Mamy 10 452 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

NIP europejski - wykonywanie tłumaczeń w UE

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 19.07.2015

Kilka dni temu rozpocząłem działalność gospodarczą pod nazwą usługi językowe. W zakres prowadzonej przez mnie działalności wchodzi wykonywanie tłumaczeń pisemnych i ustnych. Będę wykonywał tłumaczenia dla klientów/agencji z Polski, ale także z zagranicy (z krajów UE i innych). Jestem podmiotem zwolnionym z VAT na podst. art. 113 ust. 1 i 9 ustawy od podatku towarów i usług (taka informacja pojawia się na wystawianych przeze mnie fakturach). Czy jestem zobowiązany przez prawo posiadać tzw. europejski NIP, jeśli będę wykonywał tłumaczenia dla agencji z krajów Unii Europejskiej (mimo że nie jestem czynnym vatowcem w Polsce)? Jeśli tak, jaki druk, gdzie (i w jaki sposób) należy wypełnić i czy posiadanie europejskiego NIP-u wiąże się z jakimiś regularnie ponoszonymi obowiązkami lub kosztami dla mojej działalności?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Musi Pan zarejestrować się jako podatnik VAT UE i składać informacje podsumowujące jeśli będzie Pan świadczył usługi dla podatników w rozumieniu art. 28b w zw. z art. 28a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Tu dodam, że „na potrzeby ustalania miejsca świadczenia usługi:

 

1) ilekroć jest mowa o podatniku – rozumie się przez to:

 

  1. podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6 ustawy o VAT,
  2. osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;

 

2) podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, ustawy o VAT uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług”.

 

Z artykułu 97 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT wynika, że podatnicy, nawet zwolnieni podmiotowo, którzy świadczą usługi, do których stosuje się art. 100 ust. 1 pkt 4, dla podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej są obowiązani są obowiązani przed dniem wykonania pierwszej usługi zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności. W efekcie tego zgłoszenia naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podmiot, który dokonał zawiadomienia jako podatnika VAT UE (czyli uzyskuje się NIP z przedrostkiem PL).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Usługami, o których mowa w art. 100 ust. 1 pkt 4, są usługi, do których stosuje się przywołany już art. 28b, na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej, świadczonych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, innych niż zwolnionych od podatku od wartości dodanej lub opodatkowanych stawką 0%, dla których zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca. O takich usługach właśnie podatnicy są obowiązani informować składając w urzędzie skarbowym zbiorcze informacje zwane „informacjami podsumowującymi”, tj. druk VAT-UE.

 

Należy zatem złożyć, jeśli będzie Pan świadczył usługi dla podatników w opisanym tego słowa znaczeniu, zgłoszenie rejestracyjne VAT-R gdzie jednocześnie zaznacza Pan, że będzie korzystał ze zwolnienia z art. 113 oraz świadczył usługi do których stosuje się art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy plus siedem =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Umowa partnerska z zagraniczną firmą

Pewna firma z Dalekiego Wschodu chce nawiązać współpracę z moją firmą – celem współpracy ma być zatrudnienie osoby na terenie Polski. Moje pytanie brzmi: jak powinienem się rozliczać, czy rozliczenie powinno być na podstawie faktur, czy też jest możliwa inna forma kooperacji z zagranicznymi firmami? Jeśli jednak trzeba się rozliczać na podstawie faktur, to czy wówczas ta usługa jest traktowana jako eksport usług, co zwalniałoby mnie z naliczenia podatku VAT?

Jaka stawka VAT dla oleju rzepakowego na paszę dla zwierząt?

Jaka stawka podatku VAT obowiązuje dla importowanego oleju rzepakowego (słonecznikowego, sojowego) przeznaczonego na paszę dla zwierząt? Firmy importujące mają naliczony podatek VAT w wysokości 7%. Niestety mam problem z urzędem celnym, który upiera się przy stawce 22%.

Gabinet stomatologiczny i przejście na VAT

Niedługo otwieram prywatny gabinet stomatologiczny. Czy opłaca mi się przejść na VAT na jeden rok w celu uzyskania zwrotu podatku VAT po zakupie sprzętu? Jakie zobowiązania i koszty wiążą się z przejściem na VAT?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »