.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niskie wynagrodzenie podczas L4

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 02.06.2019

Od 18.04 do 16.10 przebywałam na L4 od lekarza psychiatry. W dniu 17.10 na polecenie zakładu pracy wykonałam badania kontrolne, na podstawie których mogłam wrócić do pracy. Pracodawca po przedstawieniu badań wysłał mnie na urlop zaległy i bieżący wynoszący 36 dni. W dniu 01.09 złożyłam wypowiedzenie umowy o pracę z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia, który kończy się 31.12. Od 8.12 do 16.12 przebywałam na L4 od okulisty, a od 19.12 do 23.12 na L4 od lekarza ogólnego. Zakład pracy wypłacił mi wynagrodzenie za miesiąc grudzień w wysokości 680 zł ,a moje wynagrodzenie miesięczne wynosi około 2600 zł. Czy kwota wynagrodzenia jest zgodna z przepisami i czy za 3 tygodnie, kiedy jestem chora, nie należy mi się wynagrodzenie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niskie wynagrodzenie podczas L4

Fot. Fotolia

Wynagrodzenie za grudzień zostanie naliczone na koniec grudnia. Pracodawca nie może przewidzieć, ile czasu pracownik będzie chorował.

 

Więc być może to, co Pani otrzymała, nie było wynagrodzeniem za grudzień, ale ekwiwalentem za urlop, którego Pani nie wykorzysta do końca trwania umowy.

Zakład pracy mógł wypłacić Pani wynagrodzenie urlopowe za pierwszych 8 dni grudnia. A zasiłek chorobowy wypłaci Pani ZUS.

 

Zgodnie z treścią art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa „prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, ich wysokość ustalają oraz świadczenia te wypłacają płatnicy składek, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych. Jeśli płatnik zgłasza do ubezpieczenia chorobowego mniej niż 20 osób, płatnikiem zasiłku będzie ZUS. Jeśli pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników, do wypłaty zasiłku zobowiązany jest ZUS”.

 

Jeśli pracodawca zatrudnia więcej niż 20 pracowników, to wynagrodzenie za grudzień/zasiłek chorobowy otrzyma Pani zgodnie z przepisami Kodeksu pracy – z dołu na koniec miesiąca lub najpóźniej do 10. dnia następnego miesiąca, czyli najpóźniej do 10 stycznia.

 

Między jednym a drugim zasiłkiem nie minął okres 3 miesięcy, więc podstawa do wypłaty będzie taka sama jak w okresie poprzedniego zasiłku (pomniejszona o dni kiedy Pani była na urlopie, bo to nie jest okres zasiłkowy, za to należy się Pani wynagrodzenie urlopowe – sądzę, że to właśnie Pani wypłacono).

 

Zgodnie z art 43. ustawy zasiłkowej podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków nie wystąpiła przerwa albo była ona krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe zarówno w sytuacji, gdy wypłacane są zasiłki tego samego rodzaju (np. zasiłki chorobowe), jak i świadczenia różnego rodzaju (np. wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek chorobowy).

 

Odpowiadając więc na Pani pytanie, to nie jest Pani wynagrodzenie za cały miesiąc. Bez wglądu do dokumentów kadrowych trudno jednoznacznie mi odpowiedzieć, ale podejrzewam, że to wynagrodzenie urlopowe za 8 dni grudnia, zasiłek chorobowy zostanie wypłacony na koniec grudnia przez pracodawcę lub ZUS.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć + dwa =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl