Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nieznajomość miejsca pobytu wydziedziczonego w testamencie

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 30.01.2018

Przed rokiem zmarł mój ojciec. Przed 11 laty podarował mi udział w nieruchomości z jednoczesnym ustanowieniem na swoją rzecz dożywotniej służebności osobistej. Pozostały majątek po nim to samochodów osobowy, którego jestem współwłaścicielem. Dysponuję testamentem, w którym ojciec wydziedzicza swojego syna z pierwszego małżeństwa. Niestety nie znam jego miejsca pobytu. Od przeszło 30 lat ojciec nie utrzymywał z nim kontaktów. Jak w takiej sytuacji uporządkować sprawy spadkowe to tacie?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.) oraz Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).

 

W pierwszej kolejności powinien Pan przygotować dokumenty niezbędne do założenia sprawy (wystąpienia z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku i wnioskiem o otwarcie testamentu). Z uwagi na brak wiedzy co do miejsca zamieszkania brata, a tym samym niemożność wezwania go do stawiennictwa u notariusza, pozostaje jedynie droga sądowa. Musi Pan dysponować po pierwsze odpisem skróconym aktu zgonu ojca, po drugie testamentem (jeżeli ten sporządzony został w formie aktu notarialnego to do wniosku należy dołączyć wypis), po trzecie niektóre sądy wymagają przedłożenia odpisu skróconego aktu urodzenia dzieci i aktu małżeństwa (jeżeli śmierć nastąpiła w trakcie małżeństwa).

 

Jeżeli zna Pan choćby imię i nazwisko brata, a także imiona rodziców (do ustalenia pozostaje tylko imię matki), to może Pan wystąpić do MSWiA z zapytaniem, czy taka osoba jest zameldowana w Polsce, a jeżeli tak, to pod jakim adresem. We wniosku należy wskazać interes prawny, tj. konieczność powołania ww. osoby jako uczestnika postępowania w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku. Im więcej danych o bracie Pan wskaże we wniosku, tym większe prawdopodobieństwo uzyskania potrzebnych Panu danych.

 

Dysponując danymi o jego zameldowaniu w Polsce lub też informacją o braku takiego zameldowania, może Pan wystąpić do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku i otwarcie testamentu. Wnioskodawcą będzie Pan, a mama (żona ojca) i Pana brat uczestnikami postępowania. Jeżeli MSWiA nie będzie wstanie wskazać miejsca zamieszkania uczestnika postępowania, wówczas zasadnym jest złożenie do sądu wniosku o ustanowienie kuratora dla doręczeń. Przewodniczący ustanowi kuratora, jeżeli Pan jako wnioskodawca uprawdopodobni, że miejsce pobytu strony nie jest znane.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Nieznajomość miejsca pobytu wydziedziczonego w testamencie

 

Ustanowienie kuratora przewodniczący ogłosi publicznie w budynku sądowym i lokalu wójta, (burmistrza, prezydenta miasta), w sprawach zaś większej wagi, gdy uzna to za potrzebne, także w prasie. Z chwilą doręczenia pisma kuratorowi doręczenie staje się skuteczne. Sąd może jednak uzależnić skuteczność doręczenia od upływu oznaczonego terminu od chwili wywieszenia obwieszczenia w budynku sądowym. Z uwagi na powyższe postępowanie może przedłużyć się o kilka miesięcy, jednak nie może unicestwić Pańskiego dążenia do uregulowania kwestii prawnej po ojcu.

 

Trudno określić czas trwania postępowania, albowiem zależny jest on od wielkości sądu i ilości spraw, ale uważam, że postępowanie winno się ukończyć w terminie nie dłuższym aniżeli 12 miesięcy od dnia złożenia sprawy w sądzie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem + pięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Ważność testamentu sporządzonego za granicą

Jestem obywatelką Polski, ale mieszkam na stałe w Kanadzie. W obu krajach mam majątki. Chciałabym sporządzić testament w Kanadzie. Adwokat zasugerował, by sprawdzić, czy dokument będzie ważny w Polsce. Czy muszę sporządzić dwa testamenty (jeden dotyczący nieruchomości w Kanadzie,

Jakie znaczenie testamentu - polecenie czy zapis?

Jakie jest znaczenie (polecenie czy zapis) własnoręcznie spisanego testamentu mojej matki o następującej treści: „Testament. Ja, niżej podpisana, (...), oświadczam: z chwilą mojej śmierci przekazuję w tym testamencie moje mieszkanie (...) mojemu (...) synowi (...), zamieszkałemu (..

Dziedziczenie testamentowe i współwłasność mieszkania

Rodzice byli współwłaścicielami mieszkania, tata niedawno zmarł. W testamencie zapisał wszystko mi, a jestem jedynakiem. Jaka część mieszkania jest moja?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »