.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nowa klasyfikacja ziemi

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 11.03.2016

Jestem właścicielem (spadkobiercą) gruntów ornych V klasy. Na nich sam zasiał się las, otrzymałam decyzję o zmianie klasyfikacji. Myślałam, by znów grunty doprowadzić do gruntów ornych i ubiegać się o dopłaty. Nie wiedziałam o postępowaniu w sprawie zmiany ich klasyfikacji. Co powinnam zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Generalnie - wszystko zależy od dwóch obszarów, w których są niezbędne ustalenia:

 

  1. Trybu i przebiegu zmiany klasyfikacji gruntów – ja podejrzewam, że był to proces modernizacji geodezyjnej polegającej na uaktualnieniu ewidencji gruntów. Następuje to z urzędu i stanowi proces ogólnej aktualizacji podawany do publicznej wiadomości bez obowiązku wysyłania indywidualnych zawiadomień. Jednak wymaga to sprawdzenia, aby była pewność – co i dlaczego wpłynęło na zmianę. Na tę chwilę zakładam, że przyczyną była leśna sukcesja naturalna, która doprowadziła do zamiany charakteru kultury rolnej na leśną. W tym względzie – proszę dokonać sprawdzenia zarówno w księdze wieczystej, jak i w ewidencji gruntów – gdzie zyska Pani pewność i potwierdzenie, czy przyczyną zmian był powód przeze mnie podany, czy też decydowały o tym inne czynniki. Gdy już uzyskamy pewność co do przyczyn, to:
  2. Jakie są Pani plany i oczekiwania względem tego terenu – czy wolałaby Pani wrócić do struktury rolnej tylko z racji dopłat? Czy wolałaby Pani pozostać w ramach sklasyfikowanego lasu i ubiegać się o dotacje na zalesienie i utrzymanie upraw leśnych? W tym celu powinna udać się Pani zarówno do właściwego miejscowo dla położenia gruntu oddziału Agencji Modernizacji i restrukturyzacji Rolnictwa, jak i do wydziały ochrony przyrody i leśnictwa w Starostwie Powiatowym. Tam uzyska Pani kompletną informację co do możliwości uzyskiwania dopłat. Dzięki tym informacjom opartym o pełny zakres wiedzy o charakterze działki, przeznaczeniu terenu, możliwościach dotowania – zyska Pani pełną orientację – co byłoby z Pani punktu widzenia korzystniejszej.

 

Mając wiedzę w powyższych dwóch obszarach – proszę napisać przez okno pytania dodatkowego – jak i co Pani ustaliła. Oczywiście także mając tę wiedze – zdecyduje Pani, która z dróg (rolna czy leśna) bardziej Panią satysfakcjonuje. Wówczas w oparciu o to doradzę Pani, co należałoby przy realizacji wybranej drogi uczynić, aby ją sfinalizować. Aktualnie powyższe ustalenia są priorytetem – bez nich moje porady będą czystą teorią (w mojej ocenie – mało precyzyjną).

 

Proszę więc wykonać rekonesans w powyższych dwóch obszarach, opisać to i będziemy kontynuować naszą korespondencję.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 minus dwa =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl