Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nowa działalność gospodarcza - wynajem mieszkania

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 30.08.2015

Prowadzimy działalność gospodarczą: sprzedaż papierosów. Ze względu na zmniejszający się zysk chcemy zamknąć tę firmę. Zamiast tego chcemy wykonać remont domu i wynająć w nim dwa mieszkania. Po zamknięciu pierwszej firmy zostanie duży VAT, czy będzie go można rozliczać fakturami z remontu? Jakie obowiązki podatkowe wiążą się z najmem? Czy możliwy jest ryczałt?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z punktu widzenia podatku VAT nic nie stoi na przeszkodzie, by zlikwidować działalność gospodarczą prowadzoną do tej pory w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wykreślić wpis w CEIDG, a jednocześnie pozostać podatnikiem VAT, odliczać VAT z faktur dokumentujących wydatki na remont (w zakresie, w jakim towary i usługi nabyte będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych) i opłacać od przychodu z najmu zryczałtowany podatek w wysokości 8,5%. W tym „układzie” poniesione na remont wydatki nie pomniejszą przychodu, albowiem w przypadku ryczałtu nie pomniejszają przychodu (będącego w pewnym uproszczeniu podstawa opodatkowania) koszty. Zatem może to nie być najlepsze podatkowo wyjście, ale to już zależy do konkretnych kwot. Jeśli wydatki na remont byłyby duże i, doliczając do tego odpis amortyzacyjny, może okazać się, że osiąganie – poza działalnością gospodarczą w myśl ustawy o podatku dochodowym – przychodów z najmu będzie znaczne, lepiej opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych według skali podatkowej (ale to zależy też od ewentualnie innych osiąganych dochodów).

 

Powyższe jest możliwe, albowiem czym innym jest działalność gospodarcza w podatku dochodowym (art. 5a ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), a czym innym w podatku od towarów i usług (art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług). Najem podlega w podatku od towarów i usług pod działalność gospodarczą, a podatnikami VAT są właśnie m.in. osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą. Podczas gdy w podatku dochodowym przychód z najmu może być przychodem z działalności gospodarczej, ale nie musi, może zostać opodatkowany także w odrębnym źródle przychodu (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), gdzie można go opodatkować na zasadach ogólnych lub w sposób zryczałtowany.

 

Reasumując, pozostając cały czas czynnym podatnikiem VAT i kontynuując rozliczenia VAT, można zlikwidować działalność gospodarczą, w potocznym tego słowa rozumieniu, polegającą na sprzedaży papierosów i rozpocząć osiąganie przychodów najmu, które nie muszą stanowić przychodów z działalności gospodarczej w podatku dochodowym (ale stanowią obrót z działalności gospodarczej w VAT).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa - 2 =

»Podobne materiały

Zakupione mieszkanie przeznaczone na działalność a możliwość uzyskania zwrotu VAT

Czy kupując mieszkanie na rynku wtórnym od osoby fizycznej, z przeznaczeniem (w całości) na prowadzenie działalności gospodarczej, istnieje możliwość uzyskania zwrotu podatku VAT? Obecny właściciel też ma firmę – może gdyby lokal wprowadził do swej działalności, a potem sprzedał, ja mógłbym od

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »