo zabezpieczył Pan ten dokument, co spowodowało, że został skradziony. Nie znając okoliczności utraty paszportu oraz uzasadnienia urzędu, trudno odnieść się do tego, czy urząd ma rację, czy nie.

 

Powinien Pan złożyć w urzędzie wniosek paszportowy wraz z zaświadczeniem policji o kradzieży poprzedniego dokumentu oraz opłacić wniosek opłatą podstawową. Jeżeli urząd uzna, iż utrata paszportu nastąpiła z Pana winy – wezwie do wniesienia opłaty podwyższonej. Jeżeli nie uzupełni Pan tej opłaty, urząd wyda postanowienie o zwrocie wniosku. Na to postanowienie służy Panu zażalenie, w którym może Pan podnieść, iż uiścił Pan opłatę za paszport zgodnie z przepisami, ponieważ utracił Pan ten dokument w wyniku kradzieży, a więc nie ponosi Pan winy za jego utratę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery - 9 =

»Podobne materiały

Wyrobienie nowego paszportu w konsulacie a europejski nakaz aresztowania

Mieszkam w UE, wyjechałem z Polski kilka lat temu. Niestety wydano za mną europejski nakaz aresztowania i teraz obawiam się wyrabiania nowego dokumentu paszportowego w konsulacie. Boję się, że zostanę aresztowany. Czy mógłbym wyrobić nowy dowód osobisty, ponieważ aktualny traci ważność?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »