Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

NIP-3 – jego niezłożenie powodem problemów z urzędem skarbowym

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 29.08.2011

Wraz z żoną mieszkamy w UK od 2002 r. na stałe. Ślub wzięliśmy w 2004 r., potem kupiliśmy mieszkanie w Polsce (z oszczędności, zarobków i pieniędzy z wesela). Nie wypełnialiśmy żadnych PIT-ów. Teraz urząd skarbowy prosi nas o udowodnienie, skąd mieliśmy środki na zakup mieszkania. Jeśli wykażemy, że jesteśmy angielskimi rezydentami, to sprawa zostanie zamknięta?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Problem powstał, ponieważ wyjeżdżając, nie złożyli Państwo aktualizacyjnego formularza NIP-3, w którym należało zaktualizować miejsce zamieszkania. Gdyby nie pominęli Państwo tego szczegółu, problem z urzędek skarbowym w ogóle by nie powstał.

 

Co do zasady podatnik, który wbrew obowiązkowi:

 

  1. nie dokonuje w terminie zgłoszenia identyfikacyjnego albo aktualizacji objętych nim danych albo też podaje w nim dane niezgodne ze stanem rzeczywistym lub niepełne,
  2. dokonuje zgłoszenia więcej niż jeden raz,
  3. nie podaje numeru identyfikacji podatkowej lub podaje numer nieprawdziwy

    – podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

 

Zgodnie z Kodeksem karnym skarbowym popełniony czyn niezaktualizowania danych jest wykroczeniem skarbowym, jednakże art. 51 § 1 stanowi, iż „karalność wykroczenia skarbowego ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok”. Oznacza to, że Państwa czyn nie podlega już karze z mocy prawa.

 

Podstawą jakichkolwiek dalszych działań jest złożenie druku NIP-3 z podaną prawdziwą datą zmiany miejsca zamieszkania.

 

Obecnie, zgodnie z ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne, które mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów w Rzeczypospolitej Polskiej bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów – jest to „nieograniczony obowiązek podatkowy”; natomiast osoby fizyczne, które nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – jest to „ograniczony obowiązek podatkowy”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Ustawodawca stanowi, iż „za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

 

  1. posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  2. przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym”.

 

Obecnie zatem nie są Państwo polskimi rezydentami podatkowymi, więc w Polsce mogą Państwo zapłacić podatek tylko od dochodów w Polsce osiągniętych.

 

Od dnia 1 stycznia 2003 roku do dnia 1 stycznia 2007 roku ustawa stanowiła jedynie, iż osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy) – nie istniało w tym okresie precyzyjne określenie, czym jest miejsce zamieszkania.

 

Zmieniło się również prawo międzynarodowe – od 2007 roku obowiązuje konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych, podpisana w Londynie dnia 20 lipca 2006 r., która zastąpiła umowę między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i zysków majątkowych, podpisana w Londynie dnia 16 grudnia 1976 r.

 

Obie umowy wiążą nieograniczony obowiązek podatkowy z miejscem zamieszkania według prawa wewnętrznego.

 

By wykazać, że od 2002 roku włącznie nie posiadają Państwo w Polsce nieograniczonego obowiązku podatkowego, muszą Państwo wykazać, że od 2002 roku włącznie miejscem zamieszkania nie była Polska.

 

Odnośnie miejsca zamieszkania, stary, aczkolwiek bardzo ważny wyrok z dnia 15.07.1978 r. wydany przez Sąd Najwyższy (sygn. akt IV CR 242/78) wskazywał, że „przy ocenie, czy zachodzi zmiana miejsca zamieszkania w kraju na miejsce zamieszkania za granicą, należy brać pod uwagę przede wszystkim zamiar ustanowienia tam centrum swoich spraw osobistych i majątkowych”.

 

Reasumując, jeśli udowodnią Państwo, że nie mieli miejsca zamieszkania w Polsce w roku 2002 i latach późniejszych, organ podatkowy nie będzie miał możliwości opodatkowania dochodów uzyskanych w UK.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • osiem plus II =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Zgłoszenie rejestracyjne

Kilka lat temu wyjechałem na studia do Danii. Zacząłem tam pracę zarobkową, a potem przeniosłem się do Holandii. Obecnie nie mam polskiego NIP-u, nigdy nie pracowałem w kraju. Czy powinienem złożyć zgłoszenie rejestracyjne? Czy grozi mi odpowiedzialność za nieskładanie deklaracji podatkowych w Polsce?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »