Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niskie wynagrodzenie podczas L4

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 02.06.2019

Od 18.04 do 16.10 przebywałam na L4 od lekarza psychiatry. W dniu 17.10 na polecenie zakładu pracy wykonałam badania kontrolne, na podstawie których mogłam wrócić do pracy. Pracodawca po przedstawieniu badań wysłał mnie na urlop zaległy i bieżący wynoszący 36 dni. W dniu 01.09 złożyłam wypowiedzenie umowy o pracę z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia, który kończy się 31.12. Od 8.12 do 16.12 przebywałam na L4 od okulisty, a od 19.12 do 23.12 na L4 od lekarza ogólnego. Zakład pracy wypłacił mi wynagrodzenie za miesiąc grudzień w wysokości 680 zł ,a moje wynagrodzenie miesięczne wynosi około 2600 zł. Czy kwota wynagrodzenia jest zgodna z przepisami i czy za 3 tygodnie, kiedy jestem chora, nie należy mi się wynagrodzenie?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Wynagrodzenie za grudzień zostanie naliczone na koniec grudnia. Pracodawca nie może przewidzieć, ile czasu pracownik będzie chorował.

 

Więc być może to, co Pani otrzymała, nie było wynagrodzeniem za grudzień, ale ekwiwalentem za urlop, którego Pani nie wykorzysta do końca trwania umowy.

Zakład pracy mógł wypłacić Pani wynagrodzenie urlopowe za pierwszych 8 dni grudnia. A zasiłek chorobowy wypłaci Pani ZUS.

 

Zgodnie z treścią art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa „prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ich wysokość ustalają oraz świadczenia te wypłacają płatnicy składek, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych. Jeśli płatnik zgłasza do ubezpieczenia chorobowego mniej niż 20 osób, płatnikiem zasiłku będzie ZUS. Jeśli pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników, do wypłaty zasiłku zobowiązany jest ZUS”.

 

Jeśli pracodawca zatrudnia więcej niż 20 pracowników, to wynagrodzenie za grudzień/zasiłek chorobowy otrzyma Pani zgodnie z przepisami Kodeksu pracy – z dołu na koniec miesiąca lub najpóźniej do 10. dnia następnego miesiąca, czyli najpóźniej do 10 stycznia.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Niskie wynagrodzenie podczas L4

 

Między jednym a drugim zasiłkiem nie minął okres 3 miesięcy, więc podstawa do wypłaty będzie taka sama jak w okresie poprzedniego zasiłku (pomniejszona o dni kiedy Pani była na urlopie, bo to nie jest okres zasiłkowy, za to należy się Pani wynagrodzenie urlopowe – sądzę, że to właśnie Pani wypłacono).

 

Zgodnie z art 43. ustawy zasiłkowej podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków nie wystąpiła przerwa albo była ona krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe zarówno w sytuacji, gdy wypłacane są zasiłki tego samego rodzaju (np. zasiłki chorobowe), jak i świadczenia różnego rodzaju (np. wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek chorobowy).

 

Odpowiadając więc na Pani pytanie, to nie jest Pani wynagrodzenie za cały miesiąc. Bez wglądu do dokumentów kadrowych trudno jednoznacznie mi odpowiedzieć, ale podejrzewam, że to wynagrodzenie urlopowe za 8 dni grudnia, zasiłek chorobowy zostanie wypłacony na koniec grudnia przez pracodawcę lub ZUS.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - osiem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Wynagrodzenie za nadgodziny a zasiłek chorobowy

Czy wynagrodzenie za nadgodzinny zostanie uwzględnione przy wypłacaniu zasiłku chorobowego?

Komisja dyscyplinarna

Jakie wynagrodzenie przysługuje poszczególnym członkom komisji dyscyplinarnej służby cywilnej? Jak rozliczyć takie wynagrodzenie? Proszę o podanie odpowiednich przepisów. W załączniku przesyłam dokumenty.  

Regulaminowy charakter premii – ruchomego składnika wynagrodzenia

Mam umowę o pracę na pełny etat, na czas nieokreślony. Wynagrodzenie składa się z części stałej i zmiennej w proporcji 60:40. Część zmienna wypłacana jest w zależności od realizacji celów sprzedażowych. W 2008 r. realizacja celów była na poziomie kilkuset procent. W 2009 r. podnie
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »