Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Normatywny czas pracy w 2011 r. – część 2

Autor: Tadeusz M. Nycz • Opublikowane: 22.12.2010

W artykule autor omawia nowelizację Kodeksu pracy dokonaną na mocy ustawy z dnia 24 września 2010 r. (Dz. U. Nr 224, poz. 1459), która wprowadziła do Kodeksu pracy art. 130 § 21.

Tadeusz M. Nycz

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszej części omówiłem negatywne konsekwencje, jakie mogą wyniknąć dla pracodawcy z powodu stosowania do pracowników art. 130 § 21 K.p., który obowiązuje od dnia 1 stycznia 2011 r.

 

Przyjęte przez ustawodawcę rozwiązanie powoduje ten skutek, że zróżnicowanie czasu pracy w 2011 r. może się mieścić w przedziale od 2008 godzin do 2080 godzin pracy, co jest koncepcją nie do zaakceptowania z punktu widzenia podstawowej zasady jednakowego traktowania pracowników w zatrudnieniu.

 

Wyliczenie normatywnego czasu pracy w wymiarze 2008 godzin wynika z zastosowania do tego obliczenia § 1 i 2 art. 130 K.p., co obrazuje dla normy podstawowej wynoszącej 8 godzin na dobę zamieszczona niżej tabela obliczeniowa.

 

Wymiar roczny czasu pracy wynoszący 2080 godzin dotyczyć może tych pracowników, w stosunku do których pracodawca ustali, że wszystkie święta przypadające w 2011 r. w innym dniu niż niedziela (jest ich 9) są dniami wolnymi od pracy, realizującymi zasadę średnio 5-dniowego tygodnia pracy.

 

W konsekwencji pracownik, który otrzyma taki rozkład czasu pracy, przepracuje o 9 dni więcej, czyli 9 x 8 godzin = 72 godziny + 2008 godzin wynikających z obliczeń dokonanych na podstawie art. 130 § 1 i 2 K.p. = 2080 godzin w skali 2011 roku.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Normatywny czas pracy jest kategorią prawną, która co do zasady nie może mieć charakteru labilnego, uzależnionego od rozkładu czasu pracy sporządzanego bez żadnych ograniczeń przez pracodawcę.

 

Taka sytuacja, na którą obecnie zezwala ustawodawca, godzi rażąco w podstawową zasadę równego traktowania pracowników w zatrudnieniu. Podważa również pewność stosowania przepisów o czasie pracy, które co do zasady mają charakter bezwzględnie obowiązujący.

 

Z tego powodu przyjęte w art. 130 § 21 K.p. rozwiązanie obliczeniowe w zakresie obliczania normatywnego czasu pracy nie powinno nigdy być uchwalone, gdyż pozostaje w kolizji z fundamentalnymi zasadami tak konstytucyjnymi jak i z zakresu prawa pracy.

 

Dyferencjacji uprawnień pracowników w omawianym zakresie nie towarzyszą przy tym żadne racjonalne argumenty uzasadniające wprowadzenie takiej labilnej instytucji prawnej. Przeciwnie, wszelkie argumenty logicznego rozumowania sprzeciwiają się tego rodzaju rozwiązaniu.

 

 

Normatywny roczny czas pracy w 2011 r.

(dla wszystkich kodeksowych systemów czasu pracy przy uwzględnieniu art. 130 § 1 i 2 K.p., bez uwzględnienia § 21)

 

 

Według art. 130 § 1 K.p.

2011 r.

52 tyg. x 40 = 2080

(art. 130 § 1 pkt 1)

9 świąt x 8 godz.=

72 godziny

(art. 130 § 2)

2080 – 72 =

2008 godzin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Normatywny miesięczny czas pracy w 2011 r.

(dla wszystkich kodeksowych systemów czasu pracy przy uwzględnieniu art. 130 § 1 i 2 K.p., bez uwzględnienia § 21)

 

 

MIESIĄC

LICZBA

DNI PRACY

x 8 godzin

NORMATYWNY CZAS PRACY

w 2011 r.

MIESIĄC

LICZBA

DNI PRACY

x 8 godzin

NORMATYWNY CZAS PRACY

w 2011 r.

STYCZEŃ

19 dni x 8

152

LIPIEC

21 dni x 8

168

LUTY

20 dni x 8

160

SIERPIEŃ

22 dni x 8

176

MARZEC

23 dni x 8

184

WRZESIEŃ

22 dni x 8

176

KWIECIEŃ

20 dni x 8

160

PAŹDZIERNIK

21 dni x 8

168

MAJ

21 dni x 8

168

LISTOPAD

20 dni x 8

160

CZERWIEC

21 dni x 8

168

GRUDZIEŃ

21 dni x 8

168

Razem roczny normatywny czas pracy

2008 godzinStan prawny obowiązujący na dzień 22.12.2010

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Komentarze (2):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden + III =

16.01.2012

pewnie liczyłaś też 6 stycznia a to dzień wolny od pracy

wiola

21.09.2011

Gdy liczę dni pracy w styczniu 2011 to wychodzi mi 20 dni

Aga

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

 

 

»Podobne materiały

Ewidencja i rozliczanie czasu pracy

W artykule przeanalizowane podstawowe, niezbędne obowiązki pracodawcy w zakresie prowadzenia ewidencji czasu pracy, konieczne do właściwego rozliczania czasu pracy a także wyjaśniono poprawny sposób rozliczania czasu pracy na przykładzie wyjaśnień zamieszczonych w miesięczniku Praca i Zab

Czas pracy pracowników pełniących dyżur medyczny – część 1

W artykule omówiono nowelizację ustawy o zakładach opieki zdrowotnej wprowadzoną z dniem 1 stycznia 2008 r., na mocy której czas dyżuru medycznego wlicza się do czasu pracy, koncentrując się na zagadnieniach dotyczących maksymalnego czasu pracy i minimalnego prawa do wypoczynku pracownikó

Praca zmianowa

Wyjaśnienie definicji pracy zmianowej w aspekcie skutków prawnych szerokiego jej ujęcia.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »