.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Noszenie symboli religijnych w pracy

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 11.11.2020

Czy w Polsce w miejscu pracy pracowników administracji publicznej, urzędników, jest zakaz noszenia, eksponowania symboli religijnych Czy jest na to jakaś podstawa prawna? Jak rozpatrywać takie zagadnienie? Gdzie znaleźć przykłady obrazy uczuć religijnych w miejscu pracy pracownika administracji publicznej – np. tam, gdzie zostało wystosowane zawiadomienie do prokuratury w takiej sprawie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Noszenie symboli religijnych w pracy

Swoboda w wyborze i praktykowaniu religii

W art. 53 Konstytucji zagwarantowana została swoboda w wyborze oraz praktykowania religii. Zasada ta przejawia się w możliwości przyjmowania religii według swojego wyboru, uzewnętrzniania indywidualnie oraz grupowo swojej wiary, uczestniczenia w modlitwach, obrzędach i nauczaniach. Ustawodawca, dając obywatelom tak szeroką możliwość w wyrażeniu swojej wiary, nie zabronił również noszenia symboli religijnych w miejscach publicznych, które dla osób wierzących stanowią integralny element wiary. 

 

Pamiętać należy, że także prawo Unii Europejskiej zapewnia poszanowanie każdemu człowiekowi wolności myśli, sumienia i wyznania. Wolność? ta obejmuje zarówno sferę wewnętrzną jak i zewnętrzną. Ochronie, oprócz prawa do swobodnego wyboru wyznania lub przekonań, podlega również prawo uzewnętrzniania poglądów.

Możliwy zakaz eksponowania symboli religijnych w pracy

Przytoczyć jednak należy w tym miejscu orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 14 marca 2017 r. (sygn. akt C-157/15), w którym Trybunał uznał, że zakaz noszenia w miejscu pracy widocznych symboli politycznych, światopoglądowych lub religijnych nie jest przejawem dyskryminacji bezpośredniej.

 

Warto jednak podkreślić, że Trybunał stanął na stanowisku, że pracodawca może wprowadzić zakaz uzewnętrzniania przekonań religijnych, o ile spełnionych jest kilka warunków. Po pierwsze, zakaz musi znaleźć odzwierciedlenie w odpowiednich postanowieniach wewnątrzzakładych, np. w regulaminie pracy, które pozycjonują pracodawcę jako neutralnego światopoglądowo. Kolejne warunki dotyczą postanowienia regulaminu i stanowią wskazówkę, jak forsując politykę neutralności, nie narazić się jednocześnie na zarzut dyskryminacji.

 

Jeśli z regulaminu pracy albo innych aktów prawa wewnętrznego nie wynika zakaz noszenia symboli religijnych przez wszystkich pracowników – należy przyjąć, że takiego zakazu nie ma.

 

Co do pytania, gdzie znaleźć przykłady obrazy uczuć religijnych w miejscu pracy pracownika administracji publicznej, nie ma tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Takich przykładów zapewne było kilka, ale jeśli nie zostały nagłośnione i opisane, nie są nigdzie zebrane. Każda sprawa jest analizowana indywidualnie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 minus osiem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »