.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Norma dobowa dla nauczyciela z niepełnosprawnością

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 26.06.2018

Jestem nauczycielem zatrudnionym w młodzieżowym ośrodku wychowawczym na podstawie mianowania i posiadam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Moje godziny dydaktyczne to etat 18 godzin plus 5 nadgodzin. Jak w moim przypadku wygląda interpretacja 7 godzinnej normy dobowej? Dyrektor uważa, że mając w danym dniu zajęcia dydaktyczne w godzinach 8:00 – 10:35, a następnie inne zajęcia wynikające z Karty Nauczyciela (np. spotkanie zespołu wychowawczego,spotkanie społeczności, akcja wychowawcza bądź zebranie pracowników) w godzinach 14:30 – 17:00, nie przekraczam 7 godzinnej normy dobowej. Czy ma rację?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Norma dobowa dla nauczyciela z niepełnosprawnością

Czas pracy nauczyciela nie jest równy wymiarowi pensum, dlatego nie ma podstaw, aby nauczycielowi niepełnosprawnemu obniżać pensum w sytuacji, gdy w danym dniu nie przekracza 7 godzin zajęć. Obniżkę stosuje się do ogólnego czasu pracy, który wynosi 40 godzin tygodniowo.

 

W ramach tego czasu nauczyciel realizuje pensum – czyli godziny zajęć z uczniami – oraz realizuje inne zadania, z których de facto nie jest rozliczany.

 

Skoro czas pracy nauczyciela nie jest równy wymiarowi pensum, nauczyciel, który dziennie ma nawet 7 godzin lekcyjnych, nie może żądać obniżenia pensum z powodu swojej niepełnosprawności. Karta Nauczyciela tylko w szczególnych wypadkach przewiduje obniżenie pensum i jest to zawsze związane z pełnioną funkcją.

 

Należy więc uznać, ze nauczyciel realizujący pensum i nawet 5 godzin ponadwymiarowych korzysta z obniżenia czasu pracy w pozostałych godzinach (tych nieewidencjonowanych, poza pensum).

 

Słowem – Pani dyrektor ma rację – z 40-godzinnego tygodnia pracy Pani ma obowiązek przepracować 35 godzin, w tym 18 godzin pensum i 5 godzin ponadwymiarowych.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 minus 8 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »