.
Mamy 13 359 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Niższe wynagrodzenie po podjęciu pracy niż w ofercie o pracę

Wraz z nowym rokiem zacząłem szukać pracy i zgłosiłem się jeden z pobliskich firm. Po rozmowie wstępnej przesłano mi na e-maila bardzo dobrą ofertę + premie, benefity itd. W odpowiedzi na ofertę zadzwoniłem do kadr tej firmy, aby upewnić się co do wynagroszenia. Pani zajmująca się rekrutacją potwierdziła telefonicznie nadesłanego do mnie e-maila. W wyniku tego zrezygnowałem z pracy u poprzedniego pracodawcy, licząc na to, że w nowej firmie będę miał o niebo lepsze warunki wynagrodzenia. Dzisiaj przy podpisaniu umowy okazało się, że Pani, z którą rozmawiałem o wynagrodzeniu w nowej firmie, powiedziała mi, że pomyliła się w ofercie i nie mogą zaoferować mi tego, o czym rozmawialiśmy i co mam w e-mailu. Podpisałem nową marną umowę, gdyż mam dzieci na wychowaniu i muszę zarabiać. Z poprzednim pracodawcą rozstałem się rozwiązaniem umowy za porozumieniem stron, ale na tę chwilę moje stanowisko jest już zajęte. Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu z nowym pracodawcą i sumą, jaką zagwarantował mi na „start”. Czy mając potwierdzenie w e-mailu, mogę domagać się zaoferowanej stawki?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niższe wynagrodzenie po podjęciu pracy niż w ofercie o pracę

Na wstępie wskazać musze, że problem, jaki Pana spotkał, nie ma żadnej regulacji w prawie, na którą można by się było wprost powołać.

Ustalenia umowy o pracę

Niemniej, zacznijmy od tego, że pracodawca ma obowiązek przedstawić pracownikowi umowę o pracę albo potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków jeszcze przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Za niepotwierdzenie na piśmie zawartej z pracownikiem umowy o pracę przed dopuszczeniem go do pracy pracodawcy grozi kara grzywny.

Zmiana wynagrodzenia na wcześniej ustalone

Ma Pan jednak to szczęście, że dostał na swój adres e-mail od pracodawcy ustalenia co do warunków umowy, które następnie nie zostały dotrzymane, bowiem okazały się gorsze. Na pewno taka sytuacja jest dla Pana podstawą do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn dotyczących pracodawcy, niemniej domyślam się, że nie na tym Panu zależy, a na tym, aby pracodawca zmienił warunki umowy zgodnie z e-mailem.

Żądanie zwiększenia wynagrodzenia

Proponuję zatem wystosować (za potwierdzeniem odbioru listem poleconym albo do rak własnych, ale za pokwitowaniem jako dowód na okoliczność chęci polubownego rozwiązania sporu) pismo do pracodawcy z żądaniem zwiększenia wynagrodzenia zgodnie z ustaleniami z rozmowy i mailowymi pod rygorem złożenia pozwu w sądzie. Być może pracodawca, chcąc uniknąć procesu, zawrze z Panem umowę zgodną z ustaleniami. Nadto może Pan wskazać, że wystąpi do Państwowej Inspekcji Pracy, wskazując na naruszanie praw pracownika w postaci niedotrzymywania warunków umów ustalonych i potwierdzonych w czasie rozmowy. Proszę wskazać, że ma Pan e-maile z potwierdzeniem, nadto potwierdzenie otrzymał Pan telefonicznie i nikt Pana nie informował, że powyższe ulegnie zmianie, a dopiero umowa o pracę została przedłożona z zupełnie gorszymi warunkami. Naraziło to Pana na straty finansowe, bowiem dysponując potwierdzeniem mailowym nowych warunków, zrezygnował Pan z pracy, która pos factum okazała się dla Pana korzystniejsza. Jest Pan zatem nie tylko poszkodowany finansowo, ale czuje się Pan oszukany i potraktowany nielojalnie i nieuczciwie.

Pozew do sądu pracy

Jeśli pracodawca nie zareaguje i nie zawrze umowy zgodnej z ustaleniami, pozostaje Panu pozew do sądu pracy o złamanie praw pracownika z żądaniem zobowiązania pracodawcy przez sąd do zawarcia umowy zgodnie z ustaleniami. Jako dowód przedłoży Pan owe ustalenia z e-maili, pismo, o którym mowa wyżej z wezwaniem do ugodowego rozwiązania sprawy. Nadto w pozwie może się Pan domagać wynagrodzenia zgodnego z ustaleniami za czas, w którym było ono niższe (wyrównania).

 

Oczywiście uprzedzam, że na pewno atmosfera w pracy nie będzie najlepsza, niemniej jest to jedyne, co w sprawie faktycznie może Pan zrobić.

Masz problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII + dziesięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl