Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nowa działalność gospodarcza - wynajem mieszkania

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 30.08.2015

Prowadzimy działalność gospodarczą: sprzedaż papierosów. Ze względu na zmniejszający się zysk chcemy zamknąć tę firmę. Zamiast tego chcemy wykonać remont domu i wynająć w nim dwa mieszkania. Po zamknięciu pierwszej firmy zostanie duży VAT, czy będzie go można rozliczać fakturami z remontu? Jakie obowiązki podatkowe wiążą się z najmem? Czy możliwy jest ryczałt?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Z punktu widzenia podatku VAT nic nie stoi na przeszkodzie, by zlikwidować działalność gospodarczą prowadzoną do tej pory w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wykreślić wpis w CEIDG, a jednocześnie pozostać podatnikiem VAT, odliczać VAT z faktur dokumentujących wydatki na remont (w zakresie, w jakim towary i usługi nabyte będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych) i opłacać od przychodu z najmu zryczałtowany podatek w wysokości 8,5%. W tym „układzie” poniesione na remont wydatki nie pomniejszą przychodu, albowiem w przypadku ryczałtu nie pomniejszają przychodu (będącego w pewnym uproszczeniu podstawa opodatkowania) koszty. Zatem może to nie być najlepsze podatkowo wyjście, ale to już zależy do konkretnych kwot. Jeśli wydatki na remont byłyby duże i, doliczając do tego odpis amortyzacyjny, może okazać się, że osiąganie – poza działalnością gospodarczą w myśl ustawy o podatku dochodowym – przychodów z najmu będzie znaczne, lepiej opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych według skali podatkowej (ale to zależy też od ewentualnie innych osiąganych dochodów).

 

Powyższe jest możliwe, albowiem czym innym jest działalność gospodarcza w podatku dochodowym (art. 5a ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), a czym innym w podatku od towarów i usług (art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług). Najem podlega w podatku od towarów i usług pod działalność gospodarczą, a podatnikami VAT są właśnie m.in. osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą. Podczas gdy w podatku dochodowym przychód z najmu może być przychodem z działalności gospodarczej, ale nie musi, może zostać opodatkowany także w odrębnym źródle przychodu (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), gdzie można go opodatkować na zasadach ogólnych lub w sposób zryczałtowany.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Reasumując, pozostając cały czas czynnym podatnikiem VAT i kontynuując rozliczenia VAT, można zlikwidować działalność gospodarczą, w potocznym tego słowa rozumieniu, polegającą na sprzedaży papierosów i rozpocząć osiąganie przychodów najmu, które nie muszą stanowić przychodów z działalności gospodarczej w podatku dochodowym (ale stanowią obrót z działalności gospodarczej w VAT).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I plus 1 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zakupione mieszkanie przeznaczone na działalność a możliwość uzyskania zwrotu VAT

Czy kupując mieszkanie na rynku wtórnym od osoby fizycznej, z przeznaczeniem (w całości) na prowadzenie działalności gospodarczej, istnieje możliwość uzyskania zwrotu podatku VAT? Obecny właściciel też ma firmę – może gdyby lokal wprowadził do swej działalności, a potem sprzedał, ja mógłbym odliczyć VAT?

Amortyzowany pojazd rolniczy będący częścią spadku – obowiązki podatkowe spadkobiercy

Mój mąż zmarł dwa miesiące temu, był rolnikiem. Prowadził gospodarstwo rolne rodziców. Miał też własne grunty rolne. Od 2006 r. był VAT-owcem, co miesiąc rozliczał się z urzędem skarbowym. W tym też roku poprzez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mąż zakupił nowy ciągnik. Urząd skarbowy zwrócił mu 22% VAT-u. Ciągnik był wciągnięty do ewidencji środków trwałych. Jest amortyzowany cztery lata – stawka 14,0. Czy muszę w tym przypadku oddać VAT? Jak mam ten ciągnik przerejestrować? W tej chwili czekam na uprawomocnienie się orzeczenia sądu w sprawie spadku. Wszystko, co należało do męża, przeszło na mnie i naszą nieletnią córkę. Jaki podatek będę musiała zapłacić od spadku? Ile będę musiała zapłacić w urzędzie skarbowym po przerejestrowaniu ciągnika (wchodzi on w skład spadku)?

Czy podatek VAT dotyczy prywatnych placówek oświaty pozaszkolnej?

Prowadzę prywatną placówkę oświaty pozaszkolnej zajmującą się kursami szybkiego czytania i efektywnej nauki. Czy obowiązuje mnie podatek VAT, a jeśli tak, to jaka stawka?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »