.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zniszczenie wypowiedzenia pracownika przez wspólnika spółki

Autor: Anna Jędrzejczak • Opublikowane: 22.06.2008

Czy wspólnik spółki jawnej lub inna osoba ma prawo zniszczyć wypowiedzenie podpisane przez pracownika, dołączone do jego akt? Co powinna zrobić osoba, która ten fakt stwierdziła lub była świadkiem takiego czynu? Co jej grozi gdyby nie złożyła doniesienia o zniszczeniu dokumentów?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Na mocy przepisu art. 281 ust. 7 Kodeksu pracy – „Kto będąc pracodawcą lub działając w jego imieniu pozostawia dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akta osobowe pracowników w warunkach grożących uszkodzeniem lub zniszczeniem podlega karze grzywny”.

 

Jest to bowiem wykroczenie przeciwko prawom pracownika.

 

Czyn niszczenia dokumentów wyczerpuje znamiona z art. 276 § 1 Kodeksu karnego, który brzmi: „Kto niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznym, ukrywa lub usuwa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.

 

Nikt nie ma prawa fizycznie niszczyć takich dokumentów. Jedyny wyjątek stanowi sytuacja, gdy obie strony (pracownik i pracodawca) zgadzają się na zniszczenie dokumentu, który zastępują nowym (np. z uwagi na zmianę podstawy wypowiedzenia).

 

Osoba która była świadkiem takiego czynu powinna zgłosić ten fakt organom ścigania (policji lub prokuratorowi).

 

Świadek zdarzenia ma społeczny obowiązek powiadomienia organów ścigania o popełnionym czynie zabronionym. W przeciwnym razie może zostać oskarżony o pomocnictwo do dokonania czynu poprzez ułatwianie sprawcy jego popełnienia bądź ukrywania faktu jego popełnienia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII minus dziewięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »